MojAndroid

Nová štúdia zistila, že smartfóny odosielajú svojim výrobcom údaje priemerne takmer každé 4 minúty. Dokonca aj vtedy, keď práve nie sú používané, informuje portál The Irish Times. A neplatí to len pre zariadenia so systémom Android, údaje tajne odosielajú aj Apple zariadenia.

Výrobcovia podľa týchto dát dokážu zistiť, kde a s kým ste

Profesor Doug Leith sledoval správanie dvoch zariadení – Google Pixel a Apple iPhone. Nečinný Google Pixel odosielal každých 12 hodín 1 MB dát, zatiaľ čo iPhone odoslal „len” 52 KB. V týchto súboroch sa nachádzali nielen údaje o smartfóne, ako sériové číslo, IMEI, MAC adresa alebo telefónne číslo, ale aj údaje o Wi-Fi sieťach alebo zariadeniach, ktoré sú nablízku. Toto zdieľanie údajov nie je možné vypnúť.

Toto zistenie profesora Leitha znepokojilo, pretože s týmito dátami môžu výrobcovia smartfónov ľahko zistiť kde a s kým ste. Taktiež bol sklamaný z toho, že Apple zbiera a odosiela toľko údajov aj napriek tomu, že spoločnosť je veľkým zástancom ochrany osobných údajov.

„Myslím si, že väčšina ľudí akceptuje, že Apple a Google musia zhromažďovať údaje o našich telefónoch, aby mohli poskytovať služby ako iCloud alebo Google Drive. Ale keď jednoducho používame svoje smartfóny len ako telefóny – na uskutočňovanie a prijímanie hovorov a nič viac, je oveľa ťažšie pochopiť, prečo Apple a Google potrebujú zhromažďovať údaje,“ uviedol profesor Leith.

Google tvrdí, že tieto údaje pomáhajú udržať Android aktualizovaný, bezpečný a efektívny

Spoločnosť Apple sa k štúdii zatiaľ nevyjadrila, takto ju však komentovala spoločnosť Google:

„Tento výskum ukazuje, ako fungujú smartfóny,“ uviedol hovorca spoločnosti Google. „Moderné automobily pravidelne zasielajú výrobcom základné údaje o komponentoch vozidla a ich bezpečnostnom stave. Mobilné telefóny fungujú veľmi podobne. Odoslané dáta nám pomáhajú udržať Android aktualizovaný, bezpečný a efektívny.“

Náš tip
Službe WeLeakInfo, ktorá predáva kradnuté dáta, unikli dáta

31.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+