MojAndroid

Zatiaľ čo väčšina výrobcov začala s aktualizáciou svojich smartfónov na Android 11 už koncom jesene, tak značka Motorola si v nich dáva na čas. Až koncom decembra zverejnila zoznam modelov, ktoré Android 11 dostanú. Podľa portálu Gizmochina ho až teraz dostáva prvý model zo zoznamu – Motorola moto g pro.

Súčasťou aktualizácie je aj januárová bezpečnostná záplata

Motorola moto g pro patrí kategórie smartfónov strednej triedy, kde vyniká hlavne svojim integrovaným stylusom. Ten síce neposkytuje takú presnosť a funkcie ako pero S Pen spoločnosti Samsung, ale je veľmi príjemným nadštandardným vybavením. Výnimočným v ponuke Motoroly je tento smartfón teraz aj tým, že je prvým modelom, ktorý dostáva aktualizáciu na Android 11.

Mala by byť spustená vo Veľkej Británii a postupne by sa mala dostať aj na ďalšie trhy. Jej veľkosť je 1103,8 MB a okrem Androidu 11 prináša aj januárovú bezpečnostnú záplatu systému. Dostupnosť aktualizácie si majitelia smartfónu môžu overiť v Nastaveniach —> Systém —> Pokročilé —> Aktualizácia systému. Pred jej inštaláciou odporúčame overiť si, že je batéria zariadenia nabitá aspoň na 70 % jej kapacity.

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

V aktualizáciách je aktívna aj konkurencia

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung spustil nedávno aktualizáciu modelov Galaxy S10 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Nezabudol ani na skladacie smartfóny Samsung Galaxy Z Flip a Galaxy Fold.  OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11.

Náš tip
Xiaomi sa ide súdiť s USA kvôli svojmu zaradeniu na čiernu listinu
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
30.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+