MojAndroid

Aktualizácia: Pribudli nové aplikácie

Obchod Huawei AppGallery sa rozrástol o niekoľko obľúbených aplikácií. Pribudla napríklad predpoveď počasia Windy.com, pomocou ktorej môže používateľ sledovať rôzne parametre a podmienky počasia. Využívajú ju nielen bežní ľudia, ale aj piloti, parašutisti či meteorológovia.

Ďalšou obľúbenou aplikáciou, ktorá pribudla, je Badoo. Ide o zoznamku, ktorá hlási cez 500 miliónov používateľov naprieč 190 krajinami. Umožňuje chatovať, organizovať videohovory a stretávať sa s novými ľuďmi. K dispozícii je aj ako rýchla aplikácia (Quick App). Táto funkcia je vyvinutá priamo pre AppGallery a umožňuje používať aplikácie bez inštalácie.

Pribudlo aj niekoľko zaujímavých aplikácií s pozadiami a aj aplikácia Joom. Ide o online platformu, ktorá je známa predovšetkým cenovo dostupnými výrobkami.

Pôvodný článok

Minulý týždeň sme vám ukázali, ako pracovať s Obchodom Play. Tentokrát sa pozrieme na použiteľnosť AppGallery, jej funkcie a aplikácie, ktoré v nej nájdete aj nenájdete. AppGallery je galéria alebo obchod s aplikáciami od Huawei, ktorý môžete nájsť v ich zariadeniach. Vo väčšine zariadení  ho nájdete spolu s Obchodom Play, v tých novších sa Google Play nenachádza.

Používateľské rozhranie

Po prvom otvorení som zostal trochu prekvapený ich jednoduchým dizajnom a cítil som nejakú prázdnotu. Je to tým, že som zvyknutý na Obchod Play a na obrovské množstvo vecí na každej stránke. Nájdete tu len pár jednoduchých kariet a kategórií a nie je tu veľké množstvo rebríčkov a filtrov. Po tejto stránke mi príde aplikácia obmedzenejšia a prázdnejšia.

Úvodná obrazovka AppGallery
Úvodná obrazovka AppGallery

Na ďalšej karte Kategórie nájdete presne to, čo od tejto karty očakávate. Kategórií je 18, sú zrozumiteľné a prehľadné. Väčšinu aplikácií, ktoré poznáte a používate, tu bohužiaľ nenájdete. Ale k tomu sa vrátime neskôr.

Rozdelenie kategórií v AppGallery
Rozdelenie kategórií v AppGallery

V kategórii Najlepšie nájdeme len strohé rebríčky najlepších hier a aplikácií, ktoré služba ponúka. Prvých asi 15 sú známejšie aplikácie a kvalitnejšie a ostatné už sú také béčkové.

V karte Manažér nájdete možnosti manažovania nainštalovaných aplikácií. Toto je miesto navštívite, keď si chcete pozrieť vaše nainštalované aplikácie, ak chcete nejakú odinštalovať a pod. Karta Inštalačné balíky vám umožňuje zistiť, aké inštalačné balíky aplikácií máte stiahnuté v pamäti zariadenia. Čistič pamäte zanalyzuje aplikácie a ponúkne možnosti na odstránenie tých, ktoré nepoužívate, majú zbytočné súbory a tak podobne. Toto je niečo, čo by malo byť aj v aplikácii Google Play.

Zaujímavosti, ktoré inde nenájdete

V kategórii Ja máte informácie o svojom účte, nastaveniach aplikácie a podobne. Kategória Darčeky vám umožňuje prijať promo od aplikácie, ktoré pridá bonus v sume, akú vidíte v názve akcie. V Odmenách nájdete rôzne kupóny, kódy a podobné zaujímavosti. V kategórii Hodnotenia vidíte hodnotenia, aké ste dali aplikáciám, v rámci obchodu AppGallery. Zoznam želaní tu slúži ako možnosť požiadať Huawei o pridanie istej aplikácie, ktorá v obchode chýba, stačí ak vyplníte formulár.

Nastavenia účtu

Nastavenia obsahujú okrem bežných informácií o sťahovaní aplikácií aj možnosť, ktorá mi v obchode Play chýba – Obmedzenia prístupu. Táto možnosť vám umožní nastaviť obmedzenie prístupu k aplikáciám v prípade, ak váš telefón obsluhujú deti. Máte možnosť vybrať si vekovú kategóriu, do ktorej môžu vaše deti pristupovať. Je tu širší výber možností – aplikácie s obmedzením 3+, 7+, 12+, 16+, 18+ a bez obmedzení. Kategóriu môžete vybrať podľa veku vášho dieťaťa. Smartfón mi v tejto kategórii neodvolil vytvoriť screenshot, nakoľko to považuje za nastavenia obsahujúce citlivé údaje.

Nastavenia aplikácie majú pár zaujímavých možností, ktoré inde chýbajú
Nastavenia aplikácie majú pár zaujímavých možností, ktoré inde chýbajú

Ďalej tu máte informácie o doručení (čoho?). Môžete si tu nastaviť vaše mobilné číslo a adresu doručenia.

Informácie o doručení...ale čoho?
Informácie o doručení…ale čoho?

Služby hier je alternatíva ku Googlovským Hrám Play (strašný názov, ja viem). Aplikácie zaznamenávajú váš progres v hrách a taktiež sledujú vaše úspechy (achievementy).

Služba hier, ktorá je halvne pre hráčov
Služba hier, ktorá je halvne pre hráčov

Nakoniec je tu zaujímavá možnosť, a to odstrániť AppGallery, teda váš súhlas, ktorý ste prijali pri prvom spustení aplikácie. Aplikácia sa resetuje a nebude o vás vedieť nič.

Môžete odstrániť údaje, ktoré o vás AppGallery má
Môžete odstrániť údaje, ktoré o vás AppGallery má

Aplikácie a hry, ktoré tu nájdete, resp. nenájdete

Táto časť zaujímala väčšinu z vás, tak sa poďme pozrieť na to, aké aplikácie tu dokážeme nájsť. Vybral som svoje často používané aplikácie: 365.bank, Adobe Acrobat, Antik SmartWay, Archero, Basecamp, c:geo, Firefox, Fuelio, Godville, Golf Blitz, GPS Test, GSMArena, SwiftKey klávesnica, Mapy.cz, McDonalds, Messenger, Mi Fit, Moja 4ka, Morecast, Notify & Fitness, Plague Inc, ReadEra, RescueTime, Slack, SME.sk, Microsoft Solitaire, Speedtest, Stardew Valley, Stocard, Sygic, Tatra banka, Ubian, Ventusky.

Z tohto slušného výberu aplikácií a hier sa mi podarilo nájsť v AppGallery nasledovné: Firefox, Fuelio, Golf Blitz, SwiftKey, Notify & Fitness, Speedtest, Stocard, Sygic a to je bohužiaľ všetko. Moje bankové aplikácie som tam nenašiel, ale aby som nekrivdil AppGallery, treba spomenúť, že obsahuje aplikácie ako: OTP Banka, ČSOB SmartBanking, VÚB Mobil Banking. Za zmienku stojí aj rumunský George – môže to znamenať blízku podporu aj slovenskej aplikácie George.

Záver

Aplikácia AppGallery od Huawei má len mierne nedostatky z pohľadu použiteľnosti, no tie najzávažnejšie stále ostávajú. Neobsahuje väčšinu aplikácií, ktoré používam, a tak by život bez Obchodu Play bol pre mňa dosť obmedzujúci. Možno sa to časom zlepší aj vďaka tomu, že sľubujú vývojárom až 100% tržieb. Ak vás zaujíma či AppGallery obsahuje vaše aplikácie, napíšte ich do komentára a ja vám ich vyhľadám.

Náš tip
Harmony: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o novom OS od Huawei

18.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+