MojAndroid

Aktualizované

Aktualizácia na Android 11 už oficiálne dorazila aj na Slovensko.

Pôvodný článok zo dňa 28.1.2021

Japonská spoločnosť Sony začala s aktualizáciou svojich smartfónov na systém Android 11 s miernym oneskorením. V decembri ale zverejnila plán ich aktualizácií a úspešne ho dodržiava. Android 11 sa už dočkali modely Sony Xperia 1 II, Xperia 5 II a aj dvojica ich predchodcov z roku 2019. Podľa portálu GSMarena je ďalším v poradí smartfón Sony Xperia 10 II.

Aktualizácia prináša lepšie zabezpečenie a novú funkciu Battery Care

Sony Xperia 10 II prišla na trh v prvej polovici minulého roku. Nad konkurenčnými smartfónmi strednej triedy vytŕčala svojím dizajnom a hlavne vododolnosťou certifikácie IP68. Aktualizácia softvéru bola zatiaľ spustená v juhovýchodnej Ázii a neskôr by sa mala rozžiariť do ďalších regiónov vrátane Slovenska.  Jej označenie je 59.1.A.0.485  a veľkosť menej ako 1 GB.

Jej súčasťou jej aj zabezpečenie systému v podobe bezpečnostnej záplaty, ktorá ale pochádza ešte z decembra minulého roku. Konkurenčné smartfóny už pritom obdržali aj januárovú bezpečnostnú záplatu. Okrem nových funkcií systému Android 11 sa majitelia Xperie 10 II dočkajú aj vylepšených aplikácií Sony a špeciálnej funkcie Battery Care. Tá limituje nabíjanie batérie len do kapacity 80 až 90 %, čím sa predlžuje jej životnosť.

Sony Xperia 10 II prehliadac

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung spustil nedávno aktualizáciu modelov Galaxy S10 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Nezabudol ani na skladacie smartfóny Samsung Galaxy Z Flip a Galaxy Fold.  OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11.

Náš tip
TikTok: Chyba umožňovala ukradnúť dáta a telefónne čísla z profilu používateľa
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
28.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+