Technológiu eSIM priniesol pred rokmi Google ako jeden z prvých výrobcov vo svojich smartfóne Google Pixel 2 a Pixel 2 XL. Na Slovensku ju už ponúkajú operátori Orange, O2 a 4ka. Podľa portálu MacRumours má od roku 2021 do roku 2025 vzrásť počet inštalovaných eSIM kariet z 1,2 miliardy na 3,4 miliardy. Hlavný podiel na tom budú mať Google a Apple.
Podiel eSIM kariet sa má za 4 roky zvýšiť o 180 %
Technológia eSIM sú v podstate malé moduly zabudované priamo do zariadení. Poskytujú mobilné pripojenie tým, že ukladajú viac profilov sieťových operátorov, čo eliminuje potrebu fyzickej SIM karty v zariadení. Výhodou eSIM je aj to, že zvýši šancu nájsť smartfón po jeho krádeži. A jej využitie je ako stvorené pre smart hodinky s LTE pripojením, ako sú Samsung Galaxy Watch.
Podľa výskumu spoločnosti Juniper Research sa očakáva, že počet inštalácií eSIM v zariadeniach sa do roku 2025 zvýši o 180 percent. Až 94 % z toho má patriť spotrebnej elektronike, kam patria aj smartfóny. Zvyšnú časť má tvoriť priemyselný a verejný sektor. Najväčší vplyv na zavádzanie tejto technológie majú spoločnosti Google a Apple.
V prípade Googlu je podpora eSIM štandardnou funkciou smartfónov Pixel už od ich druhej generácie. Spoločnosť Apple využíva technológiu od uvedenia mobilných hodiniek Apple Watch Série 3. Odvtedy ju rozšírila aj na tablety iPad Pro a od roku 2018 aj na smartfóny Apple iPhone. Do systému iOS 14.5 má pridať podporu pre duálne 5G pásmo využívajúce fyzickú SIM aj čip eSIM.
Výrobcovia smartfónov by mali razantnejšie tlačiť na operátorov k podpore technológie
Dokument spoločnosti Juniper Research tiež vyzýva výrobcov zariadení, aby tlačili mobilných operátorov k podpore tejto technológie a urýchlili rozvoj tohto trhu. V prípade väčšiny smart hodiniek s podporou LTE je to totiž jediná možnosť ich pripojenia k sieti. Zákazník operátora, ktorý nepodporuje eSIM, tak nemôže tento typ hodiniek plnohodnotne využívať.
V budúcnosti sa tiež počíta s úplným odstránením fyzických SIM kariet a nahradením technológiou eSIM, čím sa uvoľní miesto pre iné komponenty v zariadení. Smartfón tak môže mať väčšiu kapacitu batérie alebo menšie rozmery. Výrobcovia smartfónov z tohto dôvodu v posledných rokoch odstraňujú zo zariadení slot na karty a 3,5 mm jack.
to je vsetko pekne, len je skoda, ze esim sa da naskenovat do mobilu len 1x, pri vymene mobilu treba zas navstivit kamennu predajnu a ziadat dalsiu esim.. 10€ poplatok u O2..
okrem toho, jedna sa o blby qr kod, ktory by operator mohol distribuovat elektronicky cez email, nie aby zakaznici jak teliatka museli kvoli tomu navstevovat predajnu :)
(toto je len moj osobny namet na zlepsenie) :)
Sme prakticky len na začiatku tejto cesty. Myslím, že všetky tieto pripomienky budú časom vypočuté :)
Tak, ako sa vyvíjali klasické SIM karty, sa budú vyvíjať aj eSIM.