MojAndroid

Facebook iba nedávno publikoval snahu o vytvorenie rozsiahleho tímu, ktorý by sledoval a označoval všetky nepravdivé správy, ktoré sa okolo koronavírusu objavujú. No okrem pitia bielidla, ako zázračného lieku proti tejto chorobe, momentálne nastupuje iný problém. A ním je ničenie 5G sietí.

5G a šírene vírusu

Za všetkými aktivitami, ktoré sa momentálne na sieti Facebook objavujú, je ukryté presvedčenie, že koronavírus sa dokáže šíriť cez 5G siete vzduchom. A čo je lepšie, ako hneď vytvoriť verejné skupiny na Facebooku, začať lanáriť rovnako „postihnutých“ jedincov a prípadne aj reálne siete ničiť. Toto sa momentálne začalo diať a samotný Facebook ešte nedokázal radikálne odpovedať.

Aj keď musíme priznať, že dve najväčšie skupiny „Stop 5G Group“ a „Destroy 5G Save Our Children“ pred pár dňami zastavil. Problémom však ostávajú skupiny, ktoré sú trochu viac sofistikované a nemajú hneď v názve uvedené, o čom im priamo ide.

Druhá oblasť problémov je spojená so šírením takýchto názorov priamo jedincami, bez toho, aby na to zakladali skupiny. Teda konkrétna osoba publikuje pre svojich priateľov takýto pohľad a ten sa potom ďalej rozširuje. Na toto všetko Facebook musí reagovať. Do svojej politiky na odstraňovanie nepravdivých informácii spojených s koronavírusom už zaradil aj sledovanie správ, podľa ktorých 5G technológia spôsobuje ochorenie COVID-19.

Od sociálnej siete k činom to niekedy býva iba krok. A to sa začalo diať aj pri poplašnej správe o 5G sieťach. Vo Veľkej Británii je kvôli tomu v tejto súvislosti hlásených už viacero požiarov 5G staníc. Jednou z priamo postihnutých spoločnosti je Vodafone, ktorý na Britských ostrovoch pôsobí.

Jeho šéf (Nick Jeffrey) apeluje na páchateľov celkom cez inú nôtu takto: „Prosím, zamyslite sa nad tým, čo robíte, a prestaňte. Predstavte si, že by bola vaša mama alebo otec, vaša babička alebo dedko v nemocnici. Predstavte si, že ste ich naposledy nemohli vidieť ani nepočuť. Všetko preto, že ste uverili v nebezpečnú lož.“

S touto nepravdivou teóriou, teda, že 5G sieť je prenášačom ochorenia COVID-19 prišiel dokonca verejne známy človek, herec Woody Harrelson. Aj keď jeho post na Instagrame už bol vymazaný, stále je možné nájsť články, ktoré jeho počínanie a pohľad vysvetľujú, avšak nechápu. Ak sa chcel stať ešte viac známy, zrejme sa mu to podarilo.

Na tieto vyčíňania reagovali v Británii všetci tamojší operátori vyhlásením, že neexistuje vedecký podklad, ktorý by preukazoval šírenie koronavírusu cez 5G sieť. Zároveň sa k tomu pridávajú aj britské záchranné služby, ktoré apelujú na zdravý rozum, pretože práve telekomunikačné siete sú tým nástrojom, vďaka ktorému dokážu oni komunikovať s každým, kto potrebuje ich pomoc.

Na Slovensku trestný čin

Takéto šírenie nepravdivej a poplašnej správy by bolo u nás vnímané a hodnotené ako trestný čin. Pri založení verejnej skupiny, ktorá by k podobným aktivitám nabádala alebo ich schvaľovala to môžeme definovať s rovnakým záverom. Slovenský verejný priestor našťastie zatiaľ takéto snahy nezaznamenal.

23.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+