MojAndroid

Koronavírus je vo svete v posledných dňoch číslo jedna. Rieši sa všade. S pribúdajúcimi novými a novými informáciami pribúdajú aj tie falošné. A proti nim sa rozhodla bojovať sociálna sieť Facebook.

Spoločnosť oznámila, že prijala nové opatrenia proti šíreniu dezinformácií. Objavujú sa rôzne podivné metódy, ktoré tvrdia, že sú najlepšou prevenciou. Tieto falošné informácie môžu byť mätúce a skúšanie týchto metód neodporúčame.

Náš tip
Facebook bude používateľov informovať o prihlásení z aplikácií tretích strán

Facebook aj Instagram bude šírenie takýchto informácií blokovať, informuje portál Theverge. Spoločnosť tvrdí, že mazať bude najmä obsah, ktorý vytvára ďalšie zdravotné riziká. Toto rozhodnutie prišlo niekoľko hodín po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav globálnej núdze. Vírus bol už potvrdený vo vyše 10 tisíc prípadoch v 19 krajinách.

Na obsah, ktorý nebude vymazaný a systémy Facebooku vyhodnotia, že môže byť falošný, Facebook používateľov upozorní, ak ho budú chcieť zdieľať. Dostanú informáciu o tom, že pravdepodobne zdieľajú nepravdivé informácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Koronavírus: Ako na mobile sledovať jeho šírenie a ostatné zaujímavosti

28.1.2020

Asi málokto nezachytil v posledných dňoch správy o šíriacom sa koronavíruse v Číne a dokonca už aj v Európe. V 21. storočí, keď väčšina má obyvateľstva mobilné zariadenia s prístupom na internet a sociálne siete, je to skoro nemožné. Koronavírus začína mať vplyv už aj na svet mobilných technológií. V nasledujúcom článku si povieme aký a predstavíme si aj interaktívnu mapu, kde môžete jeho šírenie sledovať.

Koronavírus

Čo je koronavírus?

Koronavírusy sú širokou skupinou vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou od bežného prechladnutia až po závažné ochorenia, ako je MERS a SARS. Koncom roka 2019 bola Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornená na prípady pneumonie v čínskom meste Wuchan. Následne zistilo, že sú spôsobené novým typom koronavírusu, dočasne označeným ako 2019-nCoV. Ten sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. Od bežných ochorení s podobnými príznakmi sa dá odlíšiť len pomocou laboratórneho vyšetrenia, ktorého výsledky sú k dispozícii za 1 – 2 dni.

Koronavírus pod mikroskopom
Koronavírus Zdroj: Wikipédia

Predpokladá sa, že prví ľudia sa nakazili na trhoch s predajom živých zvierat. Podľa posledných informácií ide o rekombinant netopierieho koronavírusu, ktorého prenášačom sú hady. Vírus sa prenáša aj z človeka na človeka, takže má potenciál vyvolať epidémiu. Inkubačná doba od nákazy do vzniku príznakov je až 14 dní a už počas nej pacient môže nakaziť ďalšie osoby. Momentálne je počet nakazených niekoľko tisíc a vírusu podľahlo viac ako sto ľudí. Koronavírus potvrdili už aj ďalšie krajiny ako Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, USA, Nepál, Austrália, Singapur, Francúzsko a dokonca Nemecko.

Z koronavírusu ťaží legendárna hra Plague Inc.

Epidémia koronavírusu vrátila podľa portálu TheVerge popularitu 8 rokov starej hre Plague Inc., ktorá sa vďaka nemu opäť šplhá na prvé priečky najsťahovanejších mobilných hier.

Napriek tomu, že autorov hry z herného štúdia Ndemic Creations obnovená popularita hry teší, tak upozorňujú, aby ľudia nebrali hru ako nástroj na riešenie nákazy koronavírusu. Hra sa síce snaží byť realistická, ale v prípade reálnej epidémie majú ľudia počúvať rady odborníkov a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Na koronavírus reaguje aj čínske Xiaomi

V reakcii na šíriaci sa koronavírus začala podľa portálu GizmoChina čínska spoločnosť Xiaomi zatvárať od dnešného dňa svoje čínske kamenné predajne. Ide o preventívne opatrenie v spolupráci s čínskou vládou, aby sa ľudia nezhromažďovali na verejných miestach a nešírila sa tak nákaza. Predajne by mali byť opäť otvorené v pondelok 3. februára. Dovtedy Xiaomi odporúča svojim zákazníkom nakupovať ich výrobky v oficiálnom e-shope. V prípade otázok, reklamácií alebo servisu výrobkov majú kontaktovať služby zákazníkom na telefónnom čísle 4001005678.

Xiaomi Mi AirPOP PM2.5 maska

Spoločnosť Xiaomi sa tiež rozhodla dodať ľudom v meste Wuchan zadarmo masky proti znečistenému ovzdušiu Xiaomi Mi AirPOP PM2.5, ide o klasické zdravotnícke masky a teplomery. Ide celkovo o pomoc v hodnote 43 200 dolárov. Bežná cena masky Xiaomi Mi AirPOP PM2.5 je v prepočte 4 doláre. Dokáže filtrovať prach, patogény, alergény, mastnotu v ovzduší, dym, výfukové plyny a kontaminanty. Jeden z najväčších čínskych obchodov JD.com dnes tiež oznámil, že dodá milión zdravotníckych masiek a 60 tisíc lekárničiek do mesta WuChan. Wuchan je 7. najväčším mestom v Číne s 11-miliónovým obyvateľstvom.

Kde sledovať šírenie koronavírusu?

Ak vás zaujíma, kam sa už koronavírus rozšíril, tak vám pomôže táto stránka s interaktívnou mapou. V nej sú zobrazené všetky doposiaľ potvrdené prípady nakazenia koronavírusom po celom svete. Miesta nákazy sú na mape označené červenou bodkou. Čím väčší počet nakazených, tým je tento bod väčší. Mapu je možné samozrejme priblížiť.

interaktívna mapa koronavírusu

V ľavom informačnom stĺpci je vidieť celkový počet nakazených, počet nakazených podľa jednotlivých krajín a graf rastu nakazených v Číne a mimo Číny. V pravom stĺpci je vidieť celkový počet potvrdených úmrtí a počet nakazených, respektíve mŕtvych v jednotlivých mestách. Mapa je prístupná aj z internetového prehliadača v Android smartfóne.

Náš tip
POCO X2 so 120Hz displejom bude predstavený už onedlho, poznáme dátum

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • eMKejx

  mate informaciu za akych podmienok sa (ne)dostane koronavirus v balickoch (ebay, alibaba, aliexpres atd.) do inych casti sveta? Lebo niekde pisu ze virus sa takymto sposobom moze dostat hocikde do sveta, inde zase pisu ze virus neprezije pocas transportu (Europa, dorucenie zo Schenzenu trva cca. od 14 dni).

  • Matias

   toto by zaujimalo aj mna

  • Matias

   vymazat medzery v linku: https://zive. aktuality. sk/clanok/144999/koronavirus-a-zasielky-z-aliexpressu-nie-je-sa-coho-obavat/

   • eMKejx

    diky, vcera vecer som na ten clanok natrafil. Osobne toho vela neobjednavam odtial, ale sem tam sa stane, teraz konkretne velke balony na oslavu 1cent vs 9,60e u nas…

+