MojAndroid

Len pred pár hodinami vyhlásil Donald Trump zákaz investícií pre Xiaomi a 8 ďalších čínskych spoločností. Oficiálne ich tak zaradili na rovnaký zoznam, na akom sa už takmer dva roky nachádza Huawei. Xiaomi, ktorý je tretím najväčším výrobcom smartfónov na svete, bol týmto obvinený z podpory čínskej armády.

Aktualizované 16.1.2020:

Aj napriek mnohým pochybnostiam ohľadom budúcnosti značky Xiaomi, web Xiaomi Adictos tvrdí, že médiá robia ohľadom tejto správy podstatne viac rozruchu, ako by sa malo. Čínsky gigant Xiaomi na rozdiel od firmy Huawei bol zaradený na trošku odlišnejšiu “čiernu listinu”, ktorá nie je pod taktovkou amerického ministerstva obchodu. Inými slovami, Xiaomi sa nestane to isté, čo sa stalo spoločnosti Huawei.

Zaradenie prebehlo na listinu, ktorú vytvorilo americké ministerstvo obrany. Práve týmto zoznamom prešlo taktiež aj pomerne veľa ďalších firiem, a nemalo to nejaký podstatný dopad na ich existenciu. Práve ministerstvo obrany má podozrenie, že Xiaomi užšie komunikuje s čínskou armádou a mohlo by ísť o potenciálne nebezpečenstvo pre Spojené štáty americké. Takže opäť zdôrazňujeme, že Xiaomi sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká podobného osudu, ako konkurenčný Huawei.

Pokračovanie pôvodného článku:

XDA vysvetľuje konkrétne obvinenie, avšak nevidí v ňom nejaký vážny prešľap. Ide o paragraf 1237 Zákona o Autorizačnom akte národnej obrany z roku 1999. Ten definuje “Vojenské spoločnosti Komunistickej Číny” nasledovne: Každý subjekt, identifikovaný podľa Obrannej spravodajskej agentúry ako VP-1920-271-90 alebo PC-1921-57-95 alebo akékoľvek novšie označenie, definované pre aktualizovanie tohto odseku. Ďalej sa tam definuje “každá ďalšia osoba, ktorá je vlastnená alebo ovládaná Ľudovou oslobodeneckou armádou a je zapojená do poskytovaná komerčných služieb, výroby alebo exportu.” Avšak nie je jasné, ako do tejto definície zapadá Xiaomi, ktoré zväčša vyrába len spotrebiteľské produkty.

Donald Trump Xiaomi

Donald Trump ide proti Xiaomi: Čaká ho rovnaký osud ako Huawei?

Americká vláda taktiež dala podmienku americkým investorom, ktorí investovali do Xiaomi a ďalších firiem, aby svoje investície zrušili do novembra tohto roku, spomína Gizmochina. Trumpova administratíva zatiaľ nepredložila žiaden dôkaz, o ktorý sa opierajú a ktorý by potvrdil akúkoľvek spoluprácu s čínskou armádou.

Zákaz Xiaomi bol veľmi nečakaný, nakoľko ide len o výrobcu smartfónov a elektroniky. Doteraz sa Trumpova administratíva sústredila len na kľúčové oblasti, ako napríklad telekomunikácie (Huawei) alebo polovodiče (SMIC). Dokopy má tento zoznam 60 čínskych spoločností, na ktorom sa nachádza aj známy výrobca dronov DJI.

Mimochodom, Xiaomi je zatiaľ na “miernejšom” zozname, než Huawei či DJI. Tí majú zákaz dodávať svoje výrobky na americký trh, čo pre Xiaomi zatiaľ nehrozí. Xiaomi zatiaľ môže dovážať svoje výrobky do Spojených štátov. Ak by išlo o rovnaký zoznam, na ktorom je aj Huawei, Xiaomi by malo zákaz aj na obchodovanie s americkými firmami. To by znamenalo stratu Google služieb a amerických procesorov (Qualcomm), ako v prípade Huawei.

Našťastie malo Xiaomi dosť času sa pripraviť. “V každom prípade, ak sa niečo v budúcnosti stane, máme plán B. Mimo iných vecí, výrazne investujeme do rôznych výrobcov procesorov v Číne, ale veríme, že naše obchodné praktiky nebudú postihované politickými rozhodnutiami. Doteraz sme robili všetko preto, aby sme do našich telefónov dávali tie najlepšie súčiastky a v budúcnosti v tom plánujeme pokračovať,” povedala minulý rok Abi Go, globálna produktová manažérka Xiaomi.

Keďže má Donald Trump a jeho administratíva už len 5 dní vo funkcii, je možné, že tieto posledné kroky budú zvrátené novým prezidentom Joe Bidenom. Dovtedy však budeme sledovať, ako na tento zákaz bude reagovať Xiaomi a prípadne celá Čína.

Vyjadrenie Xiaomi

Objavili sme oficiálne vyjadrenie Xiaomi, ktoré poskytla na svojom blogu:

“Naša spoločnosť vždy dodržiava platné nariadenia a zákony krajín, v ktorých vykonáva aktivity. Spoločnosť zdôrazňuje, že poskytuje produkty a služby civilného a komerčného použitia.

Spoločnosť Xiaomi potvrdzuje, že nie je vlastnená, kontrolovaná a ani nijak spojená s Čínskou armádou a nie je ani “Vojenskou spoločnosťou Komunistickej Číny”, zadefinovanou podľa NDAA. Spoločnosť podnikne právne kroky, aby ochránila svoje záujmy a záujmy zúčastnených strán.

Spoločnosť vydá ďalšie vyhlásenia podľa potreby.”

Náš tip
Slovenskí mobilní operátori majú právoplatne pridelené frekvencie pre 5G

16.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+