MojAndroid

“Pozor: Toto je podvodný e-mail, ktorý nemá nič spoločné s políciou a asi obsahuje vírus.” Toto si môžete prečítať v statuse Polície SR na Facebooku. Slovákom pristávajú v e-mailových schránkach podvodné e-maily, ktoré sa tvária, akoby boli od polície.

V e-mailoch sa píše, že máte odpovedať na policajné predvolanie a všetko dôležité zistíte z pribaleného súboru. Ten s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje nejaký druh malvéru. Ak ste takýto e-mail dostali, jednoducho ho ignorujte. V žiadnom prípade prílohu neotvárajte.

Polícia na Facebooku ďalej upozorňuje, že takýmto spôsobom nekomunikuje. V e-mailoch sa tiež píše, že príloha je v policajnom formáte WINRAR. Všetci veľmi dobre vieme, čo WINRAR je a od policajného súboru má naozaj ďaleko. Polícia uvádza, že ak chce osobu predvolať, osloví ju telefonicky alebo poštou. Nie e-mailom. E-mailová komunikácia sa využíva najmä vtedy, ak policajt a osoba spolu už predtým komunikovali a poznajú sa.

Buďte opatrní

Pri otváraní e-mailov buďte obozretní a riaďte sa zdravým rozumom. Útočníci sa pravidelne snažia podvodnými e-mailami vylákať od ľudí peniaze, prípadne im inak uškodiť. Prílohy otvárajte len od overených e-mailových adries, ktoré poznáte a s ktorými bežne komunikujete. Ak vám príde e-mail z inej adresy, radšej si dvakrát preverte o čo ide a až potom klikajte.

Náš tip
Ako sa chrániť pred malvérom? Tipy a prevencia pred hrozbami v smartfónoch

Náš tip
Smartfóny neustále ohrozuje rôzny druh malvéru. Dávajte pozor na to, čo do nich inštalujete

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Podpísaný Anonym

    Je zaujímavé že Polícia o takejto skutočnosti informuje na Facebooku.
    To namiesto boja s takouto kriminalitou sa skrývajú alibisticky za nejaké hovnohovoriace prehlásenie na zaostalej osobnéúdajezneužívajúcej sociálnej sieti?
    Ešte dobre že nejakou vyhláškou nám inteligentným Polícia neprikáže registrovať sa na Facebooku, aby sme mali čerstvé informácie…

+