MojAndroid

Celkom dobrý chaos sa podarilo vyrobiť americkému prezidentovi, vyjadrujúc sa o stále platnom zákaze pre Huawei, ktorý nesmie nakupovať od amerických spoločností. Trump však vyhlásil, že tento zákaz sa nevzťahuje na produkty, pri ktorých nehrozí bezpečnostný problém. Požiar potom muselo hasiť tamojšie ministerstvo obchodu.

Trump zrušil black list

Vyjadrenie, ktoré americký prezident vydal, muselo rozhodne potešiť samotný Huawei. Ten kauzu pozorne sleduje a čaká, kedy sa ľady pohnú tým správnym smerom, teda k zrušeniu ich mena z čiernej listiny. Trump celkom suverénne vyhlásil, že sa bude diskutovať a jednať o tom, ako pri posudzovaní spoločnosti Huawei bude ďalej Amerika zaujímať postoj.

A k tomu stihol aj dodať, že „americké spoločnosti môžu pre Huawei dodávať a predávať jej svoje produkty, ak pri nich nehrozí veľké národné bezpečnostné riziko“. To, že aj samotné americké spoločnosti, ktoré v minulosti obchodovali s čínskym partnerom, nie sú z tejto situácie nadšené, svedčí vyjadrenie šéfa Americkej asociácie polovodičového odvetvia, Ten vyhlásil, že sa tešia s uvoľnenia zákazu a očakávajú ďalšie podrobnosti. No tie už neprišli, pretože zasiahlo americké ministerstvo obchodu a celý stav vrátilo opäť na bod mrazu.

Aby bolo všetko jasné a Trumpove slová sa nezačali brať ako zmena zaradenia Huawei na black list, ministerstvo obchodu vydáva po prezidentových slovách inštrukcie. To znie, aby sa všetky americké spoločnosti správali k Huawei ako tomu, kto je zaradený na čiernej listine. To je samozrejme potvrdenie zákazu obchodovania, ktorý platil aj doteraz. Situáciu Trump celkom zamotal a najmä na americkom kontinente vzbudili jeho vyhlásenia chaos.

Najskôr zavládlo nadšenie, že sa politika zákazku bude meniť, potom to samotné Trumpovo ministerstvo ruší a potvrdzuje zákaz obchodov s Huawei. Ako píše napríklad agentúra Reuters, situácia bola skutočne neprehľadná a najmä americké spoločnosti sa začali pripravovať na obnovu spolupráce, ktorá je pre nich nesmierne dôležitá. Horšie však je, že napriek vstupu a jasnej inštrukcie od ministerstva obchodu, zmätok pretrváva aj naďalej a nikto vlastne netuší, ako si Trumpove slová vykladať a čo sa skutočne deje.

Zamestnanci Huawei mali robiť pre čínsku armádu

Po všetkých vyhláseniach týchto dní je tu ešte jedna správa, ktorá nepridáva čínskej spoločnosti na dôveryhodnosti a môže situáciu so zaradením na black list iba predlžovať. Vyšla s ňou agentúra Bloomberg a tvrdí, že desať zamestnancov Huawei pracuje dlhodobo na výskume pre čínsku armádu. Tým sa má údajne potvrdiť prepojenie spoločnosti na vládu, čo je kritizovaná praktika, ktorá vzbudzuje obavy.

Huawei na to reaguje, že o spolupráci nemala vedomosti, a že je to spolupráca jednotlivcov, bez participácie spoločnosti ako takej. Huawei opätovne zdôraznil, že partnerstvo s čínskou armádou nemá. Iste, takáto obhajoba je pochopiteľná, počet zamestnancov je obrovský a vedieť o každom sa predsa nedá.

4.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+