MojAndroid

Američania upúšťajú od svojich prísnych zákazov orientovaných voči firme Huawei. Najnovšia správa od Gizmo China spomína, že výrobcovia čipov po novom budú môcť dodávať svoje produkty Huawei, ak nebudú mať nič spoločné s 5G.

Týmto sa načrtá nová príležitosť pre Huawei, aby znovu obnovil a posilnil svoje pôsobenie na trhu smartfónov. Američania tvrdia, že akákoľvek firma si môže požiadať o výnimku obchodovať s Huaweiom, ak preukáže, že ich technológia nemá súvis s 5G.

Američania umožnia obchodovať s Huaweiom, ak nepôjde o 5G
Američania umožnia firmám obchodovať s Huaweiom, ak nepôjde o 5G

Američania umožňujú výnimky pre veľké firmy

Okrem toho sa dozvedáme, že veľké firmy ako Samsung Display, Intel, Sony a OmniVision majú povolené obchodovať s Huaweiom. Samsung Display bude dodávať OLED komponenty pre smartfóny, Intel zase procesory pre notebooky, Sony a OmniVision snímače pre fotoaparáty.

V rade na udelenie výnimky čaká ešte viac než 300 spoločností, ktoré by radi obchodovali s firmou Huawei. Medzi nimi je napríklad MediaTek, Qualcomm (procesory), Samsung Electronics a mnoho ďalších. Očakáva sa, že aj oni dostanú výnimku v najbližších týždňoch, až mesiacoch.

Čím je to, že sa situácia uvoľňuje?

Ešte pred pár mesiacmi sme písali článok o tom, že USA sprísňujú sankcie a vyzeralo to, že úplne odrežú Huawei od prístupu k čipom pre mobily. Tento zákaz však ovplyvnil celé odvetvie procesorov, v negatívnom zmysle.

Možno uspeli lobbysti na americkej strane? Veľké firmy ako Intel, Qualcomm a iné sa totiž pokúšali získať výnimku a lobovali za zmiernenie zákazu už prakticky od jeho začiatku.

Príčinu sa možno nikdy nedozvieme. Otázne tiež je, ako si Huawei poradí v oblasti 5G, nakoľko je to technológia zajtrajška. Už dnes vychádzajú smartfóny s cenou aspoň 300 €, ktoré majú 5G. Ak chce ostať Huawei konkurencieschopný bude musieť tento problém vyriešiť a to čo najskôr.

Rovnako tak aj mnohé štáty odmietajú zvoliť si komponenty od Huawei pre budovanie 5G sietí. U nás Huawei odmietol Orange, O2 naopak testuje svoju 5G sieť v Bratislave aj s technológiou od Huawei.

30.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+