MojAndroid

Ak vás zaujímalo, kedy a či bude môcť Huawei znovu obchodovať s americkými firmami, tak vás nepotešíme. V stredu totiž americký prezident Donald Trump rozhodol o predĺžení nariadenia, ktoré zakazovalo spoločnosti Huawei obchodovať s americkými firmami, informoval web GSMArena.

Táto hrozba naďalej predstavuje neobvyklé a mimoriadne ohrozenie národnej bezpečnosti, zahraničnej politiky a hospodárstva Spojených štátov. Z tohto dôvodu musí Národná núdzová situácia vyhlásená 15. mája 2019 pokračovať v platnosti aj po 15. máji 2020. Preto v súlade s oddielom 202 písm. D) Zákona o národných mimoriadnych udalostiach (50 USC 1622 písm. D)) predlžujem po dobu jedného roka, mimoriadnu núdzovú situáciu vyhlásenú vo výkonnom nariadení 13873 v súvislosti so zabezpečením dodávateľského reťazca informačných a komunikačných technológií a služieb,” vyhlásil Donald Trump.

Huawei najviac ublížil zákaz obchodovať s americkými firmami pri vlajkových lodiach P40 a Mate 30
Huawei P40 je vlajkovou loďou, ktorej najväčšia nevýhoda sú chýbajúce služby Google.

Toto nariadenie vzniklo približne v takomto čase v máji. Nariadenie pripravilo Huawei o aplikácie od Google, ako aj o možnosť používať americké súčiastky vo svojich zariadeniach. Odvtedy Huawei vyvíja svoj ekosystém, nazývaný Harmony OS. Taktiež zniekoľkonásobili podiel zdrojov, ktoré vkladali do svojho vlastného obchodu s aplikáciami AppGallery. Tým, že Huawei nemôže používať aplikácie Google, Huawei príde aj o tržby z predaja mobilov, nakoľko väčšina zákazníkov od nich prejde ku konkurencii.

V marci sa Huawei pochválil, že ich AppGallery už využíva viac než 400 miliónov aktívnych používateľov a 1,3 milióna vývojárov. No keďže aj naďalej ostáva Huawei bez služieb Google, neostáva mu nič iné, ako pokračovať vo vývoji a rozširovaní vlastného ekosystému. Možno sa dozvieme aj niečo viac o pripravovanom systéme Harmony OS.

Doplnené 18.5.2020: Oficiálne stanovisko spoločnosti Huawei

Spoločnosť Huawei nám zaslala oficiálne stanovisko ku rozhodnutiu ministerstva obchodu USA sprísniť reštrikcie uvalené na Huawei a jej obchodných partnerov na trhu s mikročipmi.

Sprísnenie obmedzení uvalených na spoločnosť Huawei vládou Spojených štátov amerických je v priamom rozpore s tvrdením vlády USA, že ide len o ochranu bezpečnosti sietí. Reštrikcie zamerané priamo na spoločnosť Huawei budú mať nepriaznivý vplyv na rozšírenie, údržbu a nepretržitú prevádzku sietí, ktoré sme zaviedli vo viac ako 170 krajinách, a ktoré slúžia viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete.

Z dlhodobého hľadiska toto rozhodnutie poškodí dôveru a spoluprácu v rámci svetového trhu s polovodičmi, od ktorého sú závislé mnohé ďalšie priemyselné odvetvia. V konečnom dôsledku budú poškodené aj ekonomické záujmy USA.

Náš tip
Huawei P30 Pro New Edition oficiálne: Google aplikácie a nová farba tela
18.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+