Situácia je napätá. Možno viac, ako by mala. Niektorí jedinci to doslova preháňajú a každú novinku doslova hltajú. Toto sa snažia využiť aj hackeri, ktorí útočia prostredníctvom e-mailov.
Užitočné odkazy:
- Aktualizované: Banky reagujú na koronavírus, klientom ponúkajú odklad splátok úverov a hypoték
- Koronavírus: Operátori pomôžu štátu zistiť, z ktorých krajín sa ľudia vrátili
- Koronavírus: Ministerstvo vnútra posiela SMS, upozorňuje na karanténu a sankcie
- Slovákom chodia v súvislosti s koronavírusom falošné SMS správy
- Koronavírus: Operátori rozosielajú informačné SMS, všetko vybavíte online
- Koronavírus: Ministerstvo vnútra posiela SMS, upozorňuje na karanténu a sankcie
Tieto e-maily zneužívajú situáciu a obavy verejnosti. Od používateľov sa snažia vylákať peniaze alebo sa pokúšajú infikovať ich zariadenia. V e-mailoch je možné nájsť informácie (hoaxy) o tom, ako sa bude nákaza vyvíjať a čo na ňu zaručene pomáha.
“V posledných dňoch sme zaznamenali niekoľko e-mailových kampaní, ktoré zneužívajú toto ochorenie. Väčšina týchto správ koluje v zahraničí. Je však len otázka, kedy tieto škodlivé e-maily dorazia aj na Slovensko. Našu krajinu však neobišli tradičné hoaxy, teda nepravdivé správy. Bez relevantných zdrojov popisujú “zaručené“ spôsoby, ako liečiť ochorenia spôsobené Corona vírusom a tiež tvrdia, že poznajú jej pôvod. Sú to samozrejme výmysly”
Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.
Klasické metódy útočníkov
Ide o klasické metódy, ktoré sa nelíšia od iných. Opäť využívajú aktuálnu tému. E-maily sa snažia u obetí vyvolať silnú emóciu. Ak sa im to podarí, obeť je náchylnejšia kliknúť na nebezpečný link.
Útočníci sa snažia pôsobiť dôveryhodne. Aj preto e-maily rozosielajú v mene známej inštitúcie či spoločnosti. Napríklad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Cieľom je vylákať od obetí osobné alebo iné citlivé údaje, ktoré môžu byť následne zneužité. Obľúbenými sú aj e-maily, ktoré apelujú na ľudí, aby pomohli obetiam v najviac postihnutých regiónoch. Majú poslať peniaze v Bitcoinoch.
Buďte obozretní
Pred tým, ako kliknete na nejaký link alebo rozhodnete sa poslať peniaze, v prvom rade si overte adresáta či e-shop, v ktorom platíte. Dajte tomu čas, rozmýšľajte, zisťujte, overujte. Len takto sa vyhnete nepríjemným situáciám, ktoré môže takýto nebezpečný e-mail vyvolať.
- Všetko, čo sme doteraz napísali o koronavíruse a jeho spojení so smartfónmi, nájdete v samostatnom zhrńujúcom článku.