MojAndroid

Podľa najnovších informácií budú musieť ísť do domácej karantény všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Je úplne jedno, z ktorej krajiny. Štátu v zisťovaní pomôžu aj mobilní operátori. Všetko sa udeje v medziach zákona. Operátorov sme sa na situáciu opýtali.

Náš tip
Aktualizované: Banky reagujú na koronavírus, klientom ponúkajú odklad splátok úverov a hypoték

Prvým operátorom, ktorý nám poskytol informácie, bol O2:

„Operátori sú povinní poskytovať orgánom štátu súčinnosť potrebnú na plnenie ich úloh a to napríklad v prípade ochrany života alebo zdravia osôb. Do tohto momentu sme v súčinnosti s príslušnými orgánmi pristúpili k rozoslaniu varovných SMS ministerstva zdravotníctva počas víkendu a následne SMS o povinnej karanténe po pobyte v niektorých krajinách. Aj keď sme o počtoch rozoslaných SMS informovali príslušné orgány, ich počet však nemusí korešpondovať s počtom slovenských občanov v zahraničí, keďže ide o počty SIM-kariet. Všetkým aktivitám musí predchádzať oprávnená a odôvodnená žiadosť štátnych orgánov. Aj v takom prípade musia byť požadované dáta byť prísne anonymizované a agregované a pri dodržaní všetkých podmienok na ochranu osobných údajov. Žiadne údaje proaktívne neposkytujeme.“ 

Tereza Molnár, hovorkyňa O2

Vyjadril sa aj Orange

Orange v súvislosti s aktuálnou situáciou poskytuje štátnym orgánom súčinnosť výlučne v medziach zákona a iba na základe ich vyžiadania.

“Štátne orgány sme zároveň žiadali, aby nám poskytli oficiálny rámec a oporu v zákone, na základe ktorej môžu operátori pristupovať k obdobným krízovým požiadavkám vzhľadom na našu zodpovednosť voči GDPR a ďalším nariadeniam ochrany osobných údajov. Niektoré návrhy, ktoré v poslednom období verejne zaznievajú, nezohľadňujú existujúce scenáre, bezpečnostné a regulačné náležitosti, respektíve technické možnosti telekomunikačných operátorov. Nedisponujeme informáciami o pohybe SIM karty v konkrétnej krajine. Dokážeme len zaznamenať, či sa SIM karta prihlásila do roamingu v niektorej zahraničnej sieti vzhľadom na zasielanie tzv. uvítacích SMS.”

Operátori na aktuálnu situáciu reagujú aj tým, že svojim zákazníkom ponúkajú rôzne bezplatné benefity. Či už ide o dáta navyše, možnosť sledovať TV programy, ktoré inak nemajú zaplatené a podobne.

12.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+