MojAndroid

Koncom minulého roku spustili slovenskí mobilní operátori v niektorých oblastiach Slovenska prvé pokrytie 5G sieťou. Prvým bol ešte v júli operátor 4ka, O2 tak urobil  v októbri a zákazníci Slovak Telekom sa dočkali v decembri. V tomto roku by sa pokrytie 5G sieťou malo rozširovať do ďalších regiónov. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) im koncom roka právoplatne pridelil frekvencie pre 5G, ktoré si vysúťažili vo výberovom konaní formou elektronickej aukcie.

Mobilní operátori musia splniť niekoľko podmienok

Pre mobilných operátorov z tohto rozhodnutia vyplýva viacero povinnosti. Držitelia povolení sú povinní začať používať pridelené frekvencie z frekvenčného pásma 700 MHz na povolený účel do dvoch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Operátori sú povinní vybudovať verejnú mobilnú elektronickú komunikačnú sieť 5G s rádiovou prístupovou sieťou 5G NR (New Radio) v architektúre spĺňajúcej požiadavky špecifikácií ETSI.

Držitelia povolení (700 MHz) sú povinní zabezpečiť pokrytie všetkých prevádzkovaných úsekov diaľnic D1 – D4 a všetkých prevádzkovaných úsekov rýchlostných ciest R1 – R9 sieťou 5G do 31.12.2025. Navyše aj všetkých prevádzkovaných úsekov paneurópskych železničných koridorov IV.– VI. a vnútrozemskej vodnej cesty medzinárodného významu – koridor č. VII. Tam patrí aj magistrálna vnútrozemská vodná cesta E80 -Dunaj (mimo časti vodnej cesty tvoriacej štátnu hranicu).

S podmienkami im môže pomôcť dohodnutý národný roaming

Mobilní operátori môžu tieto kritériá splniť spoločne komerčne dohodnutým národným roamingom. V takom prípade sa splnenie započíta na strane operátora poskytujúceho aj na strane operátora využívajúceho národný roaming. Držitelia povolení (700 MHz) sú povinní zabezpečiť pokrytie minimálne 95 % obyvateľstva každého krajského mesta Slovenskej republiky sieťou 5G do 31.12.2025, V prípade obyvateľstva žijúceho mimo krajských miest musí byť pokrytých sieťou 5G 90 % do 31.12.2027 a 70 % obyvateľstva Slovenskej republiky sieťou 5G do 31.12.2027.

5G

Ak je na plnenie rozvojových kritérií a podmienok pokrytia využívané zdieľanie siete, zdieľaná sieť sa započíta do plnenia rozvojových kritérií a podmienok pokrytia všetkých príslušných účastníkov zdieľania siete. Samozrejme v prípade, ak sú v týchto sieťach použité frekvencie pridelené všetkým operátorom, ktorí sa na zdieľaní podieľajú.

Akú sumu museli operátori zložiť v aukcii pre získanie frekvencii 5G sieti?

Prvá časť úhrady za frekvencie z frekvenčných pásiem 700 MHz (5G), 900 MHz a 1800 MHz vo výške 57,665 miliónov eur bola ešte v roku 2020 započítaná z peňažnej zábezpeky. Tú zložili držitelia povolení ako súčasť svojej ponuky. V prípade operátorov O2 a Orange Slovensko bola prvá časť úhrady za frekvencie z pásma 700 MHz (5G)  vo výške 16 miliónov eur. V prípade Slovak Telekom bola suma vo výške 24,42 miliónov eur započítaná ešte v roku 2020 zo zloženej peňažnej zábezpeky, ktorú uhradil držiteľ povolenia ako súčasť svojej ponuky. Druhá časť úhrady (polovice zo zostávajúcej čiastky) je splatná do 30.06.2021 a tretia časť úhrady je splatná do 31.03.2022.

 

14.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+