MojAndroid

Android používal na rýchle zdieľanie súborov medzi zariadeniami technológiu Android Beam. Tá vsádzala na NFC a reálne nikdy nebola medzi používateľmi prijatá. Preto Google mení stratégiu a v novom Androide bola nájdená funkcia s názvom „Rýchle zdieľanie“ alebo „Zdieľanie v blízkosti“ ako súčasť Google služieb. Vývojárovi Kieron Quinn sa podarilo túto funkciu aktivovať a vyzerá skoro ako AirDrop.

Kieron spustil funkčné „Zdieľanie v blízkosti“ na zariadeniach Pixel 2XL a OnePlus 7T Pro. Na rozdiel od izolovaného riešenia výrobcov Xiaomi, Oppo, Vivo, lokálne zdieľanie súborov od Googlu vyzerá, že bude fungovať na všetkých moderných Android zariadeniach so službami Google.

Vo videu môžeme vidieť, že funkcia získala vlastnú ikonku v menu zdieľania. Keď ju zvolíte, Váš smartfón začne vyhľadávať zariadenia v blízkom okolí, ktoré sú viditeľné, teda pripravené na príjem súborov. Taktiež bude možné zapnúť automatickú viditeľnosť pre niektoré kontakty a zmeniť názov svojho zariadenia. Ak už odosielajúce zariadenie nájde prijímateľa, stačí ho vybrať ako cieľ a súbor odoslať. Prijímateľ už nič nepotvrdzuje.

Wi-Fi pripojenie a vysoké prenosové rýchlosti

XDA vývojár Mischall Rahman dokázal aktivovať zdieľanie v blízkosti na niektorých jeho zariadeniach a poskytol bližšie informácie o tejto funkcii.  Uviedol, že prenos 3,5 GB súboru z Pixelu 4 na Pixel 2XL trval iba niečo málo cez dve minúty, čo robí toto riešenie podstatne rýchlejším ako riešenia využívajúce internet.

Technológia používa na prenos súborov Wi-Fi, zariadenia ale nemusia byť pripojené v rovnakej sieti. Ak si Wi-Fi deaktivujete, na prenos sa použije Bluetooth, rýchlosti budú ale veľmi nízke. Vývojár z XDA taktiež dokázal poslať viacero súborov naraz.

Zdieľanie v blízkosti vyzerá sľubne, dokonca pripravené na reálnu prevádzku, takže nič nebráni včasnému vydaniu. Neznámou zostáva maximálna veľkosť prenášaného súboru a dostupnosť v starších ako Android 10 zariadeniach. Viac sa dozvieme, keď Google túto funkciu sprístupní. Ak by ste chceli prenášať súbory pomocou WiFi už teraz, k dispozícii je veľmi podobne fungujúca aplikácia ShareIt na Google Play.

29.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+