MojAndroid

Prvý skladací smartfón s ohybným displejom Samsung Galaxy Fold nebol pre juhokórejského výrobcu najšťastnejším vstupom na tento trh. Kvôli problém s displejom bolo jeho uvedenie na trh v roku 2019 odsunuté o pol roka. Podľa portálu SamMobile ale naň Samsung nezanevrel a v týchto dňoch mu prináša aktualizáciu so systémom Android 11 a nadstavbou One UI 3.0.

Aktualizácie je už v Európe, niektoré trhy si počkajú do februára

Aktualizácia je momentálne dostupná formou OTA updatu vo Francúzsku a Spojených Arabských Emirátoch pre LTE verziu, a v Anglicku a Švajčiarsku pre 5G verziu. Neskôr by sa mala dostať aj na ďalšie trhy. Na niektorých európskych trhoch by to malo byť až vo februári. Číselné označenie aktualizácie pre LTE verziu je  F900FXXU4DUA1 a F907BXXU4DUA1 pre 5G variant.

Súčasťou aktualizácie by mala byť aj januárová bezpečnostná záplata systému. Okrem nových funkcií systému Android 11 by sa majitelia Galaxy Fold mali dočkať aj novej grafiky nadstavby One UI 3.0, ktorá je prispôsobená pre ohybný displej. O dostupnosti aktualizácie na Slovensku vás budeme včas informovať. Pred jej prípadnou inštaláciou sa potom uistite, že máte kapacitu batérie nabitú na 70 % jej kapacity.

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Samsung je v aktualizáciách aktívny, ale činí sa aj konkurencia

Juhokórejská spoločnosť je v aktualizáciách na novú verziu systému Android 11 v posledných dvoch mesiacoch veľmi aktívna. Nedávno sa jej dočkal už aj iný skladací smartfón s ohybným displejom Samsung Galaxy Flip. Samozrejmosťou bola aktualizácia minuloročných vlajkových lodí série Galaxy S20 a Galaxy Note 20. Samsung ale myslí aj na modely z roku z 2019. Príkladom je séria vlajkových smartfónov Samsung Galaxy S10, ktorá dostala aktualizáciu na začiatku januára.

V aktualizáciách sa ale činí aj konkurencia. Tchajwanský výrobca Asus pred koncom roku prekvapil aktualizáciou s Android 11 pre model Asus Zenfone 6 z roku 2019. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvá sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II.

Náš tip
Trump urobil pár dni pred koncom v úrade svoj posledný krok proti Huawei
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
18.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+