MojAndroid

Koronavírus sa už poriadne rozšíril. Aj na Slovensko. Už aj u nás máme prvých nakazených. Vo svete je ich však ešte oveľa viac. Nákaza, pochádzajúca z východnej Ázie zasiahla hneď viacero organizácií.

Užitočné odkazy:

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na situáciu

Samozrejme, nie je nutné panikáriť. Šanca, že sa nakazíte práve vy a vaši blízky je hrozne malá, no prevencia je základom. To si myslí aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa rozhodlo občanom Slovenskej republiky rozposlať SMS správy, ako konať po nakazení. V dvoch SMS správach je napísané následovné:

Dôležité! Pre koronavírus nechodte k lekárovi osobne, ak to nie je nutne. Využite predpisovanie liekov cez e-recept, liek si vyzdvihnite v ktorejkoľvek lekárni.

Dôležité! V súvislosti s koronavírusom upozorňujeme, aby ste pri podozrení kontaktovali lekára len telefonicky. K dispozícii sú infolinky a číslo 0800 221 234.

koronavírus SMS správa ministerstvo zdravotníctva

Ranu utrpeli už viaceré spoločnosti

Kvôli koronavírusu sa neuskutočnila každoročná výstava MWC 2020 v Barcelone, na ktorej mnohí výrobcovia plánovali ukázať svetu svoje novinky. Museli tak nakoniec urobiť na svojich vlastných udalostiach, respektíve iba na online prezentáciách.

Pokiaľ ide o budúce konferencie, nanešťastie koronavírus zasiahne aj tohtoročné Google I/O. Pripravovaný Google Pixel 4a tak bude musieť byť spolu s developerskou verziou Androidu predstavený iným spôsobom. Stará známa výstava AMPER, konajúca sa v Brne sa taktiež presúva až na budúci rok.

Konferencia Google I/O 2017

Spomenúť môžeme napríklad autosalón v Ženeve. Facebook zrušil svoju vývojársku konferenciu F8 a zrušená bola aj konferencia Google I/O 2020. Niektoré informácie dokonca hovoria, že koronavírus stojí aj za pomalšími aktualizáciami smartfónov. No a v neposlednom rade, pre koronavírus musela byť zatvorená továreň Samsungu, v ktorej sa vyrába jediný na Slovensku dostupný skladací smartfón s ohybným displejom, Samsung Galaxy Z Flip.

Samsung Galaxy Z Flip domovska obrazovka
Smartfón na obrázku: Samsung Galaxy Z Flip

Existuje aj webová appka na sledovanie koronavírusu

Aplikácia coronavirus.app ponúka virtuálnu mapu sveta spolu s červenými kruhmi, ktoré indikujú nákazu v konkrétnej krajine. Po kliknutí na kruh sa zobrazia detailnejšie informácie. Zistíte tu, koľko ľudí bolo v krajine infikovaných, koľko je aktuálne chorých, koľko sa vyliečilo  a koľko zomrelo. nechýba tu ani jednoduchý graf.

Pomocou tejto aplikácie môžete sledovať šírenie koronavírusu vo svete

6.3.2020

Koronavírus sa už poriadne rozšíril. Aj na Slovensko. Už aj u nás máme prvého nakazeného. Vo svete je ich ale oveľa viac. Objavila sa nová webová aplikácia, pomocou ktorej môžete sledovať šírenie vírusu online, len s pomocou vášho smartfónu.

Aplikácia ponúka virtuálnu mapu sveta spolu s červenými kruhmi, ktoré indikujú nákazu v konkrétnej krajine. Po kliknutí na kruh sa zobrazia detailnejšie informácie. Zistíte tu, koľko ľudí bolo v krajine infikovaných, koľko je aktuálne chorých, koľko sa vyliečilo  a koľko zomrelo. nechýba tu ani jednoduchý graf.

Koronavírus a jeho dopad na technologický svet

Prvou veľkou technologickou konferenciou, ktorá musela byť kvôli koronavírusu zrušená, bolo MWC 2020 v Barcelone. Začalo to tak, že účasť odrieklo viacero veľkých vystavovateľov. Nakoniec sa rozhodlo, že sa podujatie neuskutoční. Rovnaký osud čakal aj ďalšie dôležité podujatia.

Spomenúť môžeme napríklad autosalón v Ženeve. Facebook zrušil svoju vývojársku konferenciu F8 a zrušená bola aj konferencia Google I/O 2020. Niektoré informácie dokonca hovoria, že koronavírus stojí aj za pomalšími aktualizáciami smartfónov. No a v neposlednom rade, pre koronavírus musela byť zatvorená továreň, v ktorej sa vyrába jediný na Slovensku dostupný skladací smartfón s ohybným displejom, Samsung Galaxy Z Flip.

Množstvo dezinformácií

Šíriaci sa vírus chcú využiť aj hackeri, ktorí na ňom chcú zarobiť. Na Slovensku sme napríklad v tejto súvislosti zaznamenali aj falošné SMS správy. Tie sa tvárili, že boli od Ministerstva vnútra SR, ktoré údajne organizovalo evakuáciu.

Ako sa chrániť

Odporúčajú sa dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám:

  • Umývať si ruky často mydlom a vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Nedotýkať sa očí, nosa i úst neumytými rukami, zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorázovou papierovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša.
  • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha.
  • Zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí.
  • Ak ste chorí, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.
  • Doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
  • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
  • Nosenie ochranného rúška a respirátora má význam jedine u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.

Aktuálne: Prvý prípad koronavírusu potvrdený už aj na Slovensku

6.3.2020

Aktuálne: Prvý prípad koronavírusu už ja na Slovensku.

O prvom potvrdenom prípade koronavírusu informoval portál aktuality.sk. Ide o 52 ročného muža, ktorý je hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Podľa najnovších informácií muž síce necestoval, no jeho syn bol nedávno v Benátkach.

Náš tip
Slepý FOTOTEST: Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P30 Pro | Vyhodnotenie

Koronavírus je vo svete v posledných dňoch číslo jedna. Rieši sa všade. S pribúdajúcimi novými a novými informáciami pribúdajú aj tie falošné. A proti nim sa rozhodla bojovať sociálna sieť Facebook.

Spoločnosť oznámila, že prijala nové opatrenia proti šíreniu dezinformácií. Objavujú sa rôzne podivné metódy, ktoré tvrdia, že sú najlepšou prevenciou. Tieto falošné informácie môžu byť mätúce a skúšanie týchto metód neodporúčame.

Náš tip
Facebook bude používateľov informovať o prihlásení z aplikácií tretích strán

Facebook aj Instagram bude šírenie takýchto informácií blokovať, informuje portál Theverge. Spoločnosť tvrdí, že mazať bude najmä obsah, ktorý vytvára ďalšie zdravotné riziká. Toto rozhodnutie prišlo niekoľko hodín po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav globálnej núdze. Vírus bol už potvrdený vo vyše 10 tisíc prípadoch v 19 krajinách.

Na obsah, ktorý nebude vymazaný a systémy Facebooku vyhodnotia, že môže byť falošný, Facebook používateľov upozorní, ak ho budú chcieť zdieľať. Dostanú informáciu o tom, že pravdepodobne zdieľajú nepravdivé informácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Koronavírus: Ako na mobile sledovať jeho šírenie a ostatné zaujímavosti

28.1.2020

Asi málokto nezachytil v posledných dňoch správy o šíriacom sa koronavíruse v Číne a dokonca už aj v Európe. V 21. storočí, keď väčšina má obyvateľstva mobilné zariadenia s prístupom na internet a sociálne siete, je to skoro nemožné. Koronavírus začína mať vplyv už aj na svet mobilných technológií. V nasledujúcom článku si povieme aký a predstavíme si aj interaktívnu mapu, kde môžete jeho šírenie sledovať.

Koronavírus

Čo je koronavírus?

Koronavírusy sú širokou skupinou vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou od bežného prechladnutia až po závažné ochorenia, ako je MERS a SARS. Koncom roka 2019 bola Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornená na prípady pneumonie v čínskom meste Wuchan. Následne zistilo, že sú spôsobené novým typom koronavírusu, dočasne označeným ako 2019-nCoV. Ten sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. Od bežných ochorení s podobnými príznakmi sa dá odlíšiť len pomocou laboratórneho vyšetrenia, ktorého výsledky sú k dispozícii za 1 – 2 dni.

Koronavírus pod mikroskopom
Koronavírus Zdroj: Wikipédia

Predpokladá sa, že prví ľudia sa nakazili na trhoch s predajom živých zvierat. Podľa posledných informácií ide o rekombinant netopierieho koronavírusu, ktorého prenášačom sú hady. Vírus sa prenáša aj z človeka na človeka, takže má potenciál vyvolať epidémiu. Inkubačná doba od nákazy do vzniku príznakov je až 14 dní a už počas nej pacient môže nakaziť ďalšie osoby. Momentálne je počet nakazených niekoľko tisíc a vírusu podľahlo viac ako sto ľudí. Koronavírus potvrdili už aj ďalšie krajiny ako Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, USA, Nepál, Austrália, Singapur, Francúzsko a dokonca Nemecko.

Z koronavírusu ťaží legendárna hra Plague Inc.

Epidémia koronavírusu vrátila podľa portálu TheVerge popularitu 8 rokov starej hre Plague Inc., ktorá sa vďaka nemu opäť šplhá na prvé priečky najsťahovanejších mobilných hier.

Napriek tomu, že autorov hry z herného štúdia Ndemic Creations obnovená popularita hry teší, tak upozorňujú, aby ľudia nebrali hru ako nástroj na riešenie nákazy koronavírusu. Hra sa síce snaží byť realistická, ale v prípade reálnej epidémie majú ľudia počúvať rady odborníkov a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Na koronavírus reaguje aj čínske Xiaomi

V reakcii na šíriaci sa koronavírus začala podľa portálu GizmoChina čínska spoločnosť Xiaomi zatvárať od dnešného dňa svoje čínske kamenné predajne. Ide o preventívne opatrenie v spolupráci s čínskou vládou, aby sa ľudia nezhromažďovali na verejných miestach a nešírila sa tak nákaza. Predajne by mali byť opäť otvorené v pondelok 3. februára. Dovtedy Xiaomi odporúča svojim zákazníkom nakupovať ich výrobky v oficiálnom e-shope. V prípade otázok, reklamácií alebo servisu výrobkov majú kontaktovať služby zákazníkom na telefónnom čísle 4001005678.

Xiaomi Mi AirPOP PM2.5 maska

Spoločnosť Xiaomi sa tiež rozhodla dodať ľudom v meste Wuchan zadarmo masky proti znečistenému ovzdušiu Xiaomi Mi AirPOP PM2.5, ide o klasické zdravotnícke masky a teplomery. Ide celkovo o pomoc v hodnote 43 200 dolárov. Bežná cena masky Xiaomi Mi AirPOP PM2.5 je v prepočte 4 doláre. Dokáže filtrovať prach, patogény, alergény, mastnotu v ovzduší, dym, výfukové plyny a kontaminanty. Jeden z najväčších čínskych obchodov JD.com dnes tiež oznámil, že dodá milión zdravotníckych masiek a 60 tisíc lekárničiek do mesta WuChan. Wuchan je 7. najväčším mestom v Číne s 11-miliónovým obyvateľstvom.

Kde sledovať šírenie koronavírusu?

Ak vás zaujíma, kam sa už koronavírus rozšíril, tak vám pomôže táto stránka s interaktívnou mapou. V nej sú zobrazené všetky doposiaľ potvrdené prípady nakazenia koronavírusom po celom svete. Miesta nákazy sú na mape označené červenou bodkou. Čím väčší počet nakazených, tým je tento bod väčší. Mapu je možné samozrejme priblížiť.

interaktívna mapa koronavírusu

V ľavom informačnom stĺpci je vidieť celkový počet nakazených, počet nakazených podľa jednotlivých krajín a graf rastu nakazených v Číne a mimo Číny. V pravom stĺpci je vidieť celkový počet potvrdených úmrtí a počet nakazených, respektíve mŕtvych v jednotlivých mestách. Mapa je prístupná aj z internetového prehliadača v Android smartfóne.

WHO cez službu TikTok radí, ako sa chrániť pred koronavírusom

5.3.2020

Epidémia koronavírusu je zatiaľ jednoznačne “udalosťou” tohto roku. Vo svete sú už desaťtisíce nakazených koronavírusom a bohužiaľ aj stovky mŕtvych. V dôsledku epidémie sú rušené hudobné koncerty, športové podujatia, veľtrhy i technologické kongresy. Či už februárový MWC 2020 v Barcelone alebo Google I/O 2020, ktorý sa mal konať na začiatku mája. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa teraz rozhodla poskytnúť ľudom rady, ako sa preventívne brániť nakazeniu koronavírusom. Podľa portálu PhoneArena k tomu využila sociálnu sieť TikTok.

Koronavírus

Videá majú milióny zhliadnutí

TikTok je pomerne mladá čínska sociálna sieť pre rýchle zdieľane krátkych videí. Hlavne v posledných dvoch rokoch si získala takú veľkú obľubu, že sa začali objavovať podobné konkurenčné projekty. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má na svojom TikTok účte cez 150 tisíc sledovateľov. Dve videá, ktoré na ňom ku koronavírusu publikovala, mali 17,9 milióna a 25,1 milióna zhliadnutí.

Ako chrániť seba a ostatných pred koronavírusom

Prvé video vám poradí, ako sa chrániť a ako chrániť ostatných pred koronavírusom. To znamená, čistiť si ruky pomocou produktov na báze alkoholu (napríklad gél na dezinfekciu rúk) alebo minimálne klasicky mydlom pod tečúcou vodou. Pri kašľaní či kýchaní si zakrývať ústa dlaňou alebo vreckovkou, ktorú následne zahodíte do uzavretej nádoby. Ak máte ťažkosti s dýchaním a nedávno ste cestovali, tak by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Naopak, ak máte len mierne príznaky nádchy a necestovali ste, stačí počkať a zotaviť sa doma.

Druhé video obsahuje pokyny, ako správne používať lekársku masku. Mali by ste sa uistiť, že maska ​​nemá žiadne diery. Nemali by ste sa dotýkať jej prednej časti rukami. Zároveň video ukazuje, ako ju správne nasadiť. WHO ale zdôrazňuje, že ak ste zdravý, je maska ​​potrebná iba vtedy, ak sa staráte o osobu s týmto ochorením.

Koronavírus zatiaľ nebol na Slovensku oficiálne potvrdený. Niekoľko prípadov sa už ale objavilo v susednom Rakúsku, Česku aj Poľsku. Je pravdepodobne otázkou dní či týždňov, kedy sa koronavírus potvrdí aj u nás. V rámci prevencie by ste mali zvážiť cesty do zahraničia, a to hlavne do rizikových oblasti ako je napríklad Lombardsko v Taliansku. Zároveň by ste sa mali vyhýbať verejným podujatiam s veľkým množstvom ľudí.

Google I/O 2020: Ďalšia konferencia zrušená kvôli koronavírusu

4.3.2020

Prestávky práce mnohých ľudí sú predovšetkým v Číne odôvodnením nepríjemnej epidémie koronavírusu. Nové infekčné ochorenie, pochádzajúce z východnej Ázie, prejavilo svoju zákernú silu aj na mnohých svetových technologických podujatiach. Ďalšie nepríjemné správy však prichádzajú aj ohľadom konferencie Google I/O 2020.

Okrem zrušenia samotného MWC 2020 v Barcelone pykajú aj viaceré spoločnosti, ktoré tu svoje novinky predstaviť nemohli a musia sa tak spoliehať na svoje vlastné akcie, respektíve online prezentácie. Ďalšou šokujúcou informáciou je zrušenie každoročnej udalosti od amerického giganta Google. Reč je o prezentácii I/O 2020, ktorá ja taktiež kvôli koronavírusu zrušená.

Kompletné zrušenie I/O pre tento rok

Internetový, a všeobecne technologický, gigant z amerického kontinentu podľa portálu GizmoChina oznamuje, že tento rok sa už ikonické Google I/O konať nebude, kvôli obavám pred nákazou z Číny. Developerská konferencia sa mala konať v dňoch 12. – 14. máj 2020. Pozvaných predstaviteľov údajne už Google o danom zrušení informoval a tým, ktorí si lístky na podujatie zadovážili sami, peniaze vráti.

Konferencia Google I/O z roku 2017

Podložené na odporúčaniach od WHO

Hovorca Google prehlásil, že kvôli viacerým odporúčaniam zo strany svetovej zdravotníckej organizácie sa spoločnosť rozhodla kvôli COVID-19 (označenie pre koronavírus) fyzické stretnutie vývojárov a samotnú prednášku kompletne zrušiť. Za zmienku stojí spomenúť aj fakt, že Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá má z koronavírusu obavy. Každoročnú konferenciu má zrušenú aj Facebook, na ktorej sa mali stretnúť viacerí vývojári platformy.

Prídeme o mnoho zaujímavých správ a noviniek

Zvyčajne sa na Google I/O hovorí o novinkách v operačnom systéme Android, špekuluje sa ohľadom vlastného hardvéru od Google či aj o takých denne používaných veciach, ako sú Google Mapy. V každom prípade, určite nás zrušenie konferencie mrzí, pretože je bez pochýb každý rok na čo sa pozerať.

Smartfón na obrázku: Google Pixel 3

Na tohtoročnom I/O sa očakávalo aj predstavenie modelového radu strednej triedy Pixel 4a. Nie je možné tvrdiť, že obavy výrobcov pred nákazou sú neoprávnené. Koronavírus je totiž rozšírený už vo viac ako 50 štátoch na celom svete, pričom málo cez 90 000 ľudí sa nakazilo a približne 3110 z nich nanešťastie chorobe aj podľahlo.

Koronavírus je aj za pomalšími aktualizáciami smartfónov

4.3.2020

Následky už celosvetovo známeho koronavírusu majú svoj zásah nielen na ľudských ľudských životoch, ale aj v technologickom svete. Je očividné, že mnohé objednávky z Číny stále nemusia byť poslané odosielateľom z viacerých obľúbených stránok.

Pokiaľ ide čisto o svet smartfónov, zrejme najväčším následkom tejto novej infekcie bolo kompletné odloženie každoročnej výstavy MWC 2020 v Barcelone. Mnohé spoločnosti tak boli nútené predstaviť svoje novinky online, respektíve na svojich vlastných podujatiach.

Posunutie termínov aktualizácií

Okrem toho, že predstavenie modelového radu Xiaomi Mi 10 muselo byť kvôli čínskemu vírusu presunuté, zariadenia z dielne tejto firmy ďalej majú aj oneskorené systémové aktualizácie. Podľa webu 9to5google je pravdepodobne každý model pozadu o jednu aktualizáciu, ako to malo pôvodne byť v pláne.

Xiaomi Mi Note 10 zadná strana
Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi Note 10

Samozrejme, pokiaľ váš telefón má globálnu ROM, nijaké meškanie si nevšimnete. Ak používate napríklad čínsky softvér alebo týždenný firmvér z portálu MIUIos.cz, zrejme ste si niečo také povšimli.

Z vlastných skúseností môžeme usúdiť, že Xiaomi vydáva novú týždennú verziu firmvéru každý piatok. Jeden alebo dva piatky boli skutočne aj preskočené, no všetko už je v úplnom poriadku, pretože sme sa po tej chvíľke dočkali jednej menšej a jednej objemnej aktualizácie, ktorá vylepšovala a opravovala viacero vecí.

Najviac trpí Xiaomi Mi A3 s Androidom One

Výrobca taktiež pred pár aktualizáciami pridal do zoznamu zmien poznámku, že ďalšie updaty budú oneskorené z dôvodu oslavy miestnych sviatkov. Niečo do toho však mal aj koronavírus, ktorý nedovoľoval, respektíve v niektorých prípadoch ešte stále nedovoľuje ľuďom chodiť do práce.

Používateľov mohla najviac zaskočiť poriadne meškajúca aktualizácia pre Xiaomi Mi A3. Reč je o Android One smartfóne, takže sa samozrejme očakávajú svižné updaty v hojnom počte. Nuž, zariadenie obdržalo svoj najnovší Android 10 iba prednedávnom, no našťastie k nemu už môžu mať viacerí ľudia prístup.

Xiaomi Mi A3
Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi A3

Ste spokojní s pravidelnosťou softvérových aktualizácii tohto čínskeho výrobcu? Zaznamenali ste nejakú “prestávku” v updatoch? Opíšte nám svoju situáciu nižšie do diskusie.

Ďalšia konferencia zrušená kvôli obavám z koronavírusu

2.3.2020

Po tom, čo svoju účasť začal rušiť jeden hosť za druhým (Sony, Microsoft, Amazon), sa organizátori GDC 2020 rozhodli konferenciu odložiť. Udalosť sa mala pôvodne uskutočniť od 16. do 20 marca 2020, no organizátori oznámili, že ju radšej presunú na leto.

Táto udalosť nie je jediná, ktorá bola zrušená kvôli obavám z koronavírusu. Nedávno sme písali o zrušenom MWC v Barcelone, Facebook zrušil svoju vývojársku konferenciu F8 a taktiež ženevský autosalón bol zrušený. Pokiaľ sa bude koronavírus rozširovať, tak je možné, že toto nie sú posledné konferencie v tomto roku, ktoré budú zrušené.

Prezentácie budú, odovzdávanie cien taktiež

Engadget píše, že každému, kto mal zakúpené lístky peniaze vrátia a že naplánované prezentácie budú dostupné online vo forme videa. Odovzdávanie cien vývojárom, rovnako ako aj rozhovory, budú vysielané na Twitchi v rovnakom čase, kedy sa mala konať konferencia.

Aby pomohli nezávislým vývojárom, ktorých sa to mohlo dotknúť finančne, rozhodli sa organizátori vytvoriť zbierku. Ak prispejete, môžete získať balík hier a online videá s rozhovormi vo viacerých svetových jazykoch.

MWC 2020 v Barcelone je kvôli koronavírusu oficiálne zrušený

12.2.2020

Koronavírus si dnes vyžiadal ďalšiu veľkú obeť. Organizácia GSMA podľa portálu CNET oznámila, že tohtoročný mobilný kongres MWC 2020 v Barcelone je oficiálne zrušený. Z kongresu sa už na začiatku mesiaca odhlásili juhokórejská spoločnosť LG a čínske ZTE. Len krátko po nich začali rušiť účasť aj Nokia, HMD, Deutsche Telekom, BT a ďalší vystavovatelia. Dôvodom je epidémia koronavírusu a snaha nevystaviť svojich zamestnancov nákaze. Na jednom z najväčších mobilných kongresov sa totiž každý rok zúčastní cez 100 tisíc návštevníkov z celého sveta. Pre organizáciu GSMA usporiadanie kongresu bez väčšiny vystavovateľov nemá význam a jej predstavitelia sa dohodli na zrušení celej udalosti.

Obavy zo šírenia koronavírusu v súvislosti cestovaním zamestnancov koncernov a iných okolností znemožňujú GSMA usporiadať udalosť.

John Hoffman, CEO organizácie GSMA

Spoločnosť HMD Global je ďalšou, ktorá sa MWC 2020 v Barcelone nezúčastní, informuje portál PhoneArena. Nové Nokie tak v Barcelone neuvidíme. Čo je ale horšie, osud samotného podujatia visí na vlásku.

Podľa informácií portálu Android Authority sa o tom, či sa MWC 2020 vôbec bude konať, rozhodne tento piatok. Dôvodom je, samozrejme, pretrvávajúci problém s názvom koronavírus.

Z akcie sa už ospravedlnilo viacero veľkých výrobcov. Okrem koronavírusu samotného je problémom aj obmedzená letecká doprava, najmä z a do Číny.

Začalo to tým, že účasť na MWC 2020 v Barcelone odmietli prví dvaja vystavovatelia – ZTE a LG. Ani ostatní výrobcovia na seba nenechali dlho čakať a podujatia sa nezúčastnia. Dôvodom je koronavírus.

Portál Android Authority uvádza, že chýbať budú Amazon, Ericsson, Nvidia, Sony a TCL. Spoločnosti pravdepodobne svoje tohtoročné novinky predstavia na svojich vlastných eventoch.

Koronavírus poriadne zamával aj leteckou dopravou. Spoločnosti, ktoré odriekli účasť na MWC 2020 v Barcelone, uvádzajú, že problémom je aj doprava. Práve kvôli koronavírusu.

MWC v ohrození?

MWC 2020 sa už blíži, všetko vypukne 24. februára v Barcelone. Napriek tomu, že viacero veľkých výrobcov už účasť odrieklo, o zrušení samotného veľtrhu sa zatiaľ nehovorí.

No ak to pôjde takto aj naďalej a účasť zrušia aj ďalšie veľké spoločnosti, môžeme očakávať, že sa MWC nebude konať vôbec.

Koronavírus zamával aj MWC 2020 v Barcelone. Účasť zrušili prví výrobcovia

5.2.2020

Koronavírus je v súčasnosti témou číslo jeden na celom svete. A vplyv má aj na svet mobilných technológií. Dotkne sa aj nadchádzajúcej konferencie MWC 2020, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. – 27 – februára.

LG bude mať v nadchádzajúcich dňoch vlastný event

Juhokórejský LG sa vyjadril priamo na svojich stránkach o tom, že sa rozhodol tohtoročnú konferenciu vynechať. Dôvodom je bezpečnosť zamestnancov, partnerov a zákazníkov.

Spoločnosť pripraví vlastný event, na ktorom ukáže svoje novinky, ktoré mali byť na výstavisku v Barcelone. Výrobca ďakuje verejnosti a fanúšikom za pochopenie.

ZTE sa MWC 2020 tiež nezúčastní

Účasť na MWC v Barcelone zrušilo aj čínske ZTE. Spoločnosť potvrdila, že tlačovú konferenciu na podujatí mať nebude. Informuje o tom portál Theverge. Z veľkej časti za to môže práve koronavírus. Cestovanie v týchto časoch je náročnejšie, vydávanie víz je spomalené a stále je tu aj riziko nakazenia.

Koronavírus už zabil takmer 500 ľudí, ďalších 24 tisíc je infikovaných

Stále platí, že drvivá väčšina nakazených je z Číny, kde má koronavírus svoje ohnisko. Avšak celkom úspešne sa dostáva aj do ostatných krajín sveta. Mimo Číny je zatiaľ potvrdených len niekoľko desiatok nakazených.

Čo je koronavírus

Koronavírusy sú širokou skupinou vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou od bežného prechladnutia až po závažné ochorenia, ako je MERS a SARS. Koncom roka 2019 bola Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornená na prípady pneumonie v čínskom meste Wuchan.

  • Tip: Šírenie koronavírusu môžete sledovať na virtuálnej mape. Nájdete tu aj štatistiky o počte nakazených, vyliečených v rámci Číny a aj ostatných krajín z celého sveta.

Následne zistilo, že sú spôsobené novým typom koronavírusu, dočasne označeným ako 2019-nCoV. Ten sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. Od bežných ochorení s podobnými príznakmi sa dá odlíšiť len pomocou laboratórneho vyšetrenia, ktorého výsledky sú k dispozícii za 1 – 2 dni.

Koronavírus pod mikroskopom
Koronavírus Zdroj: Wikipédia

Predpokladá sa, že prví ľudia sa nakazili na trhoch s predajom živých zvierat. Podľa posledných informácií ide o rekombinant netopierieho koronavírusu, ktorého prenášačom sú hady. Vírus sa prenáša aj z človeka na človeka, takže má potenciál vyvolať epidémiu. Inkubačná doba od nákazy do vzniku príznakov je až 14 dní a už počas nej pacient môže nakaziť ďalšie osoby.

V spojení s koronavírusom sa na internete objavuje čoraz viac hoaxov a dezinformácií o tom, aká je správna prevencia či liečba. Zareagovala na to aj sociálna sieť Facebook, ktorá bude takéto informácie blokovať.

Umelá inteligencia odhalila a sledovala koronavírus skôr, ako sa rozšíril

1.2.2020

Porovnávať dobu spred 15 rokov a tú dnešnú sa nie vo všetkom dá. Avšak v oblasti moderných technológií a umelej inteligencie, ktorá je schopná rozmýšľať a predvídať za nás, to ide. V roku 2003 vypukol SARS a prišiel bez varovania. Dnes je tu koronavírus a technológie ho odhalili skôr, ako vypukol.

Startup z Toronta všetko zistil

Keď sa písal rok 2003, vypukla epidémia s označením SARS. Jej pôvod, ako aj dnes v prípade koronavírusu, bol v Číne. Avšak vtedajšia reakcia, predvídateľnosť a následné informovanie o celom priebehu sa diali odlišne.

Následkom týchto udalostí bolo 740 obetí na celom svete. Dnes tu máme rok 2020 a rieši sa z každej strany nový koronavírus, ktorý opäť našiel svoje miesto zrodu v Číne. Tentokrát však už moderné technológie boli pripravené a umelá inteligencia ho odhalila na sklonku minulého roka, ešte pred tým, ako stihol vypuknúť do dnešnej podoby. Za všetkým pritom stojí kanadský startup.

Spoločnosť Bluedot sídli v Toronte. Na svoj vznik a vlastne aj vývoj nástrojov umelej inteligencie dostala celkovo 10 miliónov dolárov. Ako však pracuje? Všetky detaily nie sú známe, no Bluedot dokáže monitorovať miliardy bodov a údajov spojených so zdravím naprieč celým svetom.

Bluedot o koronavíruse vedel už 31.decembra 2019

Z nich následne tvorí mapu chorôb a prípadne vírusov a ich prenos a šírenie. Týmto spôsobom sa im podarilo zmapovať aj príchod koronavírusu a informácia o ňom prišla zo strany Bluedot už 31. decembra 2019. A to bolo skôr, ako na jeho výskyt upozornila Svetová zdravotnícka organizácia.

Systém Bluedot zbiera údaje od globálnych správ spojených s chorobami, dokonca od leteckých spoločností alebo o ohniskách chorôb zvierat. Obrovské množstvo dát umelá inteligencia mapuje, vyhodnocuje a vo výsledku dáva záver o prípadnom výskyte infekcie alebo vírusu. A to ešte pred tým, ako sa jeho sila prejaví.

Systém je rýchlejší ako samotná choroba. Dokáže predpokladať kam sa bude šíriť a správne to aj určiť. Tak sa pri koronavíruse stalo, že Bluedot presne určil kam sa z ohniska vo Wu-chane vírus dostane (Soul, Tokio, Bangkok a Taipei).

Takéto technológie majú aj druhú stránku a to je dôvera v nich. Aj keď sa informácie o možnom víruse dostali medzi Číňanov už začiatkom januára, nebrali ich vážne. Dnes na ulici nestretnete v zasiahnutých oblastiach nikoho bez rúška na tvári. Aj tento prípad bude poučením pre budúcnosť, keď sa systémy ako je Bluedot dokážu postarať o včasné varovanie a po vlastnej skúsenosti dokážu reagovať aj ľudia. Ich ľahostajnosť sa zníži.

Príkladom zdieľania a on-line publikovania dát je tiež web, ktorý umožňuje sledovať vývin koronavísrusu, vrátane mapy zobrazujúcej zasiahnuté územia a počty osôb.

7.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+