MojAndroid

Dosluhujúci prezident Donald Trump čelí v týchto dňoch kvôli útoku jeho priaznivcov na budovu amerického Kongresu ústavnej žaloby. Už o tri dni by mal byť menovaný nový americký prezident, ale ani to mu nebráni v boji proti čínskemu výrobcovi Huawei. Podľa tlačovej agentúry Reuters zrušil udelené licencie niektorým spoločnostiam, ktoré vďaka ním mali výnimku v zákaze dodávať technológie tejto čínskej spoločnosti.

O licenciu mal prísť Intel, Samsung aj Toshiba

Huawei už viac ako rok a pol nemôže spolupracovať so spoločnosťami využívajúcimi americké technológie. Niektoré z nich mohli požiadať o dočasnú licenciu. Pokiaľ ju dostali, tak mali výnimku zo zákazu a mohli naďalej spolupracovať s Huawei. Príkladom je licencia pre amerického softvérového giganta Microsoft, vďaka ktorej mohol Huawei dodávať počítače so systémom Windows.

Huawei Mate 40 Pro

Agentúra Reuters dnes ale priniesla správu, že Trumpova administratíva zrušila množstvo takýchto licencií. Týkajú sa napríklad spoločností, ako je Toshiba, Samsung a dokonca Intel. Akcie Samsungu už medzitým zareagovali poklesom o 1,5 %. Zatiaľ ani jedna strana správu oficiálne nekomentovala, ale agentúra sa pri tomto tvrdení opiera o svoje interné zdroje vo vláde.

Huawei P40 Lite

Spoločnosti, ktoré dostali oznámenia o zrušení licencie, majú mať 20 dní na odpoveď. Americké ministerstvo má následne 45 dní na to, aby ich informovalo o akejkoľvek zmene rozhodnutia, ktorá nadobudne právoplatnosť. Spoločnosti by potom mali mať ďalších 45 dní na odvolanie. Momentálne sa nevie, koľko spoločností týmto krokom prišlo o licenciu. Odhaduje sa ale, že zatiaľ došlo k zrušeniu zákaziek v hodnote 120 miliárd dolárov.

 

Donald Trump zaradil na čiernu listinu aj Xiaomi

Či by mohli byť licencie obnovené budúcim americkým prezidentom, je momentálne otázne. Rozhodnutie by malo byť poslednou ranou administratívy Donalda Trumpa voči Huawei pred inauguráciou nového amerického prezidenta 20. januára. Navyše tento krok prišiel krátko potom, čo Donald Trump zaradil na čiernu listinu aj ďalšie čínske spoločnosti, ako je Xiaomi alebo výrobca dronov DJI.

Tie síce zatiaľ nedostali podobný zákaz ako Huawei, ale ukazuje to, že dosluhujúci prezident útočí na čínske firmy všeobecne. Pri zákazoch jeho administratíva argumentuje bezpečnostnými obavami z toho, že by čínske spoločnosti mohli robiť špionáž pre čínsku vládu a armádu. Podľa iných ide o priamu obchodnú vojnu s Činou, ktorá je druhou najväčšou svetovou ekonomikou po USA z pohľadu štátov.

Náš tip
Samsung Galaxy Buds Pro vs Galaxy Buds Live | Porovnanie
18.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+