MojAndroid

Keďže bol Huawei odrezaný od Obchodu Play, tak je nútený používať vlastnú náhradu. Pre pripomenutie, celé to začalo v lete minulého roka, kedy USA obvinilo Huawei zo špionáže. Potom nasledovalo uvalenie zákazu o spolupráci amerických firiem s Huaweiom. Ten s malými prestávkami pokračuje až dodnes. Prvou vlajkovou loďou, ktorá kvôli tomu trpí, je Mate 30 Pro. Ten sa u nás totiž predáva bez aplikácií Google.

Konkurovať Google Play nie je jednoduché

Alternatívne obchody s aplikáciami to pri silnej konkurencii, akou je napr. Obchod Play, majú ťažké. Musia zápasiť o každú jednu aplikáciu, o každého jedného vývojára. Preto Huawei prišiel s nápadom nechať im 100% tržieb, aspoň dočasne.

Tak sa aspoň píše v podmienkach používania AppGallery. Tie platia 24 mesiacov a vývojári sa do nej musia zapojiť do júna.

Podmienka je rozdelená na dve časti – prvá platí 12 mesiacov, kde vývojári aplikácii iných než hier majú nárok na 100 % tržieb. Z hier dostanú 85 % – to je skoro toľko, koľko dáva Epic Games (88 %).

V druhom roku majú nárok na 85% tržieb z hier a aplikácii (z náučných až 90 %). Po tom, čo tieto podmienky skončia, vývojári budú mať nárok na 70 % a Huawei na 30 % z tržieb.

Pre prehľadnosť zverejnil portál XDA nasledujúcu tabuľku:

Kategória Prvých 12 mesiacov Ďalších 12 mesiacov Štandardné rozdelenie
Náučné aplikácie 0 %/100 % 10 %/90 % 20 %/80 %
Hry 15 %/85 % 15 %/85 % 30 %/70 %
Ostatné 0 %/100 % 15 %/85 % 30 %/70 %

Tieto podmienky platia pre vývojárov mimo Číny. Sú tiež miernejšie než pre vývojárov z Číny. Napríklad čínski vývojári si delia tržby s Huaweiom 50:50, kým zahraniční vývojári dostanú až 70 %.

Pre porovnanie, Apple i Google si nechávajú 30 % zo všetkých tržieb.

Bude zaujímavé sledovať vývoj situácie, nakoľko tu už v minulosti boli podobné pokusy. Mali sme tu alternatívne operačné systémy, ako napr. Tizen od Samsungu, Sailfish či Firefox OS, tie to tiež skúšali bez Google ale zlyhali.

10.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • PeNe

  Pán Džula, prepáčte, možno tomu zle rozumiem, ale píšete, že Google necháva vývojárom len 30% ? Roky predávam aplikáciu cez Google Play a Google si necháva 30% z ceny bez DPH a ja ako vývojár dostávam 70%. Takže dosť zavádzate.

  • Miro

   Bola to zle naformulovaná veta, určite nešlo o zavádzanie. Je to opravené.

   • PeNe

    Tá veta znela takto:
    “Pre porovnanie, Apple i Google nechávajú svojím vývojárom len 30 % zo všetkých tržieb.”
    To podľa mňa nie je zle naformulovaná veta :-)

    • Miro

     Očividne sa chceš hádať, ja však nie. Veta je teraz napísaná správne a to je dôležité.

 • eMKejx

  niektori citaju len cez 0 1 0 1 0 1, ale pointa pritom zostava :D

+