MojAndroid

Motorola razr patrila medzi inovatívne zariadenia takmer pred dvadsiatimi rokmi a aj v roku 2019 sa výrobcovi podarilo zaujať technologickú aj laickú verejnosť novým modelom. Ten priniesol ohybný displej. Áno, na trhu sme už mali Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X alebo Royole FlexPai – ďalšie skladacie modely s ohybnými displejmi.  Lenže Motorola na to išla úplne inak. Vyvinula zariadenie, ktoré má rozmery klasického smartfónu po rozložení a je extrémne kompaktné v zloženom stave. Prvé ohlasy boli skvelé.

 

Motorola razr
hej sk affiliate Motorola razr
datart affiliate Motorola razr
mp3.sk affiliate Motorola razr

Parametre

Rozmery Rozložený: 172 x 72 x 6,9 mmZložený: 94 x 72 x 14 mm
Hmotnosť 205 gramov
Procesor Qualcomm Snapdragon 710 (10 nm)
RAM 6 GB
Úložisko 128 GB, nerozšíriteľné
Operačný systém Android 9 Pie, aktualizovaný na Android 10
Fotoaparát 16 MP, f/1.7 (hlavný snímač)ToF snímač

5 MP, f/2.0 (selfie fotoaparát)

3,5 mm jack nie
NFC áno
Batéria 2510 mAh, 15 W káblové nabíjanie
Cena 1500 eur

Časti recenzie:

Motorola razr

Od predstavenia po začiatok predaja uplynulo veľa času a Samsung prišiel s konkurenciou v podobe modelu Galaxy Z Flip. Motorola razr bola nedávno aktualizovaná na najnovší Android 10 a s aktualizáciou prišlo množstvo užitočných funkcií. Aká je Motorola razr? Dokáže si obhájiť svoju vysokú cenu?

Motorola razr: Výnimočný smartfón s výnimočnou krabičkou

Predajné balenie najdrahšieho smartfónu Motoroly zaujme už na prvý pohľad. Zariadenie prichádza v zaujímavej krabičke, ktorá sa len tak ľahko nevidí. O niečo podobné sa výrobcovia snažia pri herných smartfónoch, kedy si na baleniach dávajú obzvlášť záležať.

Krabička je zhora priehľadná, obsahuje na jednej strane logo Motoroly a logo razr na strane druhej. Už v zatvorenom stave vidíte dovnútra, no zariadenie stále zostáva zahalené. Motorola razr je v krabičke umiestnená postojačky a v otvorenom stave. Displej prekrýva špeciálna ochranná nálepka. Za zariadením je menšia látková krabička, ktorá ukrýva všetko potrebné príslušenstvo:

 • nabíjačka
 • USB-C kábel
 • slúchadlá s USB-C konektorom a náhradnými náušníkmi
 • redukcia z USB-C na 3,5 mm audio jack

Túto látkovú krabičku môžete mať stále pri sebe, nechýba na nej logo razr. Hodí sa ale skôr pre dámy do kabelky, pánom sa do vrecka kvôli veľkosti nezmestí. Motorolu razr vlastne celkovo vidím ako módny doplnok, ktorý osloví najmä nežnejšie pohlavie. To ale neznamená, že nebude reprezentovať aj pánov.

Konštrukcia a dizajn: Hlavný predajný ťahák

Ak by som mal kvalitu konštrukcie zhodnotiť jedným slovom, asi by som povedal „prvotriedna“. Z dôvodu, že ide o skladacie zariadenie, sa ale treba pripraviť na niekoľko nedostatkov. Tým prvý je absencia vodoodolnosti. To je v dnešných časoch pri smartfónoch s takouto konštrukciou prakticky nemožné. Motorola ale spomína, že nový razr je potiahnutý špeciálnou vodoodolnou vrstvou, ktorá by mala zabezpečiť základnú ochranu pred vlhkosťou.

Motorola razr konstrukcia

Počas dažďa by som ale zariadenie veľmi neotváral. Pre istotu. Novinka je vyrobená prevažne zo skla a kovu, no nájdu sa aj plastové časti. Časť zariadenia s vonkajším displejom je sklenená. Rám je kovový a spodná strana je plastová. Avšak plast vôbec nepôsobí lacno. Je príjemne textúrovaný, nezachytáva odtlačky prstov a razru dodáva štýl.

 

Motorola razr zadna strana logo

Hardvérové tlačidlá si našli miesto v hornej sklenenej časti. Ja by som ich privítal radšej dole. Prečo? Pretože v zatvorenom stave je zapínacie tlačidlo pod tlačidlami hlasitosti a v otvorenom stave zase naopak. Kto si to má pamätať? Inak sa ale nesťažujem, ich stláčanie je pohodlné a odozva výborná. Len s nahmataním som zvykol mať problém.

Mechanizmus otvárania je výsledkom dlhého vývoja a testovania. Chválim jeho pevnosť a zvuk, ktorý zariadenie vydá po zaklapnutí je návykový. Na otváranie jednou rukou ale rovno zabudnite. Je to prakticky nemožné. A práve toto je pre mňa jeden z najväčších problémov skladacích smartfónov.

Motorola razr otvoreny displej

Ak chcem dnes používať mobilný telefón, stačí ho vytiahnuť z vrecka a odblokovať. Či už odtlačkom prsta alebo pomocou tváre. Motorolu razr musím predtým otvoriť. A je to otravné. Toto ale nie je problém Motoroly samotnej, rovnaký pocit mám aj zo Samsungu Galaxy Z Flip. Prečo by som mal vždy robiť krok navyše?

Displej sa trochu hýbe

Displej sa počas zatvárania v spodnej časti viditeľne zasúva pod bradu. Nie je to konštrukčnou chybou, presne takto to má byť. Čo mi ale prekáža, je, že displej v spodnej časti úplne nedolieha ku konštrukcii. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že sa posúva. Ono by to ani tak nevadilo, ale pri písaní cítim, ako sa displej posúva.

Motorola razr displej

Ak máte aktivované vibrácie, pri písaní je to ešte horšie. Preto som ich radšej vypol. To ale nie je všetko, čo je na zatváraní zaujímavé. Displej sa v strede neohne klasicky, ale urobí sa tam akýsi lievik v tvare písmena U. Hlavným dôvodom je, že displej je takto podstatne menej namáhaný, keďže sa nemusí výrazne ohnúť na jednom mieste.

Poslednú výčitku smerujem k zariadeniu v otvorenom stave a môjmu pocitu, že mi ide vypadnúť z ruky. Kvalita spracovania a hodnotné materiály si vybrali svoju daň v podobe vyššej hmotnosti vrchnej časti.

Motorola razr displej

Ale aby som len nekritizoval. Motorola razr sa mi extrémne páči. Konštrukcia je kvalitná a už pri prvom úchope som mal pocit poriadne drahého zariadenia. Prvé zoznámenie vo mne zanechalo výborné pocity a z tohto pohľadu si svoju vyššiu cenu rozhodne zaslúži. Najmä v zatvorenom stave vyzerá výborne, čo náležite ocenilo aj moje okolie.

Vonkajší displej vybaví všetky notifikácie

V porovnaní so Samsungom Galaxy Z Flip je najväčšou výhodou novej Motoroly razr práve externý OLED displej. Je podstatne väčší a kvalitnejší. A s príchodom Androidu 10 toho dokáže naozaj veľa.

Parametrami neoslní. Na uhlopriečke 2,7 palca sa rozprestiera rozlíšenie 600 x 800 pixelov. Nepatrí medzi najjemnejšie, no ponúkne výbornú čitateľnosť na priamom Slnku. Always on režim zabezpečí nám už známa Moto Obrazovka. Displej ale nesvieti neustále.

Rozsvieti sa, keď so zariadením pohnete alebo sa k nemu priblížite rukou. Zobrazí aktuálny čas a ak sú k dispozícii, tak aj upozornenia. A s nimi je možné ihneď pracovať. Stačí na konkrétne upozornenie ťuknúť prstom a chvíľu ho tam podržať. Zobrazí sa celá správa. Ak je upozornenie dlhé, tak časť z neho. Následným posunutí prsta na upozornenie sa otvorí celé.

Motorola razr vonkajsi displej

Môžete si ho prečítať a zrušiť, prípadne naň ihneď odpovedať. A to bez nutnosti otvárania smartfónu, všetko za pomoci vonkajšieho displeja.

Široké možnosti

Moto Obrazovkou ale jeho možnosti nekončia. Stačí zariadenie odblokovať skenerom odtlačkov prstov, potiahnuť smerom zľava doprava a k dispozícii je selfie fotoaparát využívajúci hlavný snímač. Pre nasnímanie fotografie následne už len stačí stlačiť tlačidlo hlasitosti. Ktorékoľvek. Keďže ide o Motorolu, fotoaparát je možné spustiť aj gestom – dvojitým pootočením zariadenia v ruke.

Keď zariadenie odblokoujem a potiahnem zdola nahor (v zatvorenom stave), dostanem sa k notifikáciám, s ktorými môžem pracovať podobne ako pri Moto Obrazovke. V tomto prípade ich ale vidím tak, ako by sa štandardne zobrazili na veľkom displeji. Počas prehrávania hudby sú samozrejme k dispozícii základné tlačidlá na jej ovládanie. Či už v odblokovanom alebo zablokovanom stave.

 

Potiahnutím zhora nadol sa zobrazia vami zvolené prepínače a ovládanie jasu displeja. Wi-Fi, dáta či letový režim tak jednoducho aktivujete alebo deaktivujete aj v zatvorenom stave. Čo je najlepšie, na vonkajší displej si môžete nastaviť vlastnú tapetu. Tá je nezávislá od tapety na veľkom vnútornom displeji.

Motorola razr a kvalitný ohybný displej

Ohybný displej so sebou už tradične prináša niekoľko nevýhod. Stále je otázne, koľko ohnutí zvládne. Takéto displeje nie je možné chrániť tvrdeným sklom. To znamená, že ho síce tak ľahko nerozbijete, ale poškriabete ho aj nechtom. Aspoň že je chránený, keď je zariadenie zatvorené.

Pomer strán je až 22:9, takže je poriadne natiahnutý. Rozlíšenie 2142 x 876 pixelov na prvý pohľad nevyzerá dobre, no jemnosť je 373 pixelov na palec. A to je hodnota, ktorá je plne postačujúca.

Motorola razr displej

Teší ma dobrá čitateľnosť na priamom slnku a prst po ňom kĺže bez problémov. Časť, ktorá sa ohýba, je pri používaní cítiť, ale nie je to nič hrozné. Po chvíľke používania som na to úplne zabudol. Neviem sa ale zbaviť pocitu, že v otvorenom stave nie je displej úplne natiahnutý a uhol nie je 180 stupňov. Možno 179.

Keďže ide o OLED panel, spoľahnúť sa môžete na sýte farby a skvelé pozorovacie uhly. Vlastne z pohľadu kvality zobrazenia mu nemám čo vyčítať. V nastaveniach je ešte možné jeho zobrazenie upraviť, na výber je prirodzené, zosilnené alebo sýte zobrazenie.

Motorola razr displej

Celkovo som s kvalitou displeja spokojný. V niektorých prípadoch je jeho netradičný pomer strán výhodou. Smartfón sa vďaka nemu lepšie drží v ruke, no na druhú stranu, nie všetok obsah je tomu prispôsobený. Najviac starostí som mal s Instagramom. Pri pridávaní príspevku som stále musel myslieť na to, že som asi jediný s takto natiahnutým displejom a nie všetkým by sa mohol zobraziť pridaný obsah celý. Platí to samozrejme aj opačne.

Odomykanie: Tvár asi veľmi nevyužijete

Keďže Motorola razr je skladacím modelom, odomykanie tvárou som len vyskúšal, ale vôbec som ho nepoužíval. Môže za to snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený ideálne a je dostupný či už v zatvorenom alebo otvorenom stave. Stačí ho jemne prstom pohladiť a smartfón je okamžite odblokovaný.

V časoch menej spoľahlivých a pomalších snímačov odtlačkov v displejoch je toto pre mňa vítaným riešením. Zaujímavosťou je, že zariadenie je možné pomocou snímača odtlačkov prstov aj zamknúť. Žiadne špeciálne funkcie tu síce nie sú, no viac ako tie preferujem práve spoľahlivosť a rýchlosť.

Výkon a pamäť: Je čo zlepšovať

Pri smartfóne za 1500 eur očakávam maximálne parametre. Tých sme sa pri Motorole razr nedočkali. To ale neznamená, že je to zlý smartfón. Práve naopak.  Poháňaný je procesorom Qualcomm Snapdragon 710. Ide o procesor vyššej strednej triedy, ktorý je vyrobený 10 nm výrobnou technológiou.

V benchmarkoch síce rekordy netrhá, no o výkon nie je núdza. Pri bežnom používaní som nezaznamenal žiadne sekanie či trhanie, na nič som nemusel dlho čakať. Dokonca som sa s ním aj celkom slušne zahral.

Motorola razr konstrukcia

Vyskúšal som viacero herných titulov. Hra PUBG bola bezproblémovo hrateľná aj na vyšších detailoch, tie maximálne mi zariadenie nastaviť nedovolilo. Vyskúšal som si aj obľúbené GTA San Andreas, ktoré bežalo plynule aj na maximálnych grafických nastaveniach.

 

Nejde vyslovene o herný smartfón a výkonom sa s najlepšími porovnávať nemôže. Motorola tvrdí, že vzhľadom na hrúbku zariadenia sa doň výkonnejší procesor nezmestil. Pri náročnejšom používaní a hraní hier je cítiť, že spodná (plastová) časť zariadenia sa zohreje. Teplota stúpne celkom rýchlo, ale nie je to nič extrémne. Určtie by som to nenazval prehrievaním. Extrémne tenké telo si jednoduho vybralo svoju daň.

Samozrejme že som neváhal a smartfón som podrobil benchmarkom AnTuTu, Geekbench a 3DMark. Výsledky si môžete pozrieť nižšie.

6 GB RAM neznie nijako úžasne, ale táto hodnota je plne postačujúca. Znovu sa nevyhnem porovnaniam s ostatnými cenovo podobnými smartfónmi, kde môžeme vidieť aj 12 alebo 16 GB operačné pamäte. Z pohľadu parametrov teda razr nijako neoslní. Pri bežnom používaní som nedostatok RAM nepociťoval. Systém si operačnú pamäť manažuje automaticky a necháva približne 2 GB RAM voľnej.

Čo sa týka úložiska, tu je k dispozícii 128 GB. Pozor, zariadenie nepodporuje pamäťové karty, takže táto hodnota je konečná. Nejaké miesto samozrejme zaberie systém, keď som nainštaloval všetky svoje obľúbené aplikácie, zostalo mi približne 93 GB voľného priestoru.

Motorola razr a operačný systém: Čistý Android s vylepšeniami od Motoroly

Motorola razr ponúkala po oficiálnom predstavení systém Android 9.0 Pie. Pred niekoľkými dňami bola aktualizovaná na Android 10. S ním prišiel tmavý režim, nové bezpečnostné prvky a samozrejme aj ovládanie gestami.

Motorola razr moto akcie

Priznám sa, že mi ovládanie gestami na Androide 10 vyhovuje, avšak v prípade Motoroly razr to nie je až také ružové. Spodná „brada“ výrazne vystupuje nad displej a sťažuje gesto vrátenia na domovskú obrazovku. Môže to byť len môj problém, pretože mám väčšie prsty. Ale považujem za potrebné na to upozorniť.

Čistý Android mám rád a teší ma, že je aj tu. Nenachádzajú sa tu žiadne zbytočné aplikácie, používateľ si môže všetko potrebné doinštalovať. Motorola už tradične nenechala systém len tak a ponúka viacero zaujímavých vylepšení. Všetky sú zhrnuté do aplikácie s názvom Moto. Moto Obrazovku som už spomínal, no sú tu ešte obľúbené Moto Akcie.

Rád využívam napríklad zatrasenie, čím spustím prisvetlenie (baterku). Tiež ma baví spúšťať fotoaparát otočením zápästia. Moto Akcie fungujú úplne rovnako ako v Motorole edge+, ktorej recenziu sme priniesli nedávno.

Očakávať môžeme, že Motorola razr bude aktualizovaná aj na Android 11, na ktorom už Google usilovne pracuje.

Konektivita a multimédiá: So SIM kartou si nerozumie

Hneď na úvod musím spomenúť, že Motorola razr nepodporuje klasické SIM karty, spoľahnúť sa musíte na vášho operátora a eSIM. Samotné pridanie eSIM je rýchle a bezproblémové, stačí len vojsť do nastavení siete a naskenovať QR kód, ktorý prišiel s vašou eSIM. Zariadenie sa následne pripojí do siete a všetko je nastavené.

Telefonovanie a príjem signálu sú bezproblémové. V prípade Motoroly razr je to navyše poriadne štýlové. Už tradične nechýba podpora Wi-Fi, Bluetooth je vo verzii 5.0 a k dispozícii je aj NFC pre platby prostredníctvom Google Pay.

Základom multimediálnej výbavy je samozrejme veľký displej. Pomer strán 22:9 je celkom vhodný na pozeranie filmov v pomere strán 21:9, čo sa môže hodiť. Dostatočne výkonný procesor zabezpečí, že zariadenie nemá problém ani s náročnejším obsahom, napríklad 4K video prehrá bez problémov a bez sekania.

Motorola razr konektivita

Zvukový prejav zabezpečuje jeden reproduktor na spodnej strane. Určite by sa hodil aj druhý, takto drahému zariadeniu by stereo reproduktory chýbať nemali. Zvuk je na druhú stranu dostatočne hlasný, kvalitou nepatrí síce medzi najlepšie, ale nie je to ani vyslovene zlé. Pri hraní hier si treba dávať pozor na to, aby ste reproduktor nezakryli rukou.

Fotoaparát: Priemerné fotky za vysokú cenu

Opäť parameter, ktorý na papieri nevyzerá veľmi dobre. K dispozícii je len jeden snímač s rozlíšením 16 megapixelov. Žiadne spájanie pixelov, žiadne vysoké rozlíšenie, žiadne širokouhlé snímače. Na to v roku 2020 zvyknutí nie sme.

Motorola razr fotoaparat

Snímaču so zaostrovaním pomáha ešte ToF senzor, ktorý tiež zabezpečuje kvalitnejšie portrétové fotografie s efektom rozmazania pozadia. Hneď na úvod musím poznamenať, že ak hľadáte najlepší fotomobil na trhu, nová Motorola razr nebude pre vás.

Motorola razr selfie

Na používateľské rozhranie sa sťažovať nemôžem. Všetko je tam, kde byť má, prakticky na dosah jedného-dvoch kliknutí. Ukladanie fotografií by mohlo byť rýchlejšie, najmä tých, v ktorých je použitý nejaký efekt. Výborným príkladom je efekt s názvom Zvýraznená farba. Áno, je to ten starý známy, ktorý poznáme aj z predchádzajúcich modelov. Stačí ťuknúť na konkrétny bod na displeji, jeho farba bude zvýraznená, zatiaľ čo všetky ostatné farby sa prezlečú do čiernobielej. Výsledný efekt určite zaujme. Avšak jeho samotné snímanie a ukladanie tejto fotografie trvá dlhšie, ako je únosné.

Kvalita fotografií

Kvalita fotografií počas pekného slnečného dňa je úplne v poriadku. K dispozícii je veľmi slušné HDR a fotografie sú ostré po celej ploche, aj na krajoch. Detailov je dosť a farby sú príjemné, s trochou viac saturácie, no nie prehnane. Rozdiely oproti najlepším fotomobilom sú minimálne.

S náročnejšími svetelnými podmienkami dávajú fotografie poznať, že Motorola razr sa nesnaží byť fotomobilom. Na to tu je napríklad nami recenzovaný model edge+ so 108 MP fotoaparátom. Nine, nočné fotografie nie sú nepoužiteľné, to rozhodne povedať nemôžem. Ale na svoju cenovú kategóriu proste mali byť lepšie.

Výrazne dokáže pomôcť nočný režim, ktorý pridá na dynamike a ostrosti. Dokáže zosvetliť veľmi tmavé miesta a celkom účinne eliminovať prepaly. Taktiež šum dostane viac pod kontrolu.

Umiestnenie fotoaparátu má svoje výhody aj nevýhody. V kombinácii s gestom rýchleho spustenia dokážete veľmi rýchlo vytvoriť selfie fotografiu, ako hľadáčik poslúži externý displej. Odfotografovať je možné ťuknutím na displej alebo stlačením tlačidla hlasitosti. K dispozícii je aj portrétový režim, ktorý je výborný. Takéto selfie fotografie celkovo patria medzi to najlepšie v smartfónovom svete.  Keď som sa už dostal k „selfíčkam“, nechápem, prečo výrobca umiestnil ešte druhý klasický selfie fotoaparát do výrezu v displeji.

Kvalitou sa tým hlavným absolútne nemôže porovnávať, najmä dynamický rozsah je o poznanie slabší. Na rýchle momentky v ideálnych svetelných podmienkach síce stačí, no prečo by som radšej nevyužil hlavný snímač, ku ktorému sa dostanem bez nutnosti otvárať zariadenie?

Gesto rýchleho spustenia sa akosi vytráca v prípade, kedy chcete fotiť štandardne. Jednoducho zariadenie musíte aj tak otvoriť.

Video

Maximom pre video je 4K rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. Na špecialitky ako super-spomalené video môžete rovno zabudnúť. V mojom prípade ide aj tak len o funkciu, ktorú vyskúšam raz a už sa k nej nevraciam. Jej absencia mi preto vôbec neprekáža. To ale neznamená, že spomalené video nahrávať nie je možné vôbec. K dispozícii je FHD rozlíšenie a 120 fps, prípadne HD rozlíšenie a 240 fps.

Kvalita výsledného videa je celkom slušná. Stabilizácia funguje dobre, najviac sa mi páčilo natáčať v FHD rozlíšení a so 60 snímkami za sekundu. Pri prípadnej následnej úprave je možné takéto video ešte spomaliť, pričom stále sa naň bude dať pozerať.

Motorola razr a jej batéria: Najväčšia slabina?

Pri pohľade na kapacitu batérie zaplače nejeden fanúšik smartfónov. Smartfón s takto slabou batériou som už dlho netestoval. Ale ako všetci vieme, výdrž batérie nie je len o jej kapacite, ale vplývajú na ňu aj ďalšie faktory. Tie na tom našťastie lepšie ako samotná kapacita akumulátora.

OLED displej je úsporný, k dispozícii je nočný režim a v neposlednom rade je dôležitá aj optimalizácia systému a použitý procesor. A výsledok? Až také hrozné to nie je.

Motorola razr vydrz baterie

Pri nenáročnom používaní s vami Motorola razr deň zvládne absolútne bez problémov. Výdrž batérie do veľkej miery závisí od toho, čo s ňou robíte a ako ju používate. Pri častom hraní a fotení pôjde batéria rýchlo dole a nabíjať bude nutné aj počas dňa. Mne sa to našťastie ani raz nestalo a zariadenie vždy vydržalo do večera.

To ale neznamená, že výdrž je dobrá. Skôr by som ju označil za podpriemernú, no vzhľadom na kapacitu batérie som bol prekvapený pozitívne. V tomto smere výrazne pomáha malý displej na prednej strane zariadenia. Väčšinu upozornení vybavím len pomocou neho, smartfón vôbec nemusím otvárať. Ušetriť sa tým dá naozaj celkom slušne.

Pokiaľ by ste chceli výdrž batérie ešte o niečo predĺžiť, odporúčam zvoliť tmavý režim a tmavú tapetu. Taktiež čiernu tapetu na pozadí externého displeja. Keďže ide tiež o OLED, pixely sú v tomto prípade vypnuté.

 

Test rýchlosti nabíjania:

 • 15 min: 22 %
 • 30 min: 43 %
 • 45 min: 65 %
 • 60 min: 82 %
 • Celkové nabitie: 1:26 hod.

15 W nabíjanie by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako nedostatočné. Veď dnes tu máme zariadenia, ktoré sa dokážu nabíjať výkonom 40 W a viac. No vzhľadom na nízku kapacitu batérie je nabíjanie príjemne rýchle.

Záverečné hodnotenie: Nech žije kráľ

Áno, nech žije kráľ. Nie parametrov, ale štýlu. Motorola razr sa parametrami s najlepšími rovnať nemôže, cenou ich prekonáva. Bežnému používateľovi ale nebude prakticky chýbať nič. Zariadenie je dostatočne rýchle a výkonné aj na hranie, fotoaparát je v poriadku (pokiaľ nepočítam absenciu ultra-širokouhlého snímača a slabšej kvality v noci). Ani batéria na tom nie je tak zle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Čím ale Motorola razr vytŕča, je dizajn. Keď som ju v zatvorenom stave položil na stôl, ihneď vzbudila pozornosť. A pokračovalo to aj po otvorení. Má svoj štýl, ktorý jej nikto len tak nevezme.

Motorola razr vonkajsi displej

Osobne by som si ale tento smartfón nekúpil. V prvom rade kvôli cene. V druhom rade práve kvôli tomu, že pre plnohodnotné používanie ho potrebujem otvoriť. To navyše nejde jednou rukou. A keďže ja zariadenie odomykám denne aj niekoľko desiatok krát, pri dlhšom používaní by to bol problém. Počas testovania mi nepríjemnosť neustáleho otvárania vynahradil krásny dizajn. Otváral som ho aj vtedy, keď som nemusel.

Celkovo nie som zástancom skladacích smartfónov tohto štýlu. V zatvorenom stave je takmer nepoužiteľný a otvorením dostanem klasický smartfón. Nižšia odolnosť, vyššia cena a náročnejši manipulácia. Viac sa mi páčia skladačky, z ktorých po otvorení dostanem tablet. To je ale len a len môj názor.

Motorola razr a jej konkurencia

Smartfónov s ohybným displejom veľa nie je. Jediným konkurentom preto zostáva Samsung Galaxy Z Flip. Za podobnú cenu ponúkne podstatne lepšie parametre, no to v tomto segmente až také podstatné nie je. Dôležitý je štýl a v tomto u mňa jasne vyhráva Motorola razr.

Keby som sa mal rozhodnúť práve medzi týmito dvomi zariadeniami, kvôli lepšej výbave a silnejšej batérii by som zvolil pravdepodobne Samsung Galaxy Z Flip. Obidva smartfóny sme medzi sebou porovnali v článku Samsung Galaxy Z Flip vs Motorola razr: Výbava vs štýl | Porovnanie.

 

Motorola razr
hej sk affiliate Motorola razr
datart affiliate Motorola razr
mp3.sk affiliate Motorola razr
7.2

Motorola razr

Motorola razr je smartfón dvoch tvárí. Na jednej strane ide asi o najkrajšie zariadenie, ktoré si môžeme kúpiť. V zatvorenom stave je príjemne kompaktná, v otvorenom zaujme pekným 6,2" ohybným displejom. Oceňujem kvalitné spracovanie a užitočný vonkajší displej. Avšak pri cene 1500 eur by som očakával aj parametre vlajkovej lode. A to sa nekoná. Zariadenie ponúka len procesor vyššej strednej triedy, len jeden kvalitou priemerný fotoaparát, slabú batériu a zbytočný selfie fotoaparát. Na druhú stranu oceňujem čistý Android 10 spolu s užitočnými Moto funkciami a najmä Moto obrazovkou.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
70 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
60 %
Fotoaparát

 • dizajn, dizajn, dizajn
 • kvalita spracovania
 • veľmi pekný displej
 • prepracovaný mechanizmus otvárania
 • v zatvorenom stave kompaktné rozmery
 • spoľahlivý a rýchly snímač odtlačkov prstov
 • poriadna dávka nostalgie
 • externý displej s množstvom funkcií
 • kvalitné selfie fotografie pomocou hlavného snímača

 • vysoká cena
 • nemožnosť otvoriť jednou rukou
 • displej sa v spodnej časti trochu hýbe
 • vzhľadom na cenu podpriemerný hardvér
 • fotoaparát kvalitou na najlepších výrazne stráca
 • selfie fotoaparát v displeji je úplne zbytočný
 • nízka kapacita batérie
12.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+