Aktualzované 31.1.2020
Po tom, ako sa slovenskými médiami začali šíriť informácie o vysokých cenách služieb našich operátorov, reakcia na seba nenechala dlho čakať. Regulačný úrad hovorí, že prieskum by sme nemali brať až tak vážne. Boli do neho totiž zaradení len dvaja najväčší operátori na Slovensku, informuje živé.aktuality.sk.
Regulačný úrad vypracoval nový prieskum, do ktorého zapojil aj ostatných dvoch operátorov a podľa týchto výsledkov sa Slovensko radí medzi najlacnejšie krajiny. Ako to naozaj je a komu máme veriť?
Pripomíname, že výsledky boli prepočítavané na základe kúpnej sily obyvateľstva. V praxi to znamená, že aj drahší operátor v ekonomicky rozvinutej krajine na tom môže byť v konečnom dôsledku lepšie ako lacnejší operátor v chudobnejšej krajine.
Regulačný úrad po prepočítaní výsledkov s pridaním zvyšných operátorov ukázal presný opak a výsledky ukazujú, že patríme medzi najlacnejšie krajiny.
Na Facebooku existuje stránka “Chcem si vyberať“, ktorá na túto tému ihneď zareagovala. Udáva, že Slovensko nie je jedinou krajinou, v ktorej do štatistík neboli zaradení všetci operátori. Ďalej uvádza, že metodika je daná tak, že v každej krajine sa v prvom rade započítavajú dvaja najväčší operátori. Ak spolu nemajú aspoň 70 % podiel na trhu, pridávajú sa ďalší.
Na slovenskom trhu sú odhady také, že prví dvaja operátori majú podiel približne tých 70 percent (neoverená informácia). Či v štatistikách mal byť aj tretí, je otázne. Štvrtý však určite nie.
Štatistiky ukazujú, že iba 9 štátov má v prieskume zaradených troch operátorov a až 19 má minimálne jedného vynechaného. Napríklad aj v Spojenom kráľovstve sa posudzovali len dvaja operátori.
Ďalej je zaujímavé, že na Slovensku pridaním dvoch operátorov, ktorí majú v porovnaní s najväčšími dvomi podstatne menší trhový podiel, sa z takmer najdrahšej krajiny stala jedna z najlacnejších.
Pôvodný článok 29.1.2020
Ceny služieb mobilných operátorov v Európskej únii sa v jednotlivých štátoch často až diametrálne líšia. Podľa najnovšej štúdie za rok 2019 zverejnenej na portáli európskej komisie ale vo všeobecnosti poklesli v priemere až o desiatky percent. Na Slovensku sú, bohužiaľ, stále vysoké.
Čím vyšší paušál, tým väčšie zlacnenie
Štúdia zahŕňa 28 krajín Európskej únie, Island, Nórsko, Turecko, Japonsko, Južnú Kóreu a USA. Dáta pochádzajú od najväčších mobilných operátorov (MNOs) spomínaných krajín. Za 30 predplatených minút a 100 MB dát občan EÚ zaplatil minulý rok v priemere 8,82 eur. To je o 13,6 % menej ako v roku 2018, kedy rovnaký objem stál v priemere 10,2 eur. Najväčšie zníženie bolo ale u neobmedzených hovorov s 20 GB mobilných dát. Minulý rok za ne zákazníci zaplatili v priemere 44,51 eur a v roku 2018 až 100,18 eur. Ide o zníženie 55,6 %. V prípade čisto dátových paušálov bolo najväčšie zníženie pri 10 GB dátovom balíku, a to o 14,8 %, na sumu v priemere 17,52 eur.
Slovensko patrí k najdrahším krajinám
Štúdia taktiež rozdelila krajiny EÚ podľa cien na 4 kategórie – lacné, relatívne lacné, relatívne drahé a drahé krajiny. Slovenská republika, bohužiaľ, patrí do poslednej kategórie – drahé krajiny. Spoločnosť nám tam robí aj Česká republika, Maďarsko alebo Cyprus.
Celkový zoznam krajín podľa kategórií:
- Lacné krajiny: Estónsko, Rumunsko, Poľsko, Taliansko, Švédsko, Luxembursko, Slovinsko, Rakúsko a Spojené kráľovstvo
- Relatívne lacné krajiny: Litva, Francúzsko, Lotyšsko, Chorvátsko, Nemecko, Fínsko, Holandsko a Dánsko
- Relatívne drahé krajiny: Belgicko, Malta, Bulharsko, Írsko a Španielsko
- Drahé krajiny: Maďarsko, Portugalsko, Cyprus, Česká republika, Grécko a Slovensko