MojAndroid

Pred štyrmi či piatimi rokmi bol akýsi zlatý vek rootovania Android smartfónov. Výrobcovia sa po stránke softvéru stále hľadali a šikovní nezávislí vývojári prichádzali často s riešeniami, ktoré posúvali možnosti využívania Android smartfónov na novú úroveň. Dnes je už ale situácia iná – aj v základnom nastavení majú zariadenia množstvo skvelých funkcií a často sa viac cení vyladenosť systému ako jedna či dve funkcie navyše. Čo uprednostňujete vy?

Čo sa zmenilo od roku 2016?

Rovnakú otázku sme vám naposledy položili ešte v roku 2016. Vtedy až 56 % našich čitateľov odpovedalo, že má aspoň na jednom zo svojich aktívne používaných zariadení ROOT. Samozrejme, naša čitateľská základňa nereprezentuje bežných používateľov, práve naopak. Čoraz dlhšie však aj v sfére veľkých Androidových nadšencov pozorujeme čoraz menší záujem o rootovanie smartfónov.

Dôvodov je na to hneď niekoľko. Ten hlavný sme už spomenuli – aj štandardné verzie systémov v Android zariadeniach sú dostatočne kvalitné a iba málokomu tak veľmi chýbajú niektoré konkrétne funkcie, že využijú ROOT. Okrem toho, k situácii sa inak stavajú aj výrobcovia. Mnohí už neponúkajú tak otvorené formy systému a čoraz častejšie sa stretávame s tým, že fanúšikom kladú pod nohy polená vo forme zamknutých bootloaderov a podobne.

Máte ROOT? Toto vás bude zaujímať

Stále sa ale nájde časť fanúšikov, ktorý na ROOT nedajú dopustiť. Pre tých máme dobré správy. Za roky fungovania našej stránky sa tu nazhromaždili rôzne zaujímavé články, ktoré rozoberajú tému ROOT a všetko ďalšie, čo k tomu patrí. Nižšie pripájame niekoľko odkazov na tieto články. Všetky ich nájdete na stránke mojandroid.sk/tag/root.

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #5

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #4

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #3

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #2

Náš tip
50 najlepších aplikácií pre rootnutý Android #1

Náš tip
Ako odblokovať zamknutú obrazovku pomocou SMS [ROOT] | NÁVOD

Náš tip
FlashFire umožní jednoduchú inštaláciu OTA aktualizácií na zariadeniach s ROOT

Náš tip
APLIKÁCIE | Vypnite podsvietenie displeja a ušetrite batériu [ROOT]

Náš tip
APLIKÁCIE | LiveBoot vám ukáže, čo sa deje so zariadením pri štarte [ROOT]

Náš tip
Zhrnutie seriálu ROOT: Všetko dôležité na jednom mieste

Máte na svojom zariadení ROOT aj v roku 2019?

Najviac nás zaujíma ale to, či ešte používate ROOT aj vy. Ak áno, prečo a aké funkcie rootnutého zariadenia využívate? Ak nie, tak kedy naposledy ste takéto zariadenie používali a čo vás odradilo od toho, aby ste spravili ROOT aj na vašom novom smartfóne či tablete? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom váš názor na túto zaujímavú problematiku.

Máte ROOT aspoň na jednom zariadení, ktoré aktívne používate?

Loading ... Loading ...
23.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Ja mám ROOT hlavne kvôli Xposed a Magisk modulom (ExSDCard Access Enabler, Google Lens Enabler, Symstemless Hosts, Universal GMS Doze a YouTube Vanced)

 • Dano

  Mám, ale už to nie je tak potrebná vec, a na ďalšom zariadení ho možno mať už nebudem.

 • Efan

  Bootloader, xiaomi to ma fajne vyriešené kto si ho chce odomknúť tak si ho odomkne a kto chce si nainštalovať root tak si ho nainštaluje cez TWRP len dakedy mi bolo jednoduchšie keď som mal starý note že som root zapol v nastaveniach, teraz ho treba inštalovať manuálne ale aj tak kto je fanúšik xiaomi a pozná Československu miuios komunitu vie o čom hovorím

 • Lubos

  Root a Xposed som používal na Xperia Z1, Z2, Z3 a na Nubia Z11. Netrebalo odomykať bootloader a postup sa mi zdal v pohode. Od LG G6 a momentálne Poco F1 už Root nemám. Väčšinu vecí ktoré som si zlepšoval, už vie robiť Android alebo aplikácie. A už sa mi ani nechce prechádzať návody, diskusie a riskovať že sa niečo pokazí.

  • Dano

   Presne takto to je…

 • mar bartian

  Nemam, nepotrebujem a ani nemôžem mat.

  • Martin Maličký

   Huawei?

   • mar bartian

    Co Huawei? 😉

 • Romanexko

  Už nemám… kedysi som ho mal na LG G3 a na Samsungu Note 1… aj tak som to nevyužíval tak ako som plánoval.. na starších modeloch ktoré už niesú oficiálne podporované to má podľa mňa ale stále zmysel.. zväčša je s rootom a custom rom lepší chod systému a používateľ si to vie eše vďaka rootu doladiť :)

 • Kubo S

  Kupoval som si Oneplus 6 s tým, že si ho odomknem a budem sa hrať..ale ten základný systém je tak dobrý, že vôbec nemám chuť to odomykať a strácať nervy nad nedorobenými ROMkami..len keby tá podpora vydržala ;)

 • Martin Puškáš

  Jasne. bez rootu a custom romiek ani na krok… Mam S9plus.

 • stanleyjr

  mam :)

 • Karol Z.

  Mám root na každom svojom android zariadení ako aj custom rom s viacerými vylepšeniami. Na telefóne kvôli odstráneniu reklám z aplikácií a na stránkach, kvôli pár zmenám v build.prop, pridanie camera2api a EIS (aby fungovali Gcam), sa2ration, odstránenie SW tlačidiel (používam fluid navigation gestures), magisk moduly ako youtube vanced, patch na fotoaparát a nejaké drobnosti..

 • Spixy

  predtým som si androidy rootoval, ale odkedy mám android 9, už root nepotrebujem :)

+