MojAndroid

Toto je zvláštna doba. Všetci zháňajú alebo skôr zháňali v lekárňach tovar, o ktorý počas bežných dní nebol skoro záujem. Áno, ide o rúško. Tovar, ktorý dnes vo veľkom zháňa aj štát. A keď si povieme vo veľkom, tak samozrejme ide o milióny kusov.

Náš tip
Ochranné rúška: Neviete ich zohnať? Objednajte si ich

Jedno rúško drahšie o 300 %

Ako si v súčasnej dobe má poradiť štát, akým je Slovensko? Zo všetkých strán je počuť náreky, že všetci majú rovnaký problém. Snažia sa totiž nakúpiť niečo, čoho nie je dostatok. Dokonca ani jeden milión EUR v kufríku už nestačí, vyššia berie. A priekupníci vraj konajú iba podľa toho, kto má v kufríku viac.

To je podľa našich predstaviteľov dôvod, prečo nemá Slovensko zásoby rúšok v dostatočnom počte. No riešenie sa vždy nájde. Jedným z takých je vynaliezavý nový podnikateľ, ktorý urobil so štátom obchod roka. Ide o spoločnosť A-testing, s.r.o. z Jelky, ktorá vznikla podľa výpisu z Obchodného registra na konci januára tohto roka. Niekoľko živností, sídlo mimo veľkého mesta. Proste nezaujímavé čítanie na prvý pohľad. Avšak na ten druhý, je to už iný príbeh.

Malá firma s veľkým biznisom

Spoločnosť A-testing, s.r.o. totiž zachraňuje štát a vlastne nás všetkých. V marci s ňou Správa štátnych hmotných rezerv uzavrela kúpnu zmluvu a tak si môžeme vydýchnuť. Budeme mať 11 000 000 rúšok, teda tovar, po ktorom všetci túžia a bojujú oň. A Slovensko už nemusí, pretože naša firma otvorila sklady a predala štátu to, čo nevedeli dodať ani zvláštni priekupníci z východu.

Inak keby sme zavítali do lekárne napríklad v novembri minulého roka, tak si bez problémov kúpime jedno rúško za 50 centov. Jeho cena je skutočne nízka najmä pre materiál a fakt, že ich potrebujete pri aktívnom používaní veľa. Menia sa totiž často, aj niekoľkokrát denne, ak treba.

Cena za rúško vyššia o 300 percent

Späť však ešte k nášmu skvelému nákupu. Pri pohľade do zmluvy zisťujeme, že sme za jedno rúško zaplatili 1,33 EUR s DPH. A áno, ide o identické rúško, ako sme si mohli v novembri bežne kúpiť za 50 centov. Čiže nárast o skoro 300%? No a čo, veď to potrebujeme, povedali si štátni úradníci a kúpili predraženú vec, o ktorú sa sami mali zaujímať dávno pred tým, ako ju skúpili špekulanti.

A teraz ešte jedna úvaha. Každému musí byť okamžite jasné, firma z januára 2020 vznikla iba za jediným cieľom, ktorým je vygenerovať čo najväčšie tržby na situácii, o ktorej sa už v januári vedelo, kam smeruje. V tom čase však slovenské úrady ešte spali, napriek tomu, že súkromníci ako je napríklad A-testing, s.r.o. už nakupovali na trhu milióny rúšok. Je naivná predstava veriť, že firma ich vyrobila alebo mala na sklade.

Kúpila ich rovnako, ako ich mohol kúpiť v januári štát. A dnes by sme vlastnili 11 000 000 rúšok za cenu hlboko pod jedno euro za kus. Namiesto toho sme sa zobudili neskoro a tak kupujeme od sprostredkovateľov za trojnásobok bežnej ceny. A to samozrejme nehovoríme o tom, že ak by nakupoval štát milióny kusov napríklad začiatkom januára, ako to urobil aj A-testing, s.r.o., potom cena pre štát pri takomto veľkom objeme by bola nižšia, ako v tom čase stále bežná cena v maloobchodnej sieti lekární pre bežného zákazníka.

No už ich máme, tak sa tešme, že aspoň niečo sme zvládli. Aj keď sme to zvládli za trojnásobnú cenu po tom, ako slovenský nákupca (Správa štátnych hmotných rezerv) spal a prespal všetko, čo len mohol.

Náš tip
Pozor! Ak máte túto aplikáciu na sledovanie koronavírusu, okamžite ju odstráňte
21.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • KalichVydra

  Je to len biznis.

 • Podpísaný Anonym

  Kupujeme za trojnásobok, alebo cena vzrástla takmer o 200%.
  Keby ako autor článku tvrdí vzrástla takmer o 300%, tak by rúško stálo 50 centov + takmer 1,5€ a teda by stálo 2€ bez pár centíkov.
  KEĎ TOTO ČÍTAM TAK SA NEČUDUJEM 100% ZĽAVÁM V OBCHODOCH PRI VÝPREDAJOCH.

  • eMKejx

   jo, niekto vie pocitat marze a niekto nevie

  • Jaro

   Nemas pravdu. Ta cena 0,5€ bola cena maloobchodná v lekárňach. Veľkoobchodná cena pri takom množstve by bola tak 0,05 – 0,10 € Takze je to aj viac ako 300% nárast. Je rozdiel či kupuješ jedno rusko alebo 11 mil rusok

  • sorino

   Ruska sa daju aj teraz kupit v Cine od 0,20 EUR maloobchod …

   • Карнаш Бобула

    a kolko ste si ich tam kupili , pretoze na internete najdete hocico

 • Peter Ptere

  Kazdy sa pohorsuje ze kolko stoja ruzka, ale to ze ropa sla o polovicu dole to je ok. Vzdy budu vytazi a porazeni.

  • Podpísaný Anonym

   My nebudeme ani jedno. Pretože burzový pokles cien ropy sa na Slovensku neprejavuje, nakoľko Slovnaft to ospravedlňuje priemerovaním ceny (nech už to u nich znamená čokoľvek)… Takže pokles medzinárodný o 50 centov na liter bude u nás v maloobchode 3 centy.

 • sorino

  Uplna parada na Amazone su ruska od 0,20 EUR aktualne …

 • Koky5

  Čo má tento článok spoločné s Androidom? Nechodím na tento portál hľadať žurnalistiku ohľadne všetkého možného, ale preto, že tu píšete o technológiách.

 • Matias

  tiez by ma zaujimalo tematicke prepojenie clanku so zameranim tohto portalu

+