MojAndroid

Čínska služba TikTok  je v posledných mesiacoch pod tlakom zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ju označuje za bezpečnostné riziko a požaduje jej predaj americkému vlastníkovi. Inak bude v USA kompletne zablokovaná. TikTok ale teraz rieši iný problém. Podľa portálu ABC sa snaží zastaviť šírenie videa, ktoré zachytáva muža, ktorý v priamom prenose spácha samovraždu.

Nevinný začiatok videá vyústil v živú samovraždu

Video bolo pôvodne vysielané naživo na sociálnej sieti Facebook a následne sa objavilo aj na Twitteri alebo Instagrame. Začiatok videa vyzerá celkom nevinne, pretože muž s prešedivenými fúzmi pokojne sedí za svojím stolom. Ronnie McNutt, veterán pôvodom z amerického Mississippi, si ale následne vezme život pred svojím počítačom.

Portál CNN uviedol, že zosnulý nedávno prišiel o zamestnanie a rozišiel sa s priateľkou. Z väčšiny sieti ale bolo okamžite po ohlásení odstránené. Na TikToku sa ale objavuje opakovane. Vďaka nevinnému začiatku ušlo kontrole a mohlo sa objavovať aj v kanály TikTok For You, ktoré automatický ponúka používateľom populárne videá. A keď ho následne TikTok stiahol, tak ho iní používatelia začali opakovane nahrávať na sociálnu sieť pod iným pomenovaním.

TitTok nezvláda opakovane nahrávané video mazať

TikTok sa pokúsil zastaviť šírenie klipu tak, že zablokoval účty tých používateľov, ktorí video šírili. Napriek tomu sa ale video naďalej nekontrolované šíri a zobrazuje sa bežným používateľom vrátane detí. Táto situácia vrhá zlé svetlo na bezpečnostné algoritmy TikToku, ktoré nie sú schopné ďalšiemu šíreniu videa zabrániť.

Hoci tento problém do určitej miery zakúsili snáď všetky veľké sociálne siete, vždy sa im nakoniec podarilo zabrániť šíreniu nevhodného obsahu. To sa ale o TikToku bohužiaľ zatiaľ povedať nedá. Podľa Americkej nadácie pre prevenciu samovrážd (AFSP) zomrie každý rok dobrovoľne vlastnou rukou asi 45 tisíc Američanov. Videá zobrazujúce niečí dobrovoľný odchod zo sveta bohužiaľ môžu niektoré užívateľa k vlastnej samovražde motivovať.

Náš tip
Pixel 3 a 3 XL: Používatelia hlásia problémy s napučaním batérie
13.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+