MojAndroid

Instagram, ktorý je v sieti Facebook, sa plánuje dostať z doteraz nie celkom lichotivej reputácie, pokiaľ ide o toleranciu šírenia často nepravdivých správ. Aj keď sa mnohí hnevajú, Instagram ide o krok ďalej. Zavedie označovanie nepravdivých správ.

Vírus na Instagrame

Doslova za vírus považujú správcovia a tiež Facebook fakt, že sa bez kontroly dá dnes napísať čokoľvek. Aj keď sa mnohí odporcovia regulácie oháňajú slobodu slova a myšlienok a nechávajú na každom, aby ich zdravým rozumom analyzoval. Instagram si myslí opak.

Zavedie označovanie správ, ktoré jeho algoritmus a tiež fyzickí overovatelia vyhodnotia ako nepravdu. Celý mechanizmus navyše ukryje nepravdivý text. Keď sa bude používateľ snažiť k nemu dostať, musí ho aktívne odkryť cez výber menu „Zobraziť príspevok“. A štítok o tom, že daný prispievateľ dáva nepravdivé správy, sa dokonca objaví na príspevku v Stories. A tiež na hlavnom Instagram paneli.

Tie zmeny, ako sa uvádza v komentároch, nie sú náhodné. U nás to síce nie je téma, avšak americké prezidentské voľby v roku 2016 sa stále riešia za veľkou mlákou ako otázka problematická. A iba pred niekoľkými dňami vyšla na svetlo správa amerického Senátu, ktorá jasne menuje práve Instagram, ako hlavný nástroj šírenia nepravdivých informácií. Dokonca s dosahom ovplyvniť americké voľby. A dnes Instagram alebo skôr Facebook reaguje.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Sieť ľudí a ich komentárov, ktoré sú klamlivé

Inak celý mechanizmus označovania nepravdivého príspevku neostane iba pri používateľovi, ktorý ho vytvoril a následne bol označený za nepravdivý. Ak budem chcieť napríklad takýto príspevok posunúť ďalej, tak systém ma jednak upozorní na to, že už bol označený ako nepravdivý. Keď to budem ignorovať, označí takto aj mnou ďalej posúvaný príspevok. Instagram ide teda budovať akúsi sieť ľudí a ich komentárov a príspevkov, ktoré považuje za klamlivé.

Otázka samozrejme vznikne nad reakciou okolia a správnosťou samotného Instagramu a jeho hodnotenia pravdy. Druhá kategória je dôležitejšia. Ani Instagram netvrdí, že jeho systém bude pracovať na 100%. Ako sa však bude dať z označeného príspevku dostať späť na pravdivý a teda ten, ktorý takúto nálepku nemá, nie je nateraz jasné.

Tiež ďalšie preposielanie už raz označeného príspevku môže byť stále problematické. Ak príde o zlú známku (teda bude spätne vyhodnotený ako pravdivý) pôvodný príspevok, malo by sa tak stať automaticky aj voči ostatným, ktorí ho iba preposielali alebo kopírovali.

Systém sa spúšťa na budúci mesiac. Uvidíme či ho Instagram nasadí hneď pre všetky krajiny alebo sa začne v USA a postupne sa prejde do Európy. Asi najviac očakávaní je spojených s reakciami a tým, čo sa bude diať s príspevkom a reakciami naň, ak získa nálepku nepravdivý. To isté samozrejme platí o používateľoch, ktorí budú takéto príspevky mať ako ich autori.

Náš tip
Jennifer Aniston takmer spôsobila pád sociálnej siete Instagram
24.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+