MojAndroid

Situácia je napätá. Možno viac, ako by mala. Niektorí jedinci to doslova preháňajú a každú novinku doslova hltajú. Toto sa snažia využiť aj hackeri, ktorí útočia prostredníctvom e-mailov.

Užitočné odkazy:

Tieto e-maily zneužívajú situáciu a obavy verejnosti. Od používateľov sa snažia vylákať peniaze alebo sa pokúšajú infikovať ich zariadenia. V e-mailoch je možné nájsť informácie (hoaxy) o tom, ako sa bude nákaza vyvíjať a čo na ňu zaručene pomáha.

“V posledných dňoch sme zaznamenali niekoľko e-mailových kampaní, ktoré zneužívajú toto ochorenie. Väčšina týchto správ koluje v zahraničí. Je však len otázka, kedy tieto škodlivé e-maily dorazia aj na Slovensko. Našu krajinu však neobišli tradičné hoaxy, teda nepravdivé správy. Bez relevantných zdrojov popisujú “zaručené“ spôsoby, ako liečiť ochorenia spôsobené Corona vírusom a tiež tvrdia, že poznajú jej pôvod. Sú to samozrejme výmysly”

Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Klasické metódy útočníkov

Ide o klasické metódy, ktoré sa nelíšia od iných. Opäť využívajú aktuálnu tému. E-maily sa snažia u obetí vyvolať silnú emóciu. Ak sa im to podarí, obeť je náchylnejšia kliknúť na nebezpečný link.

Útočníci sa snažia pôsobiť dôveryhodne. Aj preto e-maily rozosielajú v mene známej inštitúcie či spoločnosti. Napríklad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Cieľom je vylákať od obetí osobné alebo iné citlivé údaje, ktoré môžu byť následne zneužité. Obľúbenými sú aj e-maily, ktoré apelujú na ľudí, aby pomohli obetiam v najviac postihnutých regiónoch. Majú poslať peniaze v Bitcoinoch.

Buďte obozretní

Pred tým, ako kliknete na nejaký link alebo rozhodnete sa poslať peniaze, v prvom rade si overte adresáta či e-shop, v ktorom platíte. Dajte tomu čas, rozmýšľajte, zisťujte, overujte. Len takto sa vyhnete nepríjemným situáciám, ktoré môže takýto nebezpečný e-mail vyvolať.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+