MojAndroid

Po vybratí telefónu z krabice sa zameriam na jeho telo. Telefón má zadnú stranu v zaujímavom dvojfarebnom prevedení, ktoré sa volá Sakura Pink. Horná časť je ružovo-fialová s postupným prechodom do bledo modrej farby v jej spodnej časti. Nie je tu ten efekt menenia farby pri pozeraní sa naň z rôznych uhlov aký poznáme z iných modelov Huawei. Na zadnej strane však okrem farby krytu záujmu štyri objektívy s usporiadaním do štvorca. Nižšie pod modulom s objektívmi sa nachádza LED svetlo.

Vyššia hmotnosť mi vyhovuje

Čo sa zadnej časti týka tak tá je plastová a je to poznať, pri stlačení sa mierne ohýba v strede. Telefón aj napriek tomu pôsobí pevným dojmom a dobre sa drží v ruke. Hoci je povrchová úprava lesklá, telefón nemal tendenciu sa šmýkať z ruky a príjemne sa mi v nej držal. Odtlačky však zadná strana priťahuje ako magnet 😊

huawei p40 lite

Váhovo mi telefón vyhovoval, jeho hmotnosť je niečo pod 190 g a keďže súkromne používam jeho nadupanejšieho súrodenca P40 Pro ktorý má 210 g, pocitovo je ten rozdiel takmer nepostrehnuteľný. Osobne mi viac vyhovuje v ruke telefón ktorý je cítiť, nie nejaké fifipierko. 

Displej

Spredu zaujme veľký displej, ktorého veľkosť vnímam ako samozrejmosť čo sa dnešných pomerov týka. Vľavo hore má priestrel v ktorom si našiel miesto predný objektív. Pri porovnaní s mojim P40 Pro som ho zo začiatku takmer ani nevnímal. Displej je vpredu roztiahnutý takmer na celú plochu na spodnej strane má len miernu bradu, čo je skvelé. 

Panel je technológie IPS, pri zhoršených svetelných podmienkach, alebo tme si vie dobre poradiť. Osobne mi prišla možnosť nastavenia jasu ako maximálne dostačujúca. Čo sa obrazu týka porovnával som s mojím P40 Pro, ktorý má OLED displej, de facto obrazovky i keď majú rôzne panely ponúkajú rovnaké režimy a teploty farieb. 

Priznám sa, v tme sa mi lepšie dívalo na P40 Lite ako na moju P40 Pro. Na mojej P40 Pro som nedokázal dostať z displeja takú studenú bielu ako v prípade P40 Lite, ktorá tak svietila už v normálnom režime. Moja P40 Pro mala pri pohľade na obrazovku žltkastú bielu. Samozrejme na oboch telefónoch bola ochrana zraku pred modrým svetlom vypnutá. To ma dosť prekvapilo. Jediné čo som nemohol vyskúšať, je čitateľnosť na priamom slnku kvôli počasiu aké posledné dni panuje a vôbec počas vyše týždňa čo som mal možnosť si telefón vyskúšať.

Ovládanie fyzických tlačidiel je identické pri oboch modelov. S jediným rozdielom a to že tlačidlo zapnutia na P40 Lite ponúka aj odomykanie senzorom odtlačkov prstov. Veľmi sa mi páčilo jeho fungovanie. P40 Pro má senzor v displeji. Z používania však viem že senzor v displeji P40 Pro nie je bezchybný. Preto sa mne osobne viac pozdáva odomykanie rozpoznávaním tváre, toto ponúka aj P40 Lite. Odomykanie je rýchle.

Konektivita a nabíjanie

Čo sa týka konektivity tak, P40 Lite ponúkne oproti Pro 3,5 mm jack konektor na slúchadlá, nemá však „retro“ infračervený port, vďaka ktorému si z vyššieho modelu spravíte diaľkový ovládač snáď na každú elektroniku. Oba modely sú vybavené USB-C a podporujú rýchle 40 W nabíjanie. Na dnešné pomery ale už viac menej štandard, keďže konkurencia ponúka aj výkonnejšie nabíjanie. 

Mne však 40 W postačuje, nakoľko takmer z nuly mám telefón nabitý do hodiny na 100 % a verím že tento výkon tak nedegraduje batériu.  Zmeral som nabíjanie na P40 Lite a takto to dopadlo so 40 W SuperCharge adaptérom: telefón mal 14 % batériu, za 30 minút sa nabil na 81 %, a za ďalších 35 minút na 100 %.

Fotografovanie

Kde som asi najviac mohol telefón vyskúšať a otestovať, bolo fotenie. Spravil som pár porovnávacích fotiek s mojou P40 Pro. Určite je tam obrazový rozdiel, tak predsa len Leica objektívy a vyššia cena musia niečo dokazovať. Na dennom svetle je ten rozdiel pri prvotnom pohľade na fotky minimálny. Hlavným rozdielom počas dňa vo fotení bolo azda ostrenie, kde P40 Pro vždy zaostrila rýchlejšie. To Lite verzii niekedy trvalo a keď som to nechal na automatiku tak výsledkom bola častejšie rozmazaná scéna.

Fotoaparát pekne vykresľuje detaily pri makre, nenamáha sa a toľko nerozmýšľa keď fotím blízky objekt. Pri fotení som nikdy nepoužíval AI alebo nejaké filtre, ani som nefotil v Pro režime. Aj tak by som tu vyzdvihol objektívy Lite verzie. Škoda, nemal som možnosť fotiť kvety s makrom, prípadne nejaké zvieratá. Ako ďalšie som zvolil „ulicu“ alebo teda centrum mesta – námestie. Počas dňa to hlavný objektív krásne rozbalil fotke nechýba detail.

Svoje si vie povedať aj širokouhlý objektív, u ktorého ale cítiť „len“ 8MPx, pri zoomovaní je už fotka neostrá. Tam je badateľný rozdiel pri porovnaní so 40 MPx v prípade širokáča P40 Pro.

Neskôr som sa na námestie vrátil a vyskúšal aj fotenie večer. Pričom som skúsil fotiť na automatiku a následne aj nočný režim, ktorý si vedel poradiť s vianočným osvetlením na námestí.

Dostatočný výkon na všetko

Okrem fotenia som vyskúšal aj výkon telefónu. Musím však priznať, že nie som nejaký maniak do hier na mobile, neviem ani ktorá je tá náročnejšia, ale vyskúšal som autíčka Asphalt 9 a nejaké Marvelovské bitky v Strike Force.

Čo sa týka zvuku tak je to taká výkonová klasika, je tu jeden reproduktor, ktorý vie zahrať hlasno, určite na zvonenie, občasné hranie či sledovanie videí postačí. Kto by chcel lepší zvuk tak má možnosť cez slúchadlá.

Softvér

Rovno nadviažem na softvér, ako je známe, séria P40 od Huawei je vybavená HMS a teda neobsahuje GMS, ale aby sa človek v tom nestratil, zjednodušene – tieto telefóny neobsahujú Google služby. Nemajú teda Google Play, Pay, Gmail, YouTube, Google Maps, Fotky, Disk a ďalšie aplikácie služieb Google. Za to ale obsahujú náhrady, resp. čiastočné náhrady týchto aplikácii. 

Domovom aplikácií tu je AppGallery a za dobu čo je v prevádzke do nej aplikácie pribúdajú, vrátane tých slovenských, čo je určite potešujúce. Najdôležitejšie – sociálne siete sú plne dostupné, rovnako tak aj rôzne nákupné appky, aplikácie bánk, či aplikácie voľnočasových aktivít, appky osobnej prepravy, aplikácie poisťovní, kancelárske aplikácie, kopec doplnkových aplikácii a služieb – napríklad ovládanie hier konzol PS4 a Xbox One a samozrejme nechýbajú hry. 

Určite to zatiaľ nie je čo do šírky ponuky Google Play, ale to najdôležitejšie si tam používateľ vie nájsť a kopec aplikácii tam už pribúda súčasne s Google Play.

Čo zatiaľ mne osobne chýba je Magio Go, aplikácia padá, nedá sa používať. Treba len počkať kedy ju operátor upraví pre P40 a ďalšie série s HMS, keďže tieto telefóny (P40 sériu) sám predáva, mohol by to napraviť… Čo sa ale aplikácií týka, ak niečo niekomu chýba v AppGallery, dá sa to nájsť a nainštalovať aj mimo neho. Existuje viacero vyhľadávačov aplikácii napr. Petal Search, alebo rovno „obchodov“. Jedným z nich je napr. Aurora Store, ktorý preberá aplikácie priamo z Google Play a priamo odtiaľ ich sťahujete a následne inštalujete. 

Emaily mimo Gmail fungujú takisto, ja som si obľúbil aplikáciu od Huawei, Email. Je jednoduchá a ponúka správu emailov ako v Gmaili. YouTube som mal do nejakej doby vytiahnutý ako odkaz z prehliadača na ploche, ale momentálne skúšam Google PWA (Progressive Web Apps) cez ktorý som zatiaľ vyskúšal už väčšinu služieb ako YouTube, Mapy vrátane recenzií, Gmail, Disk, Kalendár, Fotky, Prekladač a fungujú. Samozrejme, keďže bežia ako samotný názov napovedá natívne v prehliadači.

Záverečné hodnotenie

Mimo aplikácií a služieb by som vyzdvihol u P40 série ovládanie a pohyb v prostredí, ktorý potrebuje cvik, nie zvyk. Nakoľko je to veľmi intuitívne a jednoduché na ovládanie. Keď som dostal do ruky manželkin Mate 10 Pro, tie pohyby typické pre P40 sériu nefungovali 😊 

Okrem samotného ovládania spomeniem aj rýchlosť prostredia, za dobu čo som telefón mal a používal ho ani jedno zaváhanie, jediné čo som postrehol bola aplikácia fotenia, vonku mi pár krát primrzla keď som skúšal zoom a následne otáčal telefónom z vertikálnej do horizontálnej polohy.

Ak by som to mal zhrnúť, telefón P40 Lite je pekne vyzerajúci telefón so slušným výkonom a skvelou výbavou. Pre mňa to nie je telefón o kompromisoch, ale o zaujímavých riešeniach.

Za článok ďakujeme čitateľovi Marekovi Kollárovi. Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

Vlastníte smartfón Huawei bez Google služieb? O svoje skúsenosti sa s nami môžete podeliť aj vy. Ak bude váš text dobrý, zverejníme ho u nás na www.mojandroid.sk.

16.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+