MojAndroid

Dnes na tlačovej konferencii to oznámil premiér Igor Matovič. Medzi vládne opatrenia proti koronavírusu sa dostala aj novela zákona, ktorá povolí sledovať pohyb obyvateľov. Pôjde o prípady v krízových situáciách. “Tieto dáta majú operátori k dispozícii. Vláda ich chce používať v záujme verejného zdravia” doplnil premiér.

Aktualizácia: v texte nižšie sme doplnili vyjadrenia operátorov Orange, Telekom, O2 aj 4ka 

Vláda by vás mohla včas upozorniť na možné riziko

Vláda chce v skrátenom legislatívnom konaní predložiť návrh na zmenu zákona, ktorý by jej umožnil prístup ku lokalizačným dátam používateľov mobilných sietí. Premiér Igor Matovič dnes na brífingu informoval o tom, že vláda plánuje v zrýchlenom legislatívnom konaní predložiť návrh na zmenu zákona o prístupe k lokalizačným dátam operátorov. V praxi to znamená to, že by štátne inštitúcie mohli od operátorov získavať informácie o vašej polohe.

koronavírus SMS správa ministerstvo zdravotníctva

Za týmto rozhodnutím netreba hľadať žiadny nekalý úmysel sledovať obyvateľstvo v nezdravej miere. Ide len o opatrenie, ktoré by fungovalo počas tejto krízy. Vďaka informáciám o polohe vás bude môcť napríklad Ministerstvo zdravotníctva SR informovať o tom, že vo vašom okolí sa nachádza alebo nachádzal nakazený.

Na základe toho vám môžu odporučiť dať sa vyšetriť. Takisto bude možné sledovať, či niekto porušil povinnú karanténu. Z toho sa budú dať prípadne vyvodzovať dôsledky. Celý záznam z brífingu je dostupný na facebookovej stránke Správy RTVS v čase od 10:02 do 11:10.

Naznačoval to už cez víkend

Debata okolo koronavírusu, ktorá začína silnieť aj v okolitých krajinách. Keď už nezaberajú bežné formy upozornení a komunikácia s občanmi, nastupujú úvahy o tom, ako sledovať konkrétnych jedincov a dávať im na vedomie, že ich štát vidí. Premiér Igor Matovič v relácii O päť minút dvanásť na RTVS potvdil, že majú záujem ešte aktívnejšie informovať ľudí o karanténe, ak prišli zo zahraničia.

Od všeobecných správ po sledovanie konkrétnych osôb

Snáď každý na Slovensku dostal SMS správu od nášho ministerstva vnútra, že pokiaľ sa vraciame zo zahraničia, máme povinnú karanténu na 14 dní. A to pod hrozbou pokuty 1 659 EUR. Išlo však o plošné oznámenie, kde sa nešpecifikuje rozdiel, teda nerobí sa rozdiel medzi tými, ktorí skutočne prišli zo zahraničia a tými, ktorí sú stále na území Slovenska a dôvod na karanténu u nich nie je daný.

A práve v tejto situácii zaznieva otázka, či by štát nemal od operátorov brať údaje o konkrétnej polohe človeka, ktorý má nariadenú karanténu alebo má povinnosť v nej byť a tak sledovať, či ju dodržuje. V tejto dobe sa často spomína Tchaj-wan, kde sa takto sleduje pohyb a preto sa uvádza aj nízky počet nakazených.

Sledovanie má dve polohy. Tá prvá je zameraná na pohyb ľudí, ktorí sú v zahraničí a idú späť domov, pretože sa prihlásia opäť do siete svojho slovenského operátora a ten vie presne kedy sa tak stalo. Voči nim sa tak dá nastaviť priamo komunikácia.

A druhá potreba je následne sledovať pohyb týchto ľudí, či dodržujú karanténu, teda opatrenie, ktoré má najviac zabrániť väčšiemu šíreniu vírusu. Tu už nie je celkom ľahké definovať presnú polohu, pretože operátor nemá k dispozícii dáta z GPS, avšak iba z jeho BTS staníc.

Ak je sieť hustá, čo nie je problém v meste, tak sa vie „trafiť“ aj s presnosťou na dvesto metrov. No obce sú na tom inak, presnosť môže byť v kilometroch, čo už nedáva vôbec odpoveď na to, či daná osoba porušila karanténu alebo nie.

Reakcia operátorov: v súlade so zákonom

O reakcie sme požiadali aj našich operátorov, ktorí sa spoločne zhodli, že chcú postupovať v súlade s legislatívou. Nikto bližšie informácie nevedel momentálne špecifikovať, potrebná je aj právna analýza. Štátne orgány sme zároveň žiadali, aby nám poskytli oficiálny rámec a oporu v zákone, na základe ktorej môžu operátori pristupovať k obdobným krízovým požiadavkám vzhľadom na našu zodpovednosť voči GDPR a ďalším nariadeniam ochrany osobných údajov.” dopĺňa stanovisko Alexandra Piskunová z Orangeu. 

„Pri posielaní SMS správ môžeme postupovať iba v súlade s platnou legislatívou. Zatiaľ sme posielali iba plošné SMS, o ktoré nás požiadali ministerstvá.“ vyjadril sa Michal Korec zo spoločnosti Slovak Telekom.

„O2 doteraz poskytlo súčinnosť príslušným inštitúciám len formou odoslania varovných SMS správ na svojich zákazníkov. Aj naďalej sme pripravení spolupracovať s krízovým štábom, výlučne však v odôvodnených prípadoch a pri splnení všetkých legislatívnych nárokov. Doteraz však v uvedenej veci neevidujeme formálnu žiadosť.“ komentuje situáciu Tereza Molnár, hovorkyňa O2 Slovakia

Hovorca 4ky, Matúš Benčík hovorí: “Budeme podrobne sledovať iniciatívu vlády a legislatívny proces, je ešte skoro ho akokoľvek komentovať. Nateraz hlavnou prekážkou pre akúkoľvek identifikáciu a sledovanie osôb porušujúcich nariadenie o karanténe nie je technicky aspekt, ale legislatívny. Poskytujeme a poskytneme štátu súčinnosť v zmysle platných zákonov.”

 

 

V Čechách sa karanténa porušuje

V Čechách teraz vznikol projekt, ktorý dokáže sledovať konkrétneho človeka (aj keď ide o anonymizované dáta) ak platí svojou kartou v obchode. Keďže je teraz platenie kartami preferované, je to celkom presný spôsob, ako určiť, že osoba v povinnej karanténe si išla napríklad nakúpiť. A české sledovanie odhaľuje, že až polovica ľudí v karanténe ju porušuje.

Čo však naše čarovné GDPR? Zatiaľ nie je úplne jasné, ako by štát chcel obchádzať jeho pravidlá. Novela zákona alebo prijatie nového by nestačila, pretože ide o Nariadenie EÚ a teda jeho zmena by trvala dlho a nemôžme ju urobiť sami. Poskytovanie údajov založených na SIM karte musí byť buď zo súhlasom zákazníka (čo sa asi nebude dať realizovať) alebo musia byť údaje anonymizované, ak sa zbierajú.

Dajú sa poskytovať napríklad súdom, polícii alebo vyšetrovateľom pri trestných konaniach, kedy anonymita padá a ide o konkrétnu osobu. To je však nepoužiteľné, nakoľko porušenie karantény a zároveň spáchanie trestného činu sa bude týkať mizivého percenta ľudí. Zvyšok, teda skoro všetci porušujúci karanténu pri tom nepáchajú trestný čin, čiže sú stále anonymní z pohľadu ich identifikácie. Nateraz to nevyzerá reálne, aby štát vedel presne odkryť konkrétne osoby v karanténe a sledovať ich.

24.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+