MojAndroid

Služba zameraná na predaj kradnutých dát sa stala sama obeťou. Jej zákazníci, ktorí využívali nákup rôznych ukradnutých prístupových hesiel, sa dostali na verejnosť. A to vďaka hacku, ktorý umožnil databázu odkryť.

Príbeh WeLeakInfo

Služba WeLeakInfo skončila svoju púť približne pred rokom. V oblasti kyberhrozieb predstavovala najmä na americkom kontinente známu službu. Zameriava sa na predaj ukradnutých prístupov, hesiel a e-mailov do najrôznejších webov. Ak ste teda mali záujem o prístup k určitej službe a platba za oficiálne členstvo sa vám zdala vysoká, potom WeLeakInfo mohol byť riešením.

Za svoju existenciu (päť rokov) stihla predať prístup k viac ako 12 miliónov používateľských hesiel a mien do najrôznejších webových stránok. Samozrejme, ak takúto službu využívate, nechcete, aby o vašej záľube niekto iný vedel. No iróniou celého príbehu je, že po tom, ako službu začala kontrolovať zo strany FBI, táto nechala prepadnúť registráciu domény a priestor na únik bol pripravený.

A tak sa vyše 24 tisíc zákazníkov, ktorí v minulosti nakupovali kradnuté prístupy cez WeLeakInfo, dostalo na svetlo internetu. A databáza je skutočne veľká, bolo z čoho brať. FBI píše, že celková kapacita nazhromaždených údajov predstavuje 12 miliárd indexovaných záznamov. Ide o mená a heslá, e-maily, heslá, telefónne čísla, kreditné karty a podobne. Identifikovaných bolo 10 tisíc porušení ochrany osobných údajov. Teraz je k dispozícii databáza a každý si za malý poplatok môže pozrieť, čo všetko je v nej ukryté.

Zdroj: Krebsonsecurity.com

Dáta, ktoré unikli z WeLeakInfo obsahujú skutočne všetky údaje, ktoré používateľ zadával a server ich o ňom uchovával. Ide v prevažnej miere o kreditné karty, IP adresy, celé mená a fyzické adresy samozrejme vrátane prístupových údajov na rôzne weby. Dnes je už údajný pôvodca a tvorca WeLeakInfo zatknutý. Ide o 22- ročného mladíka z Veľkej Británie (Gerald Murphy), ktorého chytili po tom, ako úrady získali doménu a prístupy k nej.

Celý príbeh ukazuje na skutočnú absurditu. Tí, ktorí platia za kradnuté dáta, sa stanú terčom úniku vlastných údajov, ktoré použili pri platbe za tie kradnuté.

29.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+