MojAndroid

V nedávnom článku sme si vysvetlili, aké hrozby na vás čakajú pri používaní smartfónu. Rôzne druhy malvéru sa dostávajú do obchodu Google Play, odkiaľ si ich môžete stiahnuť aj do svojho telefónu. Škodlivý kód sa do zariadenia môže dostať aj inými spôsobmi, najčastejšími sú e-maily či stiahnuté APK inštalačné súbory.

Keďže už vieme, ako sa škodlivý softvér môže do vášho smartfónu dostať, poďme sa pozrieť na to, ako sa pred ním chrániť. V prvom rade je dôležitý zdravý rozum. Klikaním na všetky možné pofidérne súťaže, zadávaním vašich osobných údajov a podobne môžete prísť nielen o vaše súkromie, ale aj o peniaze.

Používajte bezpečnostný softvér, nezabúdajte na aktualizácie

Spoločnosť Google každý mesiac uvoľňuje nové bezpečnostné záplaty operačného systému Android. Mnohokrát sú v nich opravené vážne zraniteľnosti, pomocou ktorých by sa mohol hacker dostať k vašim citlivým údajom. Mať vždy aktualizovaný smartfón je tak najlepším riešením, ako začať s prevenciou.

  • Laicky povedané, aktualizácia predstavuje akúsi záplatu na existujúce diery. Práve prostredníctvom nich sa môže malvér šíriť.

Dôležitou súčasťou prevencie pred hrozbami v smartfónoch je používanie kvalitného bezpečnostného softvéru. Opäť platí, že musí byť aktualizovaný. Škodlivé kódy sa vyvíjajú obrovskou rýchlosťou a bezpečnostné spoločnosti na to samozrejme reagujú. Ak teda softvér aktualizovaný nemáte, vystavujete sa bezpečnostnému riziku.

Dávajte pozor na to, čo do smartfónu inštalujete

Klasická chyba používateľa. Aplikácie či hry odporúčame vždy inštalovať len prostredníctvom oficiálneho obchodu Google Play. Tu je najmenšie riziko, že budú obsahovať nejaký škodlivý kód. To, že je najmenšie, ešte neznamená, že nie je žiadne. Pravidelne sa objavujú nové a nové informácie o aplikáciách alebo hrách v Google Play, ktoré obsahujú malvér.

Náš tip
ESET bude proaktívne chrániť mobilné aplikácie v obchode Google Play

Na čo si dať pozor pri inštalovaní softvéru z obchodu Google Play:

  • Dobre si rozmyslite, čo inštalujete
  • Používajte overené aplikácie
  • Dobrým pomocníkom sú recenzie, mnohokrát dokážu odhaliť nebezpečné správanie aplikácie
  • Pozor na to, aké povolenia aplikácii dáte

Heslá typu “123456” naozaj nie sú bezpečné

Sú síce ľahko zapamätateľné, no už menej bezpečné. Prihlasovacie údaje by mali byť v prvom rade silné a také, aby ich útočník len tak ľahko neprelomil. Pre jednoduchšie zapamätanie môžete kľudne použiť vašu obľúbenú frázu, v ktorej použijete aj veľké písmeno a napríklad aj číslo. Bude sa vám to ľahko pamätať a pre útočníka bude prelomenie takéhoto hesla podstatne ťažšie.

Príliš zložité a ťažko zapamätateľné heslá tiež nie sú najlepším riešením. Ideálne je nájsť kompromis. Neodporúčame tiež používanie rovnakého hesla vo všetkých službách, každá služba by mala mať to svoje. Dôvod je veľmi jednoduchý. Ak vám niekto prelomí heslo, ktoré máte nastavené vo viacerých službách, dostane prístup ku všetkým z nich.

Na škodu nie je ani používanie password managera. Ide o program (aplikáciu), do ktorej si môžete ukladať svoje heslá a prístup k nim taktiež zamknúť heslom. V súčasnej dobe existuje viacero kvalitných riešení.

V poslednom období je veľmi populárnym riešením dvojfaktorová autentifikácia. Túto funkciu už dnes ponúkajú takmer všetky väčšie spoločnosti. Útočníci to majú o to ťažšie, v prípade ak prelomia vaše heslo, bez kódu, ktorý sa odošle napríklad na vaše telefónne číslo sa doň stále nedostanú.

Ak nechcete prísť o svoje dáta, pravidelne zálohujte

Na zálohovanie fotografií je skvelým pomocníkom služba Google Fotky, kde máte neobmedzené úložisko vo vysokej kvalite. Nemusíte sa o nič starať, záloha prebieha automaticky. Cloudové riešenia sú dnes veľmi obľúbené a online zálohovanie využíva čoraz viac používateľov.

Zálohovať je možné aj na klasické prenosné zariadenia, akými sú napríklad USB kľúče či pamäťové karty alebo externé disky. Takúto zálohu odporúčame na vaše najdôležitejšie dáta.

Klikajte s rozvahou

Aj pri bežnom surfovaní na webe je potrebné správať sa zodpovedne. Aj tu je potrebné rozmýšľať. Neuvážené kliknutia vás môžu stáť nepríjemnosti do budúcnosti. Rôzne druhy malvéru sa takto dokážu veľmi jednoducho dostať do vášho zariadenia. Vy zrazu zistíte, že váš smartfón neustále zobrazuje reklamy, že sa mu neprimerane rýchlo vybíja batéria a podobne.

Užitočné rady na záver:

  • Používajte silné prihlasovacie údaje
  • Majte systém vždy aktualizovaný
  • Používajte bezpečnostný softvér a pravidelne aktualizujte
  • Pri inštalovaní aplikácií a hier buďte opatrní, čítajte recenzie
  • Záloha ako prevencia proti strate dôležitých dát
  • Pri surfovaní na webe sa správajte zodpovedne
  • Ak nepoznáte odosielateľa e-mailu, neklikajte na žiadne odkazy v ňom, nesťahujte prílohy
  • Vyvarujte sa návštevám webov s nelegálnym obsahom
  • Nezdieľajte vaše osobné údaje verejne

Viac o tom, ako sa chrániť pred malvérom a veľa ďalšieho obsahu o IT bezpečnosti pre veľkých aj malých nájdete na bezpecnenanete.sk.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

17.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+