MojAndroid

kauze Huawei a USA počuť z každého rohu. Vzťahy medzi týmito veľmocami sa čím ďalej, tým viac vyostrujú. V americkom denníku The Wall Street Journal bol publikovaný článok, ktorý hovoril o tom, že Huawei by mohol tajne vniknúť do fungujúcich mobilných sietí prostredníctvom skrytých prístupových bodov. Podľa výrobcov a operátorov však ide o bežnú bezpečnostnú funkciu.

Spoločnosť Huawei na obvinenia reaguje argumentom, že ako výrobca telekomunikačných zariadení je povinná dodržiavať všeobecne platné predpisy obsiahnuté v štandardoch projektu 3GPP.

„Naše zariadenia síce poskytujú možnosť prístupu v krízových situáciách, no tento prístup môžu získať len štátni regulátori a operátori,“ vysvetľuje Karl Song, viceprezident Huawei pre korporátnu komunikáciu.

Funkcia je využívaná napríklad v prípadoch, kedy je ohrozená ľudská a národná bezpečnosť. Alebo v prípade, keď je prístup nevyhnutný pre účely kriminálneho vyšetrovania. Povinnosť poskytovať informácie orgánom činným v trestnom konaní je zakotvená aj v legislatívnych nariadeniach jednotlivých štátov, napríklad v nemeckom Nariadení o dohľade nad telekomunikáciami.

Prístup sa dá získať len ak je používateľ fyzicky prítomný v zabezpečených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve a správe sieťových operátorov. Výrobca takýto úkon spraviť nemôže a nevie,“ dodáva K. Song.

Nestalo sa to prvý raz

Už v apríli 2019 informovala spoločnosť Vodafone Italy o možnej bezpečnostnej chybe v zariadeniach spoločnosti Huawei. Ukázalo sa však, že išlo len o technickú závadu, nie o úmyselne zabudovanú funkciu. Následne bola, samozrejme, odstránená.

USA obvinili Huawei z krádeže technológií

Huawei zároveň čelí narastajúcemu tlaku zo strany Spojených štátov. Tie u svojich európskych spojencov lobujú za vylúčenie čínskej spoločnosti z budovania sietí piatej generácie. Nedávno Veľká Británia dovolila Huawei vybudovať časť 5G siete na svojom území. Zmluvy na 5G by však mohla získať aj v ostatných krajinách Európy.

Spojené štáty americké obvinili čínsku technologickú spoločnosť z priameho porušenia obchodných dohôd, ktoré zahŕňajú krádež zdrojových kódov a technológií v oblasti robotiky. Podľa Huawei ide o ďalšiu snahu zdiskreditovať spoločnosť a jej obchodné aktivity na globálnom trhu.

Spoločnosť Huawei, ktorá je v súčasnosti druhým najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete, obvinenia odmietla. Zároveň tvrdí, že americká vláda nemá dôkazy, ktoré by protiprávne konanie potvrdili.

„Tieto nové obvinenia nie sú ničím podložené a vychádzajú z občianskych sporov. Tie boli v priebehu posledných 20 rokov uzavreté alebo dokonca odmietnuté federálnymi súdmi Spojených štátov. Ide o snahu Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov nenávratne poškodiť reputáciu spoločnosti Huawei a jej obchodné aktivity. A to z dôvodov, ktoré nijako nesúvisia s presadzovaním práva. Obvinenia slúžia na ovplyvňovanie globálnej trhovej súťaže a preukážu sa ako nepodložené a nespravodlivé,“ uvádza vo svojom oficiálnom stanovisku.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+