MojAndroid

Spoločnosť Samsung práve predstavila novú generáciu skladacieho smartfónu Galaxy Z Fold2 5G. Ide o nástupcu Galaxy Z Fold z minulého roka, ktorý ponúka riešenie smartfón+tablet. Je to už tretí skladací mobil od výrobcu, keď má v ponuke ešte vyklápacie véčko Galaxy Z Flip.

Krajší dizajn a lepší displej

Nový Galaxy Z Fold2 5G je na prvý pohľad krajší a zlepšenia vidieť aj na displejoch. Ten predný je na celej prednej strane a má uhlopriečku 6,2 palca. Selfie kamera sa skrýva vo výreze, tzv. výrobca nazýva toto riešenie Infinity-O technológia. Je to plnohodnotný displej, takže zvláda rôzne funkcie ako e-maily, navigácia či fotografovanie.

Po otvorení sa objaví hlavný displej s uhlopriečkou 7,6 palca. Displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, čo poteší aj náruživých hráčov a náročných filmových fanúšikov. Okrem toho sa vďaka duálnym reproduktorom môžete tešiť na vynikajúci čistý a dynamický zvuk s vylepšenými stereo efektami. 

samsung galaxy z fold2

Galaxy Z Fold2 5G sa dočkal vylepšení – telo je štíhlejšie, displeje sú vačšie a okreje užšie. Presne ako to má byť. Hlavný displej ochraňuje sklo Ultra Thin Glass. Vylepšenia konštrukcie sa dočkal aj skrytý pánt (technológia Hideaway Hinge) s vačkovým mechanizmom. Teraz môže telefón sám bez akejkoľvek opory stáť na podložke.

Od predchádzajúceho modelu Galaxy Z Flip prebral telefón tiež drobnú medzierku medzi telom a krytom pántu, vďaka ktorej lepšie odpudzuje prach a rôzne nečistoty. V novom prevedení je toto riešenie priestorovo ešte úspornejšie než pri modeli Galaxy Z Flip, ochranné vlastnosti sú pritom rovnaké. Dôvodom je modifikované zloženie a hustota uhlíkového vlákna, z ktorého je pánt vyrobený. 

Samsung dokonca ponúka online nástroj, ako si dizajn modelu Galaxy Z Fold2 5G upraviť. Nový majiteľ si môže vybrať farbu pántov. Na výber má štyri farby pántu: Hideaway Hinge – Metallic Silver (strieborná), Metallic Gold (zlatá), Metallic Red (červená) and Metallic Blue (modrá). U nás tákáto možnosť nebude dostupná. 

Funkcia App Continuity 

Nový Galaxy Z Fold2 5G prináša aj vylepšenia vďaka novým režimom a funkciám. Funkcia App Continuity pomáha lepšiemu prechodu aplikácií medzi predným a hlavným displejom. Režim Flex zase vylepšuje fotografovanie a natáčanie videozáznamov. Funkcia Capture View Mode umožňuje oboje priamo vo fotografickej aplikácii. Na spodnej polovici sa zobrazí až päť snímok alebo okienok s videozáznamami, na hornej potom náhľad aktuálnej scény. Pri tvorbe kompozície pomôže špeciálna funkciu Auto framing. Vďaka tejto funkcii prístroj vie automaticky ostriť, dokonca aj keď sa pohybuje. 

 

Vylepšené Selfie a fotografie

Nový Galaxy Z Fold2 5G vďaka funkcii Dual Preview vie automaticky spojiť záber na prednom i hlavnom displeji. Milovníci selfies sa potešia, že si môžu spraviť fotku pomocou fotoaparátu na zadnej strane. K náhľadu scény pritom poslúži predný displej. Do výbavy Galaxy Z Fold2 5G pribudli nové režimy Pro Video, Single Take, Bright Night alebo tradičný nočný režim. 

Možnosti multitaskingu 

Galaxy Z Fold2 má pomôcť k maximálnej produktivite. To sa nezaobíde bez multitaskingu. Hlavný displej možno prispôsobiť obľúbenému pracovnému štýlu. Režim Multi-Active Window umožňuje ľahko ovládať spôsob zobrazenia na displeji. Kto chce byť maximálne produktívny, môže si otvoriť niekoľko rôznych súborov tej istej aplikácie a zobraziť ich vedľa seba. Rôzne aplikácie je možné zase otvárať a súbežne zobraziť pomocou funkcie Multi-Window Tray.

Ak treba presunúť alebo skopírovať texty, fotografie alebo dokumenty z jednej aplikácie do druhej, stačí využiť obľúbenú funkciu pretiahnutia, známu zo stolových počítačov. Prípadne možno v jednej aplikácii ľahko a rýchlo urobiť snímku obrazovky a do druhej ju okamžite presunúť (funkcia Split Screen Capture). Užívateľské rozhranie na hlavnom displeji si môžete voliť podľa potreby: v nastavení možno ľahko prepínať medzi tradičným telefónnym zobrazením a špeciálnou úpravou pre veľký displej

Spolupráca s Google a Microsoftom

Samsung má vybudované strategické obchodné partnerstvá s Google a Microsoftom. Spoločne pripravovali aj rozne nástroje a nový ekosystém práve pre skladacie mobilné zariadenia. Aj vďaka tomu tak budú mať majitelia prístup k sade rôznych softvérových riešení a aplikácií. Aby sa maximálne využil výkon a možnosti produktivity s využitím špeciálnych hardvérových vlastností prístroja a jeho veľkého displeja. 

Galaxy Z Fold2 prináša optimalizované zobrazenie aplikácií. V praxi to znamená, že zobrazenie jednotlivých aplikácií (napr. Gmail, YouTube alebo Spotify) si môžete upraviť na mieru. Kancelárske programy Office v systéme Microsoft 365 možno nastaviť podobne ako na tablete.

Poštový program Microsoft Outlook možno využiť na maximum napríklad tak, keď v ľavej časti displeja zobrazíte schránku a v pravej text aktuálnych správ. U dokumentov vo Worde, tabuliek v Exceli alebo prezentácií v PowerPointe možno zase pracovať s nástrojovou lištou podobne ako na PC. 

Rýchle dobíjanie, UWB a Samsung DeX

Galaxy Z Fold2 5G, ako je už z názvu jasné, prináša pripojenie vďaka podpore 5G. Batéria má kapacitu 4 500 mAh a podľa tvrdení výrobcu vydrží bez problémov celý deň. Nechýba ani rýchle dobíjaniu (Super Fast Charging). Okrem toho Galaxy Z Fold2 5G ponúka aj bezdrôtové pripojenie Samsung DeX, ktoré výrazne uľahčuje predovšetkým pracovnú činnosť. Integrovaná technológia UWB (Ultra Wide Band) zase príde vhod pri rýchlom a ľahkom zdieľaní súborov, fotografií alebo videozáznamov v systéme Nearby Share. 

Prevedenie Thom Browne

Samsung si aj teraz pripravil špeciálnu verziu. V spolupráci s môdnym návrhárom Thomom Browne prinesie verziu Galaxy Z Fold2 5G Thom Browne Edition.  Tentokrát okrem vonkajších vzorov pridudli aj rôzne softvérové vylepšenia, napr. nový šetrič obrazovky alebo exkluzívny fotografický filter. 

V balení Thom Browne Edition Package sa nachádza telefón Galaxy Z Fold2 5G, hodinky Galaxy Watch3, slúchadlá Galaxy Buds Live a celý rad ďalšieho príslušenstva, všetko v jedinečnom dizajne Thoma Browna. Verzia Thom Browne nebude na Slovensku ani v Česku dostupná.

Dostupnosť a cena na Slovensku

Model Galaxy Z Fold2 5G bude na Slovensku dostupný v značkových predajniach Samsung a v e-shopoch Samsung.sk a alza.sk v čiernej (Mystic Black) a bronzovej (Mystic Bronz) farbe za odporúčanú maloobchodnú cenu 1 999 Eur od 18. septembra. Záujemcovia si môžu smartfón predobjednať od 1. septembra s termínom dodania 18. septembra.

samsung galaxy z fold2

Zákazníci s Galaxy Z Fold2 5G navyše získajú 4-mesačné predplatné YouTube Premium zdarma. Okrem toho pri nákupe Galaxy Z Fold2 5G z oficiálnej slovenskej distribúcie automaticky získavajú poistenie náhodného poškodenia po dobu jedného roka od dátumu nákupu zariadenia.

Galaxy Z Fold2 5G a konkurencia

Samsung nie je jediný výrobca, ktorý sa venuje skladacím smartfónom. Podobný koncept už ponúka aj čínsky Huawei Mate Xs (recenzia). Je to už druhá generácia a pokračovateľ verzie Huawei Mate X, ktorý bol predstavený na MWC 2019. Skladací mobil má aj Motorola. Motorola Razr (test) je však vyklápačka a neponúka veľký displej s funkciami tabletu.

Galaxy Z Fold2 5G: Parametre

 

Galaxy Z Fold2 5G technické špecifikácie 
Displej  Hlavný displej* 

– 7,6” QXGA+ Dynamic AMOLED 2X (22.5:18) Infinity Flex Display (2208 x 1768), 373 ppi

Predný displej**

 – 6,2” HD+ Super AMOLED Display (25:9), 2260 x 816, 386ppi

*Hlavný displej: Rozmer sa udáva ako uhlopriečka plného obdĺžnika bez ohľadu na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia. 

**Predný displej: Rozmer sa udáva ako uhlopriečka plného obdĺžnika bez ohľadu na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia. 

Rozmery a hmotnosť  V zavretom stave: 68.0 x 159.2 x 16.8 mm (pánt) ~ 13.8 mm (v prevesení), 282 g
V otvorenom stave: 128.2 x 159.2 x 6.9 mm (rámik) ~ 6.0 mm (displej), 282 g
Fotoaparát Predný fotoaparát 1 10 MPix Selfie: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚
Predný fotoaparát 2 10 MPix Selfie: f2,2, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚
Trojitý zadný fotoaparát  12 MPix ultraširoký fotoaparát: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚

12 MPix širokouhlý fotoaparát: Super Speed Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f1,8, veľkosť pixelu: 1,8 μm, uhol záberu: 83˚
12 MPix fotoaparát s teleobjektívom: PDAF, f2,4, optický stabilizátor, veľkosť pixelu: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚
Duálny optický stabilizátor, optický zoom 0,5x do šírky a 2x do dĺžky, až 10x digitálny zoom, HDR10+, kontinuálne zaostrovanie 

Procesor  7㎚ 64-bit Octa-Core Processor (3.09GHz + 2.40GHz + 1.80GHz)
Pamäť  12 GB RAM + interné úložisko 512 GB (UFS3.1)*

12 GB RAM + interné úložisko 256 GB (UFS3.1)* (UFS3.1)**

* 512 GB je k dispozícii len na vybraných trhoch (Čína, Hongkong, Tchaj-wan apod). Skutočná kapacita závisí na predinštalovanom softvéri. ** Skutočná kapacita závisí na predinštalovanom softvéri.

Batéria  Duálna batéria 4500 mAh (typická kapacita) *

* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná  odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 4365 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia a pod.

Nabíjanie Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo*
Wireless PowerShare***Káblové dobíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA
**Systém Wireless PowerShare je obmedzené na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú Galaxy Z Fold2 5G, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5 a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusí fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti na sieťovom prostredí môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby. 
Operačný systém  Android 10
Siete   [LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20
– až 2Gb/s Download / až 200 Mb/s Upload [5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.
Konektivita  [Wi-Fi] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE80 MIMO, 1024QAM

[Bluetooth]* Bluetooth® v 5.0 (LE až 2 Mb/s), USB type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

[Ultra Wide Band]
* Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné. 

SIM Card 1x eSIM, 1x Nano SIM
*SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora.
*eSIM vyžaduje bezdrôtové dátové služby a umožňuje využívať mobilné služby bez fyzickej SIM karty. *Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti od softvérovej verzie, krajiny a operátora. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje.
Platby (Samsung Pay) Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC
členské karty, darčekové kupóny a pod.
*Dostupné vo vybraných krajinách (na Slovensku nie je služba Samsung Pay dostupná). Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u  operátorov a poskytovateľov služieb.
Senzory Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (na strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor
Autentifikácia Blokovanie: obrazec, PIN, heslo

Biometrické blokovanie: odtlačok prsta*, rozpoznávanie tváre

*Galaxy Z Fold2 má kapacitnú čítačku odtlačkov prstov (na strane) 

Audio Stereo reproduktory 

Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)
Podpora UHQ 32-bit &DSD64/128 *, PCM: až 32 bit, DSD: DSD64/128
Podpora formátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

*Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru. 

Video Podpora formátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
TV pripojenie: Bezdrôtové: Smart View (zrkadlenie 1080p pri 30 obr/s) / Káblové: podpora DisplayPort cez USB-C. Podporuje videovýstup cez HDMI adaptér. (DisplayPort 4K UHD pri 60 obr/s)
Zabezpečenie Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase.
Antivir, prevencia malware. (Systém McAfee)
Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videá a pod. chránený odtlačkom prsta.
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátorovi. 
Farebné varianty  [Základné farby]
Mystic Black, Mystic Bronze
[Užívateľské farby – pant]*Metallic Silver, Metallic Gold, Metallic Red, Metallic Blue  * Možnosť využitia užívateľských farieb bude k dispozícii na 22 trhoch: Austrália, Rakúsko, Belgicko, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rusko, Španielsko, Švédsko, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Veľká Británia, USA a Vietnam.
Obsah balenia Galaxy Z Fold2, dátový kábel, cestovný adaptér, špendlík na SIM kartu, stručný návod, 

slúchadlá (USB Type-C) s technológiou AKG, leták pre službu Galaxy Z Premier Service, Brand Story Leaflet

* Niektoré z uvedených súčastí, vrátane krycieho a ochranného filmu, nemusia byť dostupné v závislosti od zakúpeného modelu alebo od miestneho trhu.

 

1.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+