MojAndroid

Konšpiračné teórie ohľadom 5G vysielačov v spojení s koronavírusom sa dostali už aj do susednej Českej republiky. “5G koronavírus” je momentálne silné spojenie všade vo svete. 5G je samozrejme svetový fenomén a v súvislosti s touto sieťou sa šíria rôzne konšpirácie. Portál mobilizujeme.cz informuje o tom, že v ČR vznikol projekt Stop 5G, ktorý tieto teórie podporuje.

Obsah článku:

Na týchto webových stránkach môžete nájsť množstvo poplašných správ, ktoré šíria dezinformácie. Ide napríklad o to, že 5G spôsobuje potraty, radiáciu a šíri vírus COVID-19. Články sa tvária, akoby čerpali z dôveryhodných zdrojov.

Konšpirátori už aj v Čechách

Údajne sa zakladajú na výskumoch renomovaných vedcov a výskumníkov. Stránka tiež tvrdí, že vznik COVID-19 v meste Wu-chan nie je náhodný, ale môžu za to práve 5G vysielače, ktorých je v tej oblasti veľa.

Mobilizujeme.cz cituje konšpiračný web:

“V posledních 6 měsících došlo k dramatickému skoku v elektrifikací Země, která se označuje 5G. Je to kvantový skok. Wuhan byl jedním z prvních 5G měst. Nyní nám nad hlavami létají nové 5G satelity, naše města jsou plná nových 5G antén, máme nové chytré telefony, radiaci z mobilu v naší kapse, mobil stále používáte a stále se divíme, že se necítíme dobře, nebo jsme pořád nemocní, nebo nervózní,” stojí v jednom z pofidérních článků hnutí Stop 5G v ČR.”

Medzi ľuďmi sa šíria aj ďalšie nezmyselné konšpirácie o 5G, ako napríklad také, že im uvarí mozog či zabije deti. Pravdou je, že zatiaľ neexistuje žiadne prepojenie 5G s koronavírusom, nikto toto tvrdenie zatiaľ nedokázal.

Téme 5G v súvislosti so zdravím človeka sme sa už venovali aj my. Naše postrehy nájdete v článku 5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

Konšpirácia o 5G sieti má ďalšie obete

Počuli ste už o tom, že 5G sieť šíri koronavírus? Ak si myslíte, že je to ďalšia blbosť máte pravdu. No zrejme sa našli ďalší ľudia, tentokrát v Holandsku, ktorí tomu uverili. Prvý prípad sa stal pred pár týždňami v Anglicku. Minulý týždeň skupinka ľudí sabotovala štyri vysielače v Holandsku, informuje Engadget.

Strach z novej generácie siete

Motív útoku bol podporovaný strachom z novej generácie siete, dôkazom bol nápis nasprejovaný na mieste činu. Holandskí vyšetrovatelia potvrdili, že táto udalosť mohla narušiť komunikáciu so záchranármi a bezpečnostnými zložkami. Výtržníci preto zrejme budú prísne trestaný.

Po minuloročonom pláne spustiť 5G v Holandsku sa spustila vlna nenásilných protestov proti 5G sieti. Títo protestujúci však doteraz nespôsobili nič protizákonné. Nie je jasné či útok na vysielač mal nejakú súvislosť s konšpiráciou, že 5G šíri koronavírus alebo len zo strachu. Okolo koronavírusu sa šíria tiež rôzne hoaxy.

5G vysielače a koronavírus

Tak či onak, neexistujú dôkazy, že by bola 5G sieť škodlivá na ľudské zdravie. Vysokofrekvenčný signál nedokáže preniknúť ani len povrchovou kožou na tele a telefónne siete fungujú na nízkom napätí. Výsledkom je signál, ktorý je bezpečne nízko pod úrovňou škodlivou úrovňou ožiarenia.

Útoky na vysielače sú podporované iracionálnym strachom, skôr než faktami. Nanešťastie rastúce obavy a útoky naznačujú, že podobné prípady sa zrejme tak skoro neprestanú objavovať. Dúfajme, že podobné útoky sa nebudú opakovať u nás v najbližších rokoch, kedy operátori začnú s výstavbou sietí novej generácie.

5G na Slovensku

Slovenská konšpiračná scéna našťastie tieto správy od zahraničných kolegov nezačala preberať. Možno je to aj tým, že 5G u nás nie je relevantné. Jediné miesto na Slovensku kde môžete nájsť 5G sieť, je jeden vysielač v Banskej Bystrici od 4ky.

Briti podpaľujú 5G vysielače. Veria, že pomáhajú šíriť koronavírus

V priebehu minulého týždňa sme vám priniesli informáciu, ako WhatsApp nepriamo podporuje šírenie dezinformácií a už tu máme ďalší absurdný prípad z Veľkej Británie. V krajine sa totiž darí konšpirácii, ktorá hovorí, že 5G vysielače šíria koronavírus. Informuje web The Verge.

Veľmi drahá zábava

S rôznymi dezinformáciami a konšpiráciami sa môžeme stretávať denne. Takáto správa vo svojej podstate nikomu nemusí ublížiť, no ak jej niekto skutočne uverí, môže to mať veľmi zlé následky. V súčasnosti sa s jednou, očividne úspešnou konšpiráciou, musia vysporiadať v Anglicku.

Istá časť obyvateľov tu totiž uverila nepravdivým správam, že 5G vysielače pomáhajú šíriť vírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Samozrejme, operátori z takéhoto správania vôbec nie sú nadšení. O to viac, keď výstavba siete novej generácia naozaj nie je lacná.

Náš tip
5G na Slovensku: Začína výberové konanie pre frekvencie. Čo na to naši operátori?

Hovorca britského Vodafone potvrdil pre spomínaný portál, že za posledných 24 hodín museli riešiť požiar štyroch vysielačov. Jedna z veží spoločnosti EE, ktorá bola taktiež zasiahnutá požiarom, 5G signál dokonca ani nevysiela.

Naši inžinieri zisťujú príčiny požiaru jednej z našich veží v Birminghame. Ak zistíme, že bola podpálená úmyselne, čo sa zdá v súčasnosti pravdepodobné, pomôžeme západo-midlandskej polícii identifikovať vinníka.

Táto základňa obsluhovala tisícky ľudí v rámci Birminghamu a zabezpečovala 2G, 3G a 4G pripojenie už niekoľko rokov. Pripojenie sa pokúsime obnoviť čo najrýchlejšie, no škody spôsobené požiarom sú výrazné“, objasnil hovorca EE.

5G vysielače šíria koronavírus požiar
Zdroj: TheVerge.com

Zlé 5G!

Kde vlastne celá konšpirácia vznikla? Ťažko nájsť konkrétneho pôvodcu, no 5G bolo terčom konšpirácii už viackrát. Len nedávno sa internetom šírili informácie, že nové 5G má mať všeobecne negatívny vplyv na naše zdravie. Už tento základ tak mohol celej konšpirácii iba pomôcť. Správy, ktoré pomáhajú šíriť súčasnú dezinformáciu sa opierajú o údajnú situáciu vo Wuhane.

Práve v meste, kde sa nákaza objavila po prvýkrát, mali nedávno inštalovať nové 5G vysielače, ktoré následnú pandémiu mali zapríčiniť. K týmto tvrdeniam pritom neexistujú žiadne relevantné štúdie, ktoré by ich potvrdzovali. Navyše, regulácie sú v tomto  smere naozaj prísne, pričom každá nová technológia prechádza dôkladným testovaním pred plnohodnotným nasadením do praxe. Teória, že 5G vysielače šíria koronavírus je však aj bez toho skutočne absurdná.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

14.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+