MojAndroid

Konšpirácie, hoaxy a ďalšie podobné “zaručené informácie” sa niekedy aktívne šírili maximálne tak v krčmách, školách a verejnej doprave, no rozmach internetu, a s tým súvisiace sociálne siete otvorili Pandorinu skrinku.

Obsah článku:

Zahrabané v bežnej záplave informácií, každú chvíľu nájdete 100% overené informácie z jedinečných zdrojov, ktoré proste nesmú uniknúť vašej pozornosti! Inak nastane koniec sveta, Rusi a Američania obsadia celú Európu, váš smartfón vybuchne a navyše uzatvoria celú Bratislavu.

Situácia sa dramaticky zhoršila v ostatných týždňoch, keď naplno prepukla pandémia nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Práve táto ostro sledovaná téma je skvelou živnou pôdou pre rôzne dezinformácie a poplašné správy.

Spojenie obrovskej neistoty, veľkej zvedavosti, narastajúcej internetovej prevádzky a veľa otázok. Proste ideálne predpoklady na to, aby podvodná správa prerazila. Veď kto má čas overovať zdroj, keď ešte včera bolo všetko úplne v poriadku a dnes sa celý svet zrazu pomaly rozpadá? Kam sa človek pozrie, tam je korona. Veľmi sa preto nemôžme čudovať tomu, že prerazia aj informácie, nad ktorými by sme za normálnych okolnosti iba mávli rukou.

Bohužiaľ je to tak, no netreba sa vzdávať. Proti hoaxom má stále zmysel bojovať. Dnes dokonca viac, než kedykoľvek predtým. Skvelú prácu v tomto smere vykonáva aj Polícia SR na svojom overenom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Malou troškou sa pripojíme aj my so zdieľaným krátkeho prehľadu aktuálnych správ, ktorým by ste nemali vôbec venovať pozornosť. Aj keď musíme uznať, že niektoré sú poriadne kreatívne…

HOAX: Koronavírus je biologická zbraň

Prakticky od samotného začiatku dnešnej pandémie sa v rôznych diskusiách a na rôznych weboch objavujú konšpiračné teórie o tom, že koronavírus je biologickou zbraňou a živo, no úplne nepodložene, sa šteboce o tom, ktorá strana ho vlastne pustila do sveta. Alebo si len Čína nedávala pozor a skazu na seba vypustila kvôli nedodržaniu BOZP v labákoch? Aj taká informácia sa veru šíri.

Hoci o tomto ochorení vieme stále len veľmi málo, žiadna z doterajších analýz nepriniesla dôkazy o tom, že by išlo o ľuďmi vytvorený vírus. Práve naopak. Podľa vedcov koronavírus SARS-CoV-2 vznikol prirodzeným spôsobom. Navyše nespĺňa ani základné aspekty biologickej zbrane.

HOAX: KORONAVÍRUS JE BIOLOGICKÁ ZBRAŇPandémie a epidémie sú súčasťou existencie ľudstva od jeho počiatku. Nepostihli…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Středa 25. března 2020

HOAX: Vojenské vrtuľníky budú striekať pesticídy

Sme zachránení! Špeciálne vojenské vrtuľníky budú po nociach striekať pesticídy, ktoré zabijú hrozivý vírus “koruna”. Takúto informáciu prináša hoax kostrbato preložený do slovenčiny. Žiaden postrek sa žiaľbohu, alebo aj chvalabohu, nekoná.

Na efektívne lieky proti koronavírusu si ešte budeme musieť počkať. Navyše šanca, na to že by ich v nejakej forme na Slovensku zhadzovali z vrtuľníkov, je približne rovnaká ako to, že novozaložená spoločnosť získa miliónový štátny biznis. Reálna je len pre tých, ktorí sa vedeli dobre narodiť.

V tomto prípade ide opäť o ďalší hoax a uvedené informácie sa v žiadnom prípade nezakladajú na pravde. Rezort obrany opätovne zdôrazňuje, že o všetkých opatreniach v súvislosti s koronavírusom pravidelne informuje tak na webe ministerstva obrany, ako aj prostredníctvom sociálnych sietí – Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

Stanovisko Ministerstva obrany

HOAX (KORONAVÍRUS): VOJENSKÉ VRTUĽNÍKY BUDÚ STRIEKAŤ PESTICÍDYNa fotografii má tento hoax síce málo zdieľaní, ale…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Neděle 22. března 2020

HOAX: Zákaz vychádzania, vojaci uzatvoria Bratislavu

To, že na Slovensku bola vyhlásená mimoriadna situácia zneužil zatiaľ neznámy páchateľ na to, aby šíril poplašnú správu o plánovanom vyhlásení stanného práva a vyslaní 1500 vojakov do Bratislavy. Okrem toho, že tým znepokojil niekoľko ľudí sa dostal do hľadáčika polície, ktorá mu je vraj už v pätách. Najbližšia návšteva ho preto asi príliš nepoteší… Vy však môžete pokojne spávať, Bratislava vojakmi obsadená nebude.

Upozornili ste nás viacerí na masové šírenie priloženej zvukovej nahrávky. Ide o hoax. Keďže existuje dôvodné podozrenie, že ide o trestný čin “šírenie poplašnej správy”, autorovi hrozí väzenie

POMÔŽTE NÁM CHYTIŤ AUTORA TEJTO NAHRÁVKY

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Neděle 15. března 2020

HOAX: Pred koronavírusom vás zachránia voda, soľ a ocot

Žiaden zázračný liek starej mami vás bohužiaľ pred koronavírusom nezachráni. Vodu by ste mali piť tak či tak, aby ste boli hydratovaní, no vírus tým neutopíte. Ani kloktanie teplej vody so soľou a octom skutočne nemá žiadne zázračné účinky, a ako forma relaxu sa to príliš neodporúča. Namiesto toho radšej počúvajte fundovaných odborníkov a pokiaľ môžete, tak seďte doma.

HOAX: PITIE VODY, ANI SOĽ, ANI OCOT VÁS NEVYLIEČIA, AK MÁTE KORONAVÍRUSLiek zatiaľ neexistuje, avšak absolútna väčšina…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Středa 18. března 2020

HOAX: Koronavírus do Európy priviezli vlakom

Nie, koronavírus skutočne do Európy nedoviezli v cisternovom vagóne, aby ho tu potom vypustili, ako to tvrdí táto “zaručená” správa. To, že by sa našli takýto sadistickí bastardi, ktorí by sa tým navyše chválili viditeľným označením, je nonsens. Tvrdenie vyvrátil portál Scopes. Nejde o nič iné, než o šikovnú digitálnu manipuláciu.

HOAX: KORONAVÍRUS PRIVIEZLI VLAKOM DO EURÓPYJe neuveriteľné, že tento status otca dvoch detí má viac ako 2 500…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Pondělí 16. března 2020

HOAX: Putin upozorňuje, aby ste si vypli telefón

Keď vás sám mocný Putin upozorní, aby ste si vypli mobilný telefón, tablet či počítač, inak môže dôjsť k vážnym škodám na zdraví a majetku, asi to sprvu začnete zvažovať. Veď tento človek zo svojej pozície niečo predsa musí vedieť. Potom sa trochu zamyslíte a uvedomíte si, že to celé akosi nedáva zmysel. A ak s Putinom nechodíte hrávať golf, tak vás varovať nebude pred ničím…

Tento hoax je však veľmi zaujímavý tým, že sa spolieha na lenivosť svojho príjemcu. Text v závere priamo vyzýva k tomu, aby človek navštívil spravodajský web BBC a viac informácií hľadal cez Google aj na webe NASA.

TOTO JE ABSURDNE NEMOŽNÝ HOAXMnožstvo správ nám prišlo s touto kôpkou nezmyslov dnes večer. Je to hoax a chabý pokus…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Neděle 15. března 2020

HOAX: Americké tanky ohrozujú Európu

Americké sily ťahajúce za nitky využívajú situáciu, kedy nikto nedáva pozor na nič iné, než koronavírus. Zobrali tanky a idú rovno na Budapešť. Alebo na Ukrajinu? V každom prípade ohrozujú Európu! Až na to, že vôbec nie…

Na weboch sa šíri správa o tom, že cez Slovensko sa presúvajú americké tanky a transportéry, ktoré smerujú na Ukrajinu. Nie je to pravda, opäť ide o hoax. Ministerstvo obrany o presunoch techniky spojencov alebo iných zahraničných armád (všetky majú príslušné povolenie) riadne vopred informuje. Informácie o presunoch techniky sú zverejnené aj na našej webovej stránke v časti UPOZORNENIA.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

HOAX O AMERICKÝCH TANKOCHNiektorí zbabelci zneužívajú situáciu ohľadom koronavírusu a začínajú ju spájať s tradičnými…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Neděle 15. března 2020

HOAX: Bezdomovec po Slovensku šíri koronavírus

Ďalšia zo zaručených správ, ktorá šikovne pozmenila skutočné informácie tak, aby vyvolala väčšiu paniku. V Nitrianskom kraji sa mal pohybovať bezdomovec šíriaci nákazu koronavírusu. Až na to, že išlo o človeka, ktorý nie je bezdomovec, a na Slovensko sa vrátil ešte predtým, než došlo k zavedeniu povinnej karantény. Ako však uvádza Polícia Slovenskej republiky, informácia o tom, že tento človek bol nakazený koronavírusom bola pravdivá. Po výsledkoch testov bol umiestnený do domácej karantény.

Potom, keď muž postupoval protizákonne v oblasti železničnej stanice bol zadržaný policajnou hliadkou a prevezený do nemocnice. Výsledky testov ukázali, že je infikovaný koronavírusom. Jemu a jeho rodičom bola nariadená domáca karanténa, ktorú pravidelne kontroluje policajná hliadka. Nie je pravda, že muž je bezdomovec.

HOAX (KORONAVÍRUS): NAKAZENÝ MUŽ NA ÚTEKUNa internete sa šíri ďalšia “overená” správa, podľa ktorej sa mal v…

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Pondělí 16. března 2020

HOAX: Tancujúci pápež vám zničí telefón!

Na WhatsAppe, ale aj iných platformách, sa v týchto dňoch opäť začal šíriť starší hoax, ktorý upozorňuje na škodlivé videá s názvom “martinelli”, “Dance of the Pope”, “Popes dance” či “Tanec pápeža”.

Záznam tancujúceho pápeža je rozhodne zaujímavou predstavou, no pozor! Spustenie takéhoto videa vám zničí smartfón a keďže o tom vraj informovali na BBC, tak to musí byť pravda… Omyl. Ide akurát tak o recykláciu falošnej správy, ktorá sa naposledy aktívne šírila v roku 2018.

Na Slovensku sa aktuálne môžete stretnúť s jej pomerne kostrbatým prekladom. Najlepšie, čo môžete urobiť, je ignorovať ju. No a samozrejme, dávajte si pozor na to, aké linky otvárate. Pápež vám síce dáta nezmaže, no kybernetickí kriminálnici a podvodníci si nedajú pokoj.

Bojovníci proti hoaxom

Komplexnému odhaľovaniu, analýze a sledovaniu dezinformácií sa aktívne venuje aj portál Infosecurity.sk, ktorý čerstvo zverejnil veľký prehľad všetkých hoaxov a dezinformácií pochádzajúcich z Ruska. V príspevku na Facebooku popisuje ako funguje “kremeľská propaganda”, a čo sa tým celým vlastne skrýva. Obrázok v plnom rozlíšení nájdete tu.

VŠETKY RUSKÉ KORONA HOAXY A DEZINFORMÁCIE NA JEDNOM MIESTE. AKO FUNGUJE KREMEĽSKÁ PROPAGANDA V ČASE PANDÉMIE?➡️ Moskva…

Zveřejnil(a) Infosecurity.sk dne Čtvrtek 26. března 2020

Do boja proti dezinformáciám akejkoľvek formy a kalibru sa pustila aj spoločnosť ESET so svojim projektom Bezpečne na nete, kde sa dajú nájsť zaujímavé informácie. Síce skôr všeobecnej povahy, no práve tie môžu pomôcť pri vybudovaní základnej obozretnosti pri narábaní s rôznymi informáciami. Často pomôže zdravý sedliacky rozum a riadenie sa heslom “dôveruj, ale preveruj”.

Ako sa správať na internete tak, aby ste nepodľahli dezinformáciám?

  • Nie všetko, čo je na internete, je pravda
  • Vyberajte si overené zdroje
  • Informáciu overte aj z iných zdrojov
  • Poznajte autora
  • Používajte zdravý rozum a racionálny úsudok
  • Zamerajte sa na to, či sa zdá byť informácia dôveryhodná
  • Ak by mohla informácia niekomu uškodiť, dobre si overte, či je pravdivá

Užitočné odkazy:

26.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+