MojAndroid

Čínska sociálna služba TikTok sa posledný rok teší väčšej obľube než konkurenčný Facebook alebo Instagram. Jej rast ale môže spomaliť americký prezident Donald Trump, ktorý ju už dlhšie označuje za bezpečnostnú hrozbu. Zároveň dlhú dobu hrozil jej zablokovaním, pokiaľ nebude odkúpená americkým vlastníkom.

Najväčším záujemcom je už dlhšiu dobu americká spoločnosť Oracle a podľa portálu CNET jej už Donald Trump schválil akvizíciu TikToku. Podľa portálu AndroidPolice ale v nedeľu 20. septembra už boli z americkej verzie obchodov Google Play a Apple AppStore odstránené aplikácie TikToku a ďalšej čínskej služby WeChat.

Trump chce odkúpenie TikToku, ale Čína je proti

Veľa ľudí považuje Trumpove ťaženie proti aplikácii TikTok len za súčasť jeho obchodnej vojny s Čínou. Faktom ale je, že táto sociálna služba nie je preslávená práve najlepším zabezpečením a má za sebou niekoľko bezpečnostných škandálov. A nedávno zverejnené samovražedné video ukazuje aj na slabú kontrolu obsahu služby. Zatiaľ čo Donald Trump požaduje odkúpenie spoločnosti americkým vlastníkom, tak Čína odporúča vlastníkovi TikToku, spoločnosti ByteDance, radšej odísť z amerického trhu než zmenu majiteľa. Zdá sa ale, že sa našlo riešenie, ktoré by umožnilo, aby sa vlk nažral a koza ostala celá.

Oracle a Wallmart by mali získať len globálnu časť služby

Americké spoločnosti Oracle a Walmart by mali odkúpiť len časť služby a prevádzkovať len jej globálnu divíziu, ktorá je určená aj pre americký trh. Oracle by mal získať 12,5 % akcií a Walmart 7,5 % v novej spoločnosti TikTok Global. Štyria z piatich členov jej predstavenstva by mali byť Američania a spoločnosť Oracle by sa mala postarať o zabezpečenie služby. Ústredie TikTok Global by malo sídliť v USA a malo by vytvoriť 25 tisíc miest naprieč krajinou. S takouto akvizíciou už údajne súhlasil aj prezident Donald Trump. Pre jej dokončenie je ale nutný aj súhlas čínskej vlády. Jej rozhodnutie budeme poznať v najbližších dňoch.

22.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+