MojAndroid

Koronavírus sa už poriadne rozšíril. Aj na Slovensko. Už aj u nás máme prvého nakazeného. Vo svete je ich ale oveľa viac. Objavila sa nová webová aplikácia, pomocou ktorej môžete sledovať šírenie vírusu online, len s pomocou vášho smartfónu.

Užitočné odkazy:

Aplikácia ponúka virtuálnu mapu sveta spolu s červenými kruhmi, ktoré indikujú nákazu v konkrétnej krajine. Po kliknutí na kruh sa zobrazia detailnejšie informácie. Zistíte tu, koľko ľudí bolo v krajine infikovaných, koľko je aktuálne chorých, koľko sa vyliečilo  a koľko zomrelo. nechýba tu ani jednoduchý graf.

Koronavírus a jeho dopad na technologický svet

Prvou veľkou technologickou konferenciou, ktorá musela byť kvôli koronavírusu zrušená, bolo MWC 2020 v Barcelone. Začalo to tak, že účasť odrieklo viacero veľkých vystavovateľov. Nakoniec sa rozhodlo, že sa podujatie neuskutoční. Rovnaký osud čakal aj ďalšie dôležité podujatia.

Spomenúť môžeme napríklad autosalón v Ženeve. Facebook zrušil svoju vývojársku konferenciu F8 a zrušená bola aj konferencia Google I/O 2020. Niektoré informácie dokonca hovoria, že koronavírus stojí aj za pomalšími aktualizáciami smartfónov. No a v neposlednom rade, pre koronavírus musela byť zatvorená továreň, v ktorej sa vyrába jediný na Slovensku dostupný skladací smartfón s ohybným displejom, Samsung Galaxy Z Flip.

Množstvo dezinformácií

Šíriaci sa vírus chcú využiť aj hackeri, ktorí na ňom chcú zarobiť. Na Slovensku sme napríklad v tejto súvislosti zaznamenali aj falošné SMS správy. Tie sa tvárili, že boli od Ministerstva vnútra SR, ktoré údajne organizovalo evakuáciu.

Ako sa chrániť

Odporúčajú sa dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám:

  • Umývať si ruky často mydlom a vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Nedotýkať sa očí, nosa i úst neumytými rukami, zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorázovou papierovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša.
  • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha.
  • Zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí.
  • Ak ste chorí, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.
  • Doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
  • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
  • Nosenie ochranného rúška a respirátora má význam jedine u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.

Náš tip
Ako rozoznať hoaxy, ktoré sa šíria nielen v súvislosti s koronavírusom?

6.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+