MojAndroid

Porovnávať dobu spred 15 rokov a tú dnešnú sa nie vo všetkom dá. Avšak v oblasti moderných technológií a umelej inteligencie, ktorá je schopná rozmýšľať a predvídať za nás, to ide. V roku 2003 vypukol SARS a prišiel bez varovania. Dnes je tu koronavírus a technológie ho odhalili skôr, ako vypukol.

Startup z Toronta všetko zistil

Keď sa písal rok 2003, vypukla epidémia s označením SARS. Jej pôvod, ako aj dnes v prípade koronavírusu, bol v Číne. Avšak vtedajšia reakcia, predvídateľnosť a následné informovanie o celom priebehu sa diali odlišne.

Následkom týchto udalostí bolo 740 obetí na celom svete. Dnes tu máme rok 2020 a rieši sa z každej strany nový koronavírus, ktorý opäť našiel svoje miesto zrodu v Číne. Tentokrát však už moderné technológie boli pripravené a umelá inteligencia ho odhalila na sklonku minulého roka, ešte pred tým, ako stihol vypuknúť do dnešnej podoby. Za všetkým pritom stojí kanadský startup.

Spoločnosť Bluedot sídli v Toronte. Na svoj vznik a vlastne aj vývoj nástrojov umelej inteligencie dostala celkovo 10 miliónov dolárov. Ako však pracuje? Všetky detaily nie sú známe, no Bluedot dokáže monitorovať miliardy bodov a údajov spojených so zdravím naprieč celým svetom.

Bluedot o koronavíruse vedel už 31.decembra 2019

Z nich následne tvorí mapu chorôb a prípadne vírusov a ich prenos a šírenie. Týmto spôsobom sa im podarilo zmapovať aj príchod koronavírusu a informácia o ňom prišla zo strany Bluedot už 31. decembra 2019. A to bolo skôr, ako na jeho výskyt upozornila Svetová zdravotnícka organizácia.

Systém Bluedot zbiera údaje od globálnych správ spojených s chorobami, dokonca od leteckých spoločností alebo o ohniskách chorôb zvierat. Obrovské množstvo dát umelá inteligencia mapuje, vyhodnocuje a vo výsledku dáva záver o prípadnom výskyte infekcie alebo vírusu. A to ešte pred tým, ako sa jeho sila prejaví.

Systém je rýchlejší ako samotná choroba. Dokáže predpokladať kam sa bude šíriť a správne to aj určiť. Tak sa pri koronavíruse stalo, že Bluedot presne určil kam sa z ohniska vo Wu-chane vírus dostane (Soul, Tokio, Bangkok a Taipei).

Takéto technológie majú aj druhú stránku a to je dôvera v nich. Aj keď sa informácie o možnom víruse dostali medzi Číňanov už začiatkom januára, nebrali ich vážne. Dnes na ulici nestretnete v zasiahnutých oblastiach nikoho bez rúška na tvári. Aj tento prípad bude poučením pre budúcnosť, keď sa systémy ako je Bluedot dokážu postarať o včasné varovanie a po vlastnej skúsenosti dokážu reagovať aj ľudia. Ich ľahostajnosť sa zníži.

Príkladom zdieľania a on-line publikovania dát je tiež web, ktorý umožňuje sledovať vývin koronavísrusu, vrátane mapy zobrazujúcej zasiahnuté územia a počty osôb.

Náš tip
Koronavírus: Ako na mobile sledovať jeho šírenie a ostatné zaujímavosti
1.2.2020
Zdroj: qz.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • tony

  ten web vobec nieje sledovanie virusu v realnom čase. a stačilo by aj keby niekto sledoval včera spravy tam uz večer hovoril o potvrdenom viruse vo švedsku a na tej stranek to tam nebolo ani do polnoci. napríklad

  • Miro

   Áno, v článku bola mylná informácia o tom, že web sleduje vírus v reálnom čase. Ďakujeme za upozornenie, už je to opravené.

  • Podpísaný Anonym

   V hornom riadku máš napísané kedy boli informácie aktualizované – a aktualizujú ich cca 4 až 6 x denne. A v našich správach sa každý deň objaví nejaký blud a platí pravidlo čím väčšia senzácia, tým väčšiu kravinu zverejnia. Takže radšej 3 hodiny stará ale overená informácia, ako panika na základe moderátorovho “preklepu”.

 • Podpísaný Anonym

  “Bluedot dokáže monitorovať miliardy bodov a údajov spojených so zdravím naprieč celým svetom” – ako získava údaje?
  A nieje to tak, že vedel o “koronavíruse” skôr ako tento vznikol?

+