MojAndroid

Svetový líder v oblasti sociálnej komunikácie má dnes dosah na dve miliardy aktívnych užívateľov. A to je obrovská komunita, v ktorej sa vždy, historicky darilo najrôznejším nepravdivým správam. A tak Facebook vyhlasuje boj proti fake news, ktoré nás brzdia v boji s koronavírusom.

Facebook používa zdroje WHO

Spoločnosť ako prvé zaviedla vlastné info-centrum, ktoré sa špecializuje na sumarizáciu dostupných dát o COVID-19 a pritom ako zdroj používa overené dokumenty a správy od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). A to by však samotné nestačilo, pretože cez aplikácie Facebooku sa dajú mimo tohto oficiálneho kanála šíriť nepravdy a zavádzania.

Žiaľ, mnohí ľudia berú vážne a dokonca sa podľa nich v živote riadia. Preto má Facebook spoluprácu so 60 organizáciami po celom svete, ktorých jedinou úlohou pri práci na kampani je sledovanie a hodnotenie toku dát a odhaľovanie tých, ktoré nie sú pravdivé alebo sú zavádzajúce.

koronavirus vzorka

Facebook je často krát kritizovaný za nezvládnutú alebo laxnú podporu pre ochranu dát užívateľov. Minulosť a viaceré významné prípady naznačujú, že môžu mať dopad aj na výsledky volieb. Dnes však ukazuje spoločnosť aj druhú stránku svojho pôsobenia.

Granty pre organizácie

Okrem svojej informačnej aktivity ponúkla granty pre 13 organizácií v najviac zasiahnutých krajinách koronavírusom (Taliansko a Španielsko) a potom aj pre Afriku, kde sa to môže vzhľadom na zdravotný systém uberať rôznym spôsobom. Cieľom grantu je rozdelenie jedného milióna dolárov na kampane a kontrolu faktov. Aby každá krajina, ktorá to potrebuje, mala okrem vecnej podpory taktiež dôsledne kontrolovaný zdroj informácií. Podľa Facebooku taký, na ktorý sa môžu spoľahnúť.

Príspevky nezmaže, len označí štítkom

Celý model kontroly faktov funguje tak, že Facebook ich vyhľadá, síce nezmaže, avšak označí štítkom a to viditeľne. A jeho štatistiky za mesiac marec ukazujú, že až 95% používateľov pri takto označenom štítku nepokračuje ďalej v čítaní. A to je cieľ, eliminovať fake news a nešíriť ich ďalej. Za identický mesiac potom bolo zobrazenie varovania dané až na 40 miliónov príspevkov, čo sa môže zdať ako celkom vysoké číslo.

Aj keď vzhľadom na počet používateľov a celosvetový rozmer koronavírusu ani nie.  A Facebook následne publikuje príklady správ, ktoré sú nie len škodlivé z pohľadu svojho obsahu, pretože sú klamlivé, avšak zároveň predstavujú aj riziko pre ľudí, ak by sa radami riadili. Medzi perlami nájdeme odporúčanie na pitie bielidla alebo ako naopak fyzické kontakty nijako nepodporujú šírenie vírusu a teda sa ich netreba obávať.

Navyše, dočkáme sa plnej integrácie správ o koronavíruse do Facebook News, kde budú iba zaručené a overené zdroje a znenia správ. Ak by ste chceli sledovať správy, ktoré publikuje WHO a týkajú sa práve aj fake news, môžete tak robiť priamo pri ich zdroji.

19.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+