MojAndroid

“Pozor: Toto je podvodný e-mail, ktorý nemá nič spoločné s políciou a asi obsahuje vírus.” Toto si môžete prečítať v statuse Polície SR na Facebooku. Slovákom pristávajú v e-mailových schránkach podvodné e-maily, ktoré sa tvária, akoby boli od polície.

V e-mailoch sa píše, že máte odpovedať na policajné predvolanie a všetko dôležité zistíte z pribaleného súboru. Ten s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje nejaký druh malvéru. Ak ste takýto e-mail dostali, jednoducho ho ignorujte. V žiadnom prípade prílohu neotvárajte.

Polícia na Facebooku ďalej upozorňuje, že takýmto spôsobom nekomunikuje. V e-mailoch sa tiež píše, že príloha je v policajnom formáte WINRAR. Všetci veľmi dobre vieme, čo WINRAR je a od policajného súboru má naozaj ďaleko. Polícia uvádza, že ak chce osobu predvolať, osloví ju telefonicky alebo poštou. Nie e-mailom. E-mailová komunikácia sa využíva najmä vtedy, ak policajt a osoba spolu už predtým komunikovali a poznajú sa.

Buďte opatrní

Pri otváraní e-mailov buďte obozretní a riaďte sa zdravým rozumom. Útočníci sa pravidelne snažia podvodnými e-mailami vylákať od ľudí peniaze, prípadne im inak uškodiť. Prílohy otvárajte len od overených e-mailových adries, ktoré poznáte a s ktorými bežne komunikujete. Ak vám príde e-mail z inej adresy, radšej si dvakrát preverte o čo ide a až potom klikajte.

Náš tip
Ako sa chrániť pred malvérom? Tipy a prevencia pred hrozbami v smartfónoch

Náš tip
Smartfóny neustále ohrozuje rôzny druh malvéru. Dávajte pozor na to, čo do nich inštalujete

14.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+