MojAndroid

Na šíriaci sa koronavírus ako prvá zareagovala VÚB banka, ktorá informovala o tom, že svojim klientom ponúkne bezplatný odklad splátok spotrebných úverov alebo hypoték, a to na mesiac až pol roka. Banka reaguje na možné problémy, ktoré môže koronavírus spôsobiť našej ekonomike.

„Ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku cítime potrebu pomôcť krajine a aj preto sme sa rozhodli všetkým našim klientom z dôvodu zníženia príjmov ponúknuť možnosť bezplatného odkladu splátok na 1 až 6 mesiacov,“

Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky

Možnosť odkladu budú mať všetci klienti VÚB, ktorí čerpajú spotrebný alebo hypotekárny úver a sami o odklad požiadajú. Banka tiež prostredníctvom Nadácie VÚB kupuje a podaruje Univerzitnej nemocnici v Bratislave dôležité respiračné prístroje. V Taliansku sa totiž ukázalo, že i napriek obrovskému úsiliu lekárov a zdravotného personálu, môže byť rozhodujúce, koľko respiračných prístrojov majú nemocnice k dispozícii. Prvý prístroj na umelú pľúcnu ventiláciu v hodnote 84 tisíc eur poputuje do nemocnice na bratislavských Kramároch.

Vyjadrenia ostatných bánk:

ČSOB

Klient mal aj dosiaľ, bez rozdielu na dôvod zhoršenia finančnej situácie, možnosť požiadať o úpravu splátkového kalendára, napríklad formou odkladu splátok maximálne na 6 mesiacov alebo predĺženia splácania úveru, čím je možné zníženie mesačnej splátky na konkrétnom úvere. Klientom, tak retailovým, ako aj microSME (malí podnikatelia, živnostníci…) v kontexte vývoja udalostí za túto zmenu nebude účtovaný poplatok. Dôležité však je, aby klient komunikoval s bankou ešte pred tým, ako mu vznikne omeškanie na splátkach.

Klient – retailový sa môže rozhodnúť, či chce odložiť splácanie celej splátky alebo iba istiny. Klient – podnikateľ a malá firma môže požiadať o odklad istiny.  Zatiaľ neevidujeme v súvislosti s aktuálnou situáciou podobné otázky klientov, avšak dnes je ešte ťažké predvídať ďalší vývoj udalostí a prípadných dopadov v tomto smere. Ak sa klientovi finančná situácia zlepší, môže úver začať opätovne splácať skôr ako bolo dohodnuté pri zmene splátkového kalendára alebo môže realizovať mimoriadne splátky.

Slovneská sporiteľňa

V našej banke chceme a vieme pomáhať pri krízach aj ťažkých životných situáciách klientov či podnikateľov. V súčasnej situácii však krátkodobé populistické opatrenia nepomôžu. Veríme, že dnes už môže pomôcť iba systematické riešenie, preto komunikujeme s regulátorom a rovnako by sme ocenili partnera aj na strane vlády. Uvedomujeme si veľký dopad nie len na ľudí ale najmä na živnostníkov a firmy, kde cítime rovnako potrebu koordinácie zo strany štátu. 

Našim klientom  radíme, aby nás čím skôr kontaktovali  telefonicky alebo mailom ešte predtým, ako sa dostanú do prípadného omeškania so splátkou a situáciu začali riešiť proaktívne. Naša banka vždy stojí pri svojich klientoch, a tak ako im pomáhala počas krízy v roku 2009, či počas iných ťažkých životných situácií, bude pomáhať aj pri problémoch spôsobených koronavírusom.

Súčasne ľuďom odporúčame, aby si dôkladne zvážili akúkoľvek zmenu vo svojich splátkach, keďže úprava podmienok úveru môže klientom spôsobiť  v budúcnosti problémy pri žiadostiach o ďalší úver alebo pri prenesení úveru do inej banky. V súčasnosti komunikujeme s regulátorom, aby sa možnosti reštrukturalizácie úverov pre klientov zjednodušili.

mBank

mBank k svojim klientom pristupuje vždy s empatiou a preto, ak nás niektorý z našich klientov zasiahnutý touto výnimočnou situáciou požiada o podporu, pokúsime sa mu maximálne vyjsť v ústrety.

365.bank

V prípade žiadosti o odklad splátok spotrebných úverov budeme každý prípad riešiť jednotlivo a s cieľom vyhovieť klientovi v maximálnej možnej miere. Zatiaľ takúto žiadosť v súvislosti s koronavírusom v 365 banke neevidujeme. Hypotéky aktuálne nemá 365 vo svojom produktovom portfóliu.

Tatra banka

Nadácia Tatra banky otvorila výzvu inštitúciám na jednoduché predkladanie žiadostí o finančnú pomoc v boji s koronavírusom. Na zdravotnú pomoc v boji s koronavírusom je vyčlenených 500 000 eur,

„Uvedomujeme si výnimočnú situáciu súvisiacu so šírením vírusového ochorenia COVID 19 vo svete, v Európe a žiaľ už aj v našej krajine. Práve toto je chvíľa, kedy si musí naša spoločnosť pomôcť, kedy musíme a chceme byť solidárni s tými, ktorým chýbajú finančné prostriedky na ochranu zdravia a záchranu života. Uvedomujeme si, že len rýchla pomoc má v tomto prípade zmysel a ozajstnú hodnotu,“

Michal Liday, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky.

Cieľom programu je poskytnúť finančné prostriedky zdravotníckym a sociálnym zariadeniam, aby mohli:

  • účinne čeliť vírusovej nákaze COVID 19
  • poskytnúť bezodkladnú zdravotnú pomoc
  • zabraňovať ďalšiemu šíreniu nákazy

Aj ostatných bánk sme sa opýtali na to, či zvažujú podobné kroky, ako VÚB banka. Článok budeme priebežne aktualizovať o ich vyjadrenia.

Náš tip
Hackeri využívajú koronavírus na phishing a šírenie škodlivého kódu

12.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+