MojAndroid

Napriek tomu, že vlajkové smartfóny spoločnosti Sony patria k najlepším na trhu, tak stále nedostali aktuálnu verziu systému Android 11. Japonský výrobca ale začiatkom mesiaca oficiálne oznámil, ktoré modely a kedy dostanú najnovší systém. Prvým v zozname bol tohtoročný model Sony Xperia 1 II, ktorého aktualizácia bola podľa portálu AndroidCommunity teraz skutočne spustená.

Sony Xperia 1 II

Android 11, vylepšené zabezpečenie a tri nové funkcie navyše

Aktualizácia softvéru má označenie 58.1.A.0.921 a veľkosť 935 MB. Je dostupná formou OTA updatu postupne po jednotlivých regiónoch. Okrem nových funkcií systému Android 11 prináša aj niekoľko vylepšení priamo od Sony.

Grafické úpravy sú u tohto japonského výrobcu tradične minimálne, ale do nastavení pribudla funkcia BatteryCare. Tá limituje nabíjanie batérie maximálne na 80-90 % jej kapacity, čím by sa mala predlžiť jej životnosť. Túto funkciu štandardne nemá a neoficiálne sa dá získať len aplikáciami tretích strán s pomocou Root oprávnení.

Ďalším vylepšením je aj podpora natáčania 4K HDR videí pri frekvencii 120 fps. Táto funkcia je ale dostupná len v aplikácii Cinema Pro, ktorá je určená skôr skúsenejším fotografom. Poslednou novinkou je podpora 5G pre Dual SIM.

Bohužiaľ možnosť aktivácie 120 Hz režimu displeja stále chýba. Aktualizácia ale vylepšuje aj zabezpečenie vďaka novembrovej bezpečnostnej záplate systému. Pred jej inštaláciou sa ubezpečte, že máte batériu smartfónu nabitú aspoň na 70 % jej kapacity.

Kedy dostanú aktualizáciu ďalšie modely spoločnosti Sony?

Koncom januára  by sa mal dočkať druhý model Sony Xperia 5 II. Ten je kompaktnejšou verziou Sony Xperie 1 II bez 4K rozlíšenia a bezdrôtového nabíjania. V rovnakom čase by mala najnovšia verzia systému Android doraziť aj na tohtoročný model strednej triedy Sony Xperia 10 II.

Vo svojej cenovej kategórii je obľúbený hlavne pre vodoodolné telo s certifikáciou IP68. Vo februári by mal Android 11 doraziť na dva minuloročné vlajkové smartfóny. Konkrétne Sony Xperia 1, ktorá vyšla v prvej polovici roku 2019, a na Sony Xperiu 5 z jesene minulého roku.

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciam môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung spustil minulý týždeň aktualizáciu modelov Galaxy S20 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11.

Náš tip
Huawei P40 Lite: Skúsenosti čitateľa vlastniaceho P40 Pro
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
16.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+