MojAndroid

V dnešnom svete sa na nás doslova hrnú informácie zo všetkých strán. Internet už máme aj v smartfóne, a tak sme neustále informovaní o všetkom, čo sa okolo nás deje. A nie len priamo okolo nás, ale aj na celom svete.

Nie všetky informácie sú však pravdivé. Na internete existuje množstvo poloprávd, dezinformácií či hoaxov. Je už len na jednotlivcovi, ako sa k nim postaví a ktorým z nich uverí.

Čo je dezinformácia?

Dezinformácia je akákoľvek informácia, ktorá nie je pravdivá a vytvorená je s cieľom poškodiť jednotlivca, skupinu či organizáciu. Dezinformácie sa šíria z rôznych dôvodov. V jednoduchosti ide o informácie, ktorým majú ľudia uveriť, aj keď nie sú pravdivé.

Dezinformácie sa objavujú vo viacerých podobách. Väčšinou ide len o nejaké vtipy, ktoré slúžia na pobavenie. Problém nastáva, keď je za šírením dezinformácií nejaký skrytý zámer. Môže ísť napríklad o dezinformáciu, ktorá niekomu poškodí dobré meno a podobne. Takéto dezinformácie môžu byť veľmi nebezpečné.

Čo je hoax?

Hoax je nepravdivý obsah, ktorý sa snaží zmanipulovať a úmyselne oklamať príjemcu. Jeho cieľom je, aby sa šíril ďalej a dostal sa k čo najviac jednotlivcom. V poslednom čase sme sa aj my venovali viacerým hoaxom, ktoré sa šírili slovenským internetom.

Napríklad na sociálnej sieti Facebook sa hoaxy objavujú pomerne často. Väčšinou ide o stránky, ktoré ľudí lákajú na nejakú výhru. Súťaž je samozrejme len falošná a v konečnom dôsledku sa útočníci rôznymi spôsobmi snažia z obetí vylákať peniaze.

Upozornili sme aj na fiktívne výhry, ktoré sa šírili e-mailom a SMS správami. Tiež lákali na fiktívne výhry a od obetí chceli vylákať peniaze. Takéto e-maily či SMS správy sú stále dokonalejšie a rozpoznať, či sú dôveryhodné, môže byť náročné.

Ako rozoznať hoax?

Ak sa plánujete zapojiť do súťaže na Facebooku, ktorá láka na pekné výhry, najskôr si overte, o akú stránku ide. Ak vznikla len nedávno, nemá žiadnu históriu statusov a podobne, s najväčšou pravdepodobnosťou je táto súťaž falošná.

Pokiaľ súťaž vyhlásila stránka, ktorú sledujete a máte ju overenú, malo by byť všetko v poriadku. To isté platí aj o e-mailoch. Ak pochádza z overenej e-mailovej adresy, je pravdepodobné, že budú v poriadku. Pozor si dávajte najmä na tie, ktoré prišli z adries, ktoré nepoznáte.

Toto sú prípady hoaxov, ktoré sa snažia od ľudí vylákať peniaze. Avšak existujú rôzne webové stránky, ktoré doslova žijú zo zdieľania hoaxov a dezinformácií. Takýmto sa, samozrejme, odporúčame vyhnúť.

Ako vyberať správne a overené zdroje informácií?

Selekcia zdroja informácií, z ktorých čerpáte, by mala byť na prvom mieste. Vlastne od tohto sa odvíja všetko, čo sa dočítate a čomu budete veriť. Ak sú to dezinformácie, tak to určite nie je dobré.

Ak teda nájdete nejakú správu, ktorá vo vás vyvolá otázky, overte si ju. Skúste vyhľadať tieto informácie aj na inej webovej stránke a porovnať ich s tým, čo píše váš zdroj.

  • Nie všetko, čo je na internete, je pravda.

V neposlednom rade dajte aj na váš vlastný zdravý úsudok a porozmýšľajte nad tým, či to naozaj môže byť reálne. Ak nie je možné určiť autora takejto správy, pravdepodobne pôjde o hoax.

Napríklad na Facebooku si autora overíte veľmi jednoducho. Stačí kliknúť na profil, pozriete sa na profilovú fotografiu, či má nejakých priateľov, aké stránky zdieľa a podobne.

Ako sa správať na internete tak, aby ste nepodľahli dezinformáciám? | Zhrnutie

  • Nie všetko, čo je na internete, je pravda
  • Vyberajte si overené zdroje
  • Informáciu overte aj z iných zdrojov
  • Poznajte autora
  • Používajte zdravý rozum a racionálny úsudok
  • Zamerajte sa na to, či sa zdá byť informácia dôveryhodná
  • Ak by mohla informácia niekomu uškodiť, dobre si overte, či je pravdivá

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

17.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+