MojAndroid

Celý príbeh nakoniec začína a končí na súhlase. Aj keď mal štát ambíciu sledovať dokonca metadáta bez obmedzenia, konečná verzia je mierna a bez súhlasu konkrétneho zákazníka nebude ani realizovaná.

Prvotný návrh s metadátami

Na našich stránkach sme už naznačili, že sledovanie občanov a monitorovanie ich mobilných telefónov cez dáta operátorov, nie je jednoduché nastaviť. Dnes platné GDRP pravidlá sú zahryznuté do osobnej ochrany hlboko a prelomiť túto bariéru sa zatiaľ nepodarilo ani štátu. Aj keď prvotný návrh na sledovanie občanov, ktorí majú byť v karanténe alebo sú pozitívni na ich spätné kontakty bol vybudovaný na širokých metadátach, nakoniec k tak zásadnému zásahu neprichádza.

Ak by totiž štát dokázal extrahovať aj iné údaje, ako je poloha a pohyb 14 dní dozadu, teoreticky by mal k dispozícii napríklad konverzáciu, alebo hovory konkrétnej osoby. A to by už rapídny zásah do ochrany súkromia bol.

Po tom, ako sa zdvihla vlna kritiky na získavanie takto široko definovaných údajov, prišla úprava, že sa bude zisťovať iba meno, priezvisko a poloha (pohyb) konkrétnej osoby. Všetko s cieľom zistiť, kde a s kým sa stretol človek, ktorý je vyhodnotený ako pozitívny na nový COVID-19.

Až po udelení súhlasu

Nakoniec však vyhráva tretí model, ktorý bude fungovať, tak, že call centrum volá zákazníka, ktorý je zároveň pozitívne testovaný, bude si žiadať jeho súhlas na poskytnutie lokalizačných údajov spätne a po tom, ako súhlas dostane, putujú údaje k úradu verejného zdravotníctva.

Ten bude lokalizovať a analyzovať celý priebeh histórie s cieľom nájsť všetkých, ktorí buď môžu byť nakazení alebo majú byť v karanténe. To sa inak deje aj teraz, iba údaje dáva samotný pozitívne testovaný človek, musí sám spomínať kde a s kým sa stretol.

Nový model bude ľahší v tom, že jeho pohyb definuje operátor cez vlastnú BTS sieť. O presnosti však nie je možné úplne hovoriť, technicky by to mali byť stovky metrov až niekoľko kilometrov, v závislosti od polohy a vzájomných vzdialeností BTS staníc. Celý systém je nastavený na dočasnom fungovaní, a to počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v zdravotníctve, najdlhšie však do 31. decembra 2020.

Aj keď zákon priamo nie je v zatiaľ publikovanej verzii prepojený s konkrétnym kontrolným mechanizmom, počíta sa s tým, že o každom zázname bude existovať zvuková stopa, ktorá presne identifikuje súhlas. Bude možné overiť, aké údaje sa použili, či bol daný súhlas, kto ho dal a prípadne aké boli iné obmedzenia pre konkrétny prípad.

Prax ukáže

Každopádne, až prax ukáže v najbližších dňoch, či je to pomocník alebo potencionálna hrozba pre naše súkromie. Keďže sa volí model súhlasu a nejde sa nasilu prelamovať súkromie občanov, je možné tento nástroj odporučiť, dočasne môže pomôcť. A keď tomu bude opačne, že pomoc prinášať nebude, je nutné ho okamžite zrušiť, aspoň tak rýchlo ako bol dnes za jeden deň uvedený do praxe.

Pripomeňme aj už zavedenú českú prax, ktorá ide podobným smerom, kde sa údaje po tom, ako splnia svoj cieľ mažú, a to po šiestich hodinách. Splnením cieľa je v danom prípade to, ak sa podarí identifikovať ďalších, potencionálne nakazených ľudí z mapy pohybu pozitívneho pacienta.

zdroj foto: packworld.com

25.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+