MojAndroid

Po dlhom čase tu máme opäť zmenu dizajnu novej produktovej línie iPhonov. Od modelu X sa až doteraz prakticky nič nezmenilo. Nové iPhony radu 12 prichádzajú taktiež s veľmi podobným, avšak hranatým dizajnom. Nadväzujú tak na obľúbené modely, ako napríklad iPhone 4, 5 alebo SE. Je to presne to, po čom používatelia iPhonov túžili. A priznám sa, dlho som na tento okamih čakal aj ja, pretože hranatý dizajn má určite niečo do seba. Toto je recenzia Apple iPhone 12 s cenou 899 eur za základnú 64 GB verziu.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Apple iPhone 12 je rozdelená na niekoľko častí:

Predstavené boli spolu 4 modely. Klasický iPhone 12 je doplnený modelom Mini, rovnako prišli dve verzie Pro. Klasický a Max. Keď som dostal možnosť výberu modelu, ktorý otestujem, vybral som si štandardnú 12-ku. Pripomínam, že Pro Max a 12 Mini ešte k dispozícii neboli, inak by som siahol práve po Mini verzii.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

A keďže osobne nevidím žiadny dôvod kupovať iPhone 12 Pro, ktorý je podstatne drahší ako klasická 12 (a má lesklé boky), zvolil som práve tento variant. Áno, má síce nejaké detaily “navyše”, ako napríklad rám z nerezovej ocele, matné prevedenie zadnej časti, 6 GB RAM namiesto 4 GB a teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom. Inak je všetko prakticky rovnaké.

Recenzia Apple iPhone 12: Kde je nabíjačka?

Prvé informácie o tom, že Apple odstráni z balenia iPhonov nabíjačku, sa objavovali už pred oficiálnym predstavením. A naozaj sa tak stalo. Americký gigant sa oháňa ekológiou a hovorí, že všetci máme nabíjačky doma. Áno, iPhonisti určite majú. Lenže má to háčik. Počkať, viac háčikov.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Je pravdou, že menšie balenie a absencia nabíjacieho adaptéra má pozitívny vplyv na životné prostredie, ale aj na ekonomiku spoločnosti. Apple totiž do balenia pribalí kábel s Lightning konektorom na jednej strane a USB-C na strane druhej. Čo to znamená? Že ak nemáte iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, máte smolu. Váš starý adaptér, ktorý máte doma, nebude kompatibilný.

Chcete nabíjať rýchlo? Bezdrôtovo? Dokúpte si adaptér, ktorý mal byť v balení

V konečnom dôsledku si nabíjačku aj tak budete musieť kúpiť. Nové iPhony podporujú tiež 20 W nabíjanie, avšak len s originálnou nabíjačkou. Pre MagSafe bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W budete tiež potrebovať presne ten adaptér, ktorý nie je v balení. Ono to totiž nefunguje so žiadnym iným, ani výkonnejším. Teda funguje, ale nie s výkonom 15 W.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Osobne sa mi síce myšlienka ochrany životného prostredia pozdáva a zvládol by som aj absenciu adaptéra v balení. Ale ak chcete využívať všetky výhody a funkcie nových modelov, musíte si ho potom aj tak kúpiť. Takže Apple na vás zarobí dvakrát. A toto sa mi naozaj nepáči.

Okrem samotného telefónu je tak v balení len spomínaný kábel, kovový nástroj na vyberanie SIM karty a samozrejme aj nejaké tie nálepky s jabĺčkom. to je naozaj všetko.

Konštrukcia a dizajn: Pozitívna evolúcia v každom smere

Dizajn sa naozaj podaril. V porovnaní s minulou generáciou sa podstatne zmenšil rámik okolo displeja, hrany sú pekne hranaté a rovné, displej nie je zaoblený. Vôbec. žiadne 2,5D sklo, absolútne nič. Mne sa to veľmi páči. Nasadenie tvrdeného skla bude veľmi jednoduché.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Výsledkom je telo, ktoré je tenšie, atraktívnejšie a menšie. Aj napriek tomu, že uhlopriečka displeja zostala nezmenená – 6,1 palca. Pri porovnaní prednej strany s aktuálnymi vlajkovými loďami s operačným systémom Android ale stále stráca. Výborné je, že rámik okolo displeja je rovnako hrubý aj na spodnej strane, avšak tá horná obsahuje už tradičný obrovský výrez. To sa už v roku 2020 naozaj nenosí. Applu sa to očividne páči. Áno, chápem, že Face ID vyžaduje viac priestoru, no neverím, že sa to za 3 roky nedalo aspoň trochu upraviť – zmenšiť.

Najvodoodolnejší smartfón na svete

Apple sa chváli vodoodolnosťou IP68, pričom zariadenie by malo vydržať ponorené po dobu 30 minút v hĺbke až 6 metrov. To je absolútne najviac spomedzi všetkých smartfónov. Hardvérové tlačidlá bokoch sú príjemne veľké a pracuje sa s nimi výborne. Trochu mi ale prekáža umiestnenie zapínacieho tlačidla oproti tlačidlám hlasitosti. Na screenshoty je to síce super, ale inak to pohodlné nie je. Tradične chválim špeciálny posuvník na ľavej strane, ktorým môžem rýchlo prepnúť medzi vyzváňaním a vibrovaním.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Matný vs lesklý. Kto sa v tom má vyznať?

Pri kúpe iPhonu 12 odporúčam zvoliť skôr svetlejšie farebné varianty, na ktorých nie sú až tak viditeľné odtlačky prstov. Zadná strana je totiž lesklá. Ak chcete tmavú, musíte si priplatiť za iPhone 12 Pro. Avšak v tomto prípade dostanete lesklý rám, ktorý je doslova magnetom na odtlačky prstov.

Časť, v ktorej je umiestnený fotoaparát, je v rovnakej farbe ako celá zadná časť smartfónu, avšak v matnom prevedení. Model s prívlastkom Pro má zase túto časť lesklú. Prečo nemôže byť všetko matné?

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Predná aj zadná časť smartfónu sú sklenené, rám hliníkový. Displej je chránený špeciálnym “Ceramic Shield” sklom. Apple sa chváli, že toto sklo je až 4x odolnejšie proti rozbitiu. Prvé crash testy to dokazujú, avšak objavujú sa používatelia, ktorí hlásia nižšiu odolnosť voči škrabancom. Ja som síce žiadne škrabance nezaregistroval, no určite odporúčam kúpiť nejaké kvalitné ochranné sklo. To ale odporúčam vždy.

Vcelku kompaktné rozmery a veľmi príjemná hmotnosť

V ruke sa nový iPhone 12 drží veľmi príjemne. Je potrebné si najskôr zvyknúť na ostrejšie hrany, no s tým som problém nemal. Stále môžeme povedať, že ide o pomerne kompaktné zariadenie. Príjemná je aj hrúbka, ktorá činí len 7,4 milimetra. Hmotnosť sa zastavila na príjemných 164 gramoch a oproti obrovským a ťažkým vlajkovým lodiam s Androidom je nižšiu hmotnosť naozaj cítiť.

Recenzia Apple iPhone 12: Na Face ID sa môžete spoľahnúť

Možnosti odomykania zostali stále rovnaké. Síce sa hovorilo o tom, že Apple sa vráti k odomykaniu odtačkom prsta (Touch ID) v spolupráci s Face ID, no nestalo sa tak. Škoda, v dobe rúšok by sa odomknutie prstom určite hodilo.

To ale nemení nič na tom, že Face ID je rýchle a veľmi spoľahlivé riešenie. S odomknutím som nemal ani jeden jediný problém. Zariadenie ma vždy rozpoznalo. Samozrejme, keď nepočítam rúško. V tom prípade mi ihneď ponúklo možnosť odomknúť klasickým zadaním kódu.

Mať ako jedinú možnosť odomknutia práve odomknutie tvárou je v dobe pandémie dosť nepraktické. Vždy, keď som sa pohyboval vonku, prípadne v MHD, som musel zadávať kód. Je to zdĺhavé a nepohodlné.

Recenzia Apple iPhone 12: Displej obišli všetky trendy

Displej je jedným z hlavných vylepšení v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. iPhone 11 obsahoval IPS panel s uhlopriečkou 6,1 palca a rozlíšením 1792 x 828 pixelov. Ponúkal síce dobré farby a aj dobrú čitateľnosť na slnku, no rozlíšenie a použitá technológia boli zastaralé.

iPhone 12 to zmenil. Konečne dostal aj základný model OLED displej s vyšším rozlíšením. Konkrétne 2532 x 1170 pixelov. A rozdiel je naozaj viditeľný, obraz je krajší, kvalitnejší a displej je sám o sebe úspornejší. Avšak za cenu 900 eur by som očakával aj nejakú vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Stále tu máme štandardných 60 Hz.

Osobne mi to nijako neprekáža, preferujem výdrž batérie pred vyššou frekvenciou displeja, no vzhľadom na cenu je to doslova nutnosťou. Apple mohol dať používateľovi na výber. Pôvodne sa hovorilo o tom, že modely s prívlastkom Pro dostanú 120 Hz displej, no nestalo sa tak. Všetky nové iPhony majú displej s obnovovacou frekvenciou “len” 60 Hz. Dôvodom by mohla byť podľa niektorých zdrojov neschopnosť dodávateľov vyrábať 120 Hz displeje v množstvách, ktoré by dokázali pokryť dopyt.

Skvelý displej v každom ohľade, ale na 120 Hz zabudnite

Vrátim sa ale späť k displeju iPhonu 12. Viditeľnosť na priamom slnku je už tradične výborná, páčia sa mi aj menšie rámiky okolo neho. Špeciálne to, že spodný rámik je rovnako hrubý ako tie bočné. Celé to narúša obrovský výrez v hornej časti displeja, škoda. Opäť musím pochváliť aj to, že je displej úplne rovný a tak nebude problém s nalepením tvrdeného skla.

  • Maximálny jas displeja iPhonu 12 je 600 nitov, iPhonu 12 Pro 800 nitov. Inak sú displeje úplne rovnaké. V režime HDR majú oba displeje maximálny jas 1200 nitov.

Samozrejmosťou je funkcia True Tone, ktorá zabezpečí to, že farebné podanie displeja a vyváženie bielej sa automaticky mení podľa teploty okolitého svetla, čo prispieva k tomu, aby displej vždy vyzeral prirodzene. Túto funkciu používam vždy pri každom iPhone. Nechýba ani nočný režim, ktorý obmedzí modré svetlo na minimum, čím šetrí oči.

Pokročilé nastavenia displeja tu ale nečakajte. Vlastná úprava vyváženia bielej, kontrastu a podobne tu jednoducho nie je. Ale nechýba systémový nočný režim, ktorý má rozhodne zmysel najmä z pohľadu šetrenia energie OLED displeja. Subjektívne mi príde nočný režim v iOS prepracovanejší ako nočný režim v Androide. Predsalen, natívne aplikácie sú do systému lepšie zapracované. Veľký rozdiel to ale nie je, určite nehovorím to, že Android je na tom v tomto smere zle.

Výkon a pamäť: To najlepšie na trhu

Nový iPhone 12 je vybavený najnovším a najvýkonnejším procesorom od Applu – A14 Bionic. Je vyrobený najmodernejším 5 nm výrobným procesom. Okrem toho, že je poriadne výkonný, je aj úsporný, čo sa vzhľadom na zníženie kapacity batérie určite hodí.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Obrovský výkon je poznať. Práca so systémom je plynulá, aplikácie a hry sa otvárajú veľmi rýchlo. V obchode App Store nenájdete žiadnu aplikáciu či hru, ktorú by nový procesor nezvládol. Nikde nič neseká. Samozrejme, vyskúšal som hru PUBG a žiadne trhanie nezačalo ani po dlhšom hraní. V rámci výkonu nemám absolútne žiadne výhrady.

V Geekbench-i nový A14 Bionic momentálne nemá konkurenta. Porovnávanie skóre AnTutu so smartfónmi s operačným systémom Android je absolútne zbytočné, preto sa mu vyhnem. Avšak AnTuTu som vyskúšal. Prebehol som 4 testy za sebou z dôvodu, aby som zistil, ako je na tom novinka v oblasti teplôt a či sa výraznejšie nezahrieva. Pretože na rôznych zahraničných fórach sa objavili informácie, že nové modely trpia tzv. thermal throttlingom.

Náš tip
AnTuTu: Skóre na Androide sa nedá porovnávať s tým na iOS

Skóre
Test 1 567 769
Test 2 573 019
Test 3 555 100
Test 4 551 665

AnTuTu pre iOS síce teplotu batérie neukáže, no subjektívny pocit z držania v ruke bol veľmi dobrý. Výraznejšie zahriatie bolo len v hornej časti zadnej strany oproti fotoaparátu. Presne tam sa nachádza procesor. 4 testy za sebou ukázali, že problém s prehrievaním neexistuje. Teda aspoň nie v modeli, ktorý som testoval ja.

64 GB v základe v smartfóne za 900 eur?

Operačná pamäť je 4 GB, čo sa na dnešnú dobu môže zdať až príliš málo. Avšak netreba zabúdať na to, že iOS je systém, ktorý dokáže bez problémov bežať aj na modeloch s menej RAM. V praxi som nezaznamenal žiadne problémy s náhodným zatváraním aplikácií a za dva týždne testovania ma operačná pamäť nijako neobmedzovala. V prípade, že by ste sa obávali, modely Pro disponujú 6 GB RAM-kou.

Avšak 64 GB úložisko v smartfóne za 900 eur je doslova výsmechom. Áno, presne 64 GB ponúka základný model. Odporúčam doplatiť si 50 eur a kúpiť model so 128 GB úložiskom. 256 GB variant stojí 1069 eur. Osobne si platím 50 GB iCloudu (0,99 € mesačne) a spolu so 64 GB úložiskom mi to stačí. Všetky fotky a videá mám uložené v Google Fotkách. Nejakých 15-20 GB interného úložiska mám stále k dispozícii. Ale ak patríte medzi tých, ktorí radi natáčajú videá a veľa fotia, väčšie úložisko bude doslova nutnosťou.

Systém: iOS 14 prebral veľa funkcií z Androidu

V tejto časti nebudem zachádzať úplne do detailov, ale zameriam sa hlavne na rozdiely oproti Androidu a spomeniem novinky v iOS 14, ktorý sa Androidom tak trochu inšpiroval. Operačný systém iOS 14 prišiel konečne aj s podporou widgetov. Síce si ich nemôžem nastaviť úplne dopodrobna a umiestniť kam chcem v akej veľkosti chcem, ale je to veľmi príjemná novinka. Čo však musím pochváliť, je, že widgety sú výborne zakomponované do systému.

Aplikácie sú zoradené klasicky na domovských obrazovkách, ale po novom ich je možné aj skryť. V tom prípade sa budú zobrazovať len v Knižnici aplikácií, ktorá je v iOS 14 tiež úplne nová. Združuje všetky aplikácie logicky usporiadané do kategórií. iPhone za vás kategórie vytvorí automaticky a aplikácie do nich automaticky zoradí. V náhľade kategórie vidíte 3 veľké ikony aplikácií, ktoré používate najčastejšie, plus ikonu, ktorá rozbalí ďalšie, menej používané aplikácie.

Príjemné a známe ovládanie gestami

Ovládanie systému je štandardné a už dobre známe. Funguje na základe gest, ktoré poznáme už od iPhonu X. V skratke. Potiahnutím prsta zdola nahor sa dostanete na domovskú obrazovku, ak prst počas ťahania podržíte približne v strede displeja, zobrazia sa naposledy spustené aplikácie.

Medzi aplikáciami je možné rýchlo prepínať aj posunom prsta v spodnej časti displeja zľava doprava alebo naopak. Táto funkcia sa mi veľmi páči a používal som ju často. O krok späť sa dostanete potiahnutím prsta zľava do prava.

Hlavnú výčitku mám k tomu, že väčšina nastavení aplikácií sa nachádza v systémových nastaveniach, kde je potrebné vyhľadať konkrétnu aplikáciu. Ide najmä o tie predinštalované, najviac ma štve fotoaparát. Ale to si povieme neskôr v časti Fotoaparát. Toto riešenie je nepohodlné a núti ma odísť z aplikácie, ktorú práve používam. Prečo to nemôže byť rovno v nej?

S iOS 14 prišla aj ďalšia funkcia, ktorá by mala používateľom uľahčiť život. Je ňou možnosť nastaviť si akciu po trojitom poklepaní po zadnej strane. Spočiatku sa to zdá ako skvelá funkcia, no v mojom prípade mi robila skôr problémy. Najskôr som si túto funkciu nastavil na zapínanie a vypínanie svetiel v domácnosti.

Fungovalo to výborne, no často sa mi stávalo, že telefón zaregistroval toto gesto aj v prípadoch, kedy som ho nezadával. Napríklad po položení na stôl. Svetlá sa mi automaticky zapínali a vypínali a chvíľu mi trvalo, kým som zistil, prečo.

Tak som trojité poklepanie nastavil na vytvorenie snímky obrazovky. Screenshotov som mal potom v galérii akosi veľa. Test tejto funkcie teda dopadol tak, že som ju vypol úplne.

Systém nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať

Páči sa mi ovládacie centrum. Jeho ponuku vyvolám potiahnutím prsta z horného pravého okraja nadol. Do určitej miery si viem jednotlivé funkcie aj pridať. Môžem tu ovládať prehrávané multimédiá, zapnúť alebo vypnúť dáta, letový režim a podobne. Nechýba možnosť nastavenia hlasitosti, režimu nerušiť a ani zámok otáčania displeja. Ja ho síce nevyužívam, ale niekomu sa to určite hodí.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

V rôznych diskusiách sa diskutéri hádajú, že iOS je jednoduchší ako Android a netreba nič nastavovať, všetko beží automaticky. To by som celkom netvrdil. Pokiaľ chcem používať všetko na maximum, niektoré nastavenia a funkcie mi prídu menej logické. Android je v mnohých funkciách podstatne intuitívnejší. Naučiť sa, ako sa pracuje s iCloudom, ponastavovať si všetky účty tak, aby sa mi synchronizovalo len to, čo chcem, dá naozaj zabrať. Hlavne preto, lebo tieto možnosti nemám priamo v konkrétnej aplikácii.

Celkovo musím systém iOS 14 pochváliť. Je rýchly, výborne optimalizovaný a pracuje sa mi s ním veľmi dobre. Ovládanie gestami je určite príjemnejšie ako na akomkoľvek Androide. Naozaj, bez debaty.

Zvuk a konektivita: Rozhodne sa nestratí

Nové iPhony prišli s podporou 5G. U nás zatiaľ zbytočnosť. Ak sa na to pozrieme z pohľadu, že majitelia iPhonov si svoje telefóny nechávajú dlhšie, má už aj teraz význam kúpiť model s 5G pripojením. Vlastne, v prípade nových iPhonov 12 ani nemáte na výber.

Stále tu nájdeme slot na jednu fyzickú NanoSIM kartu a už niekoľko rokov sa môžem spoľahnúť aj na eSIM. Takže nové iPhony sú opäť DualSIM zariadeniami. Telefonovanie je vďaka kvalitnému reproduktoru a aj mikrofónu veľmi pohodlné, stereo reproduktory zase zabezpečia veľmi dobrý hlasitý odposluch.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Z konektivity nechýba nič podstatné. Vďaka NFC a službe Apple Pay som bez problémov platil v obchode. GPS fungovalo na jednotku, rovnako aj Wi-Fi či Bluetooth. Samozrejme, cez Bluetooth nemôžete posielať súbory, systém Applu to má zakázané. Toto rozhranie využijete napríklad na pripojenie hodiniek a iného príslušenstva. 3,5 mm jack samozrejme chýba, Lightning konektor…. ach, Lightning…

Skvelé stereo reproduktory

Už od čias iPhonu 7 ponúka Apple vo svojich nových modeloch stereo reproduktory, ktoré vždy patrili medzi to najlepšie na trhu. Novinka má jeden reproduktor v spodnej časti vedľa Lightning konektora, druhý je zároveň aj slúchadlom. Oba hrajú rovnako nahlas a rovnako kvalitne.

Kvalite zvuku naozaj nemám čo vyčítať. Reproduktory nerezonujú ani pri zvolení maximálnej hlasitosti, všetko je v poriadku. Mimochodom, hrajú poriadne nahlas. Smelo sa môžu rovnať s najlepšími modelmi s operačným systémom Android. Avšak mám taký pocit, že medzigeneračne sa nezlepšujú vôbec. Poruke mám aj iPhone 11, ktorý hrá úplne rovnako a rovnako hrali aj predchádzajúce generácie.

Pre pripojenie klasických slúchadiel budete potrebovať buď redukciu, alebo si musíte kúpiť slúchadlá s Lightning konektorom. Ja som zvolil bezdrôtové Samsung Galaxy Buds+ a bol som spokojný. Všetko fungovalo presne tak, ako som očakával.

Fotoaparát: Kvalitné fotografie za všetkých podmienok a najlepšie video na trhu

iPhone 12 prišiel s novým hlavným snímačom, ktorého svetelnosť je f/1.6 (oproti f/1.8 v iPhone 11). Tá sľubuje lepšie nočné fotografie. Ďalšou veľkou novinkou je prítomnosť nočného režimu aj pre ultra-širokouhlý snímač. Toto by Apple pokojne mohol vyriešiť aj v minuloročných modeloch, no nechce. Používateľ predsa musí mať dôvod na kúpu novinky.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Ak potrebujete aj teleobjektív, budete musieť siahnuť po modeli Pro. Avšak s dvojnásobným optickým priblížením veľa vody nenamútite. Pripomínam, že aj teleobjektív v nových iPhonoch má tiež nočný režim, no ten mali aj minuloročné teleobjektívy v Pro modeloch.

K fotoaparátu mám dve veľké výhrady. Absolútne tu chýba profesionálny režim, a tak sa nemôžem pohrať s uzávierkou a podobne. To je veľká škoda. Existuje síce viacero kvalitných aplikácií, ktoré profesionálny režim majú a dokážu fotiť aj do formátu RAW. Ale prečo tieto funkcie nemôžem mať priamo v natívnej aplikácii?

Druhým problémom je, že nastavenia fotoaparátu a videa sú schované v systémových nastaveniach. Áno, nejaké nastavenia sú aj v samotnej aplikácii, no chcelo by to viac. Počas fotografovania si viem nastaviť napríklad pomer strán, no ak si chcem zobraziť mriežku, musím fotoaparát zatvoriť, otvoriť systémové nastavenia, nájsť fotoaparát a tam povoliť. Je to zdĺhavý a zbytočný proces.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Inak som s aplikáciou fotoaparátu ako aj so samotným fotografovaním spokojný. Skvelé je, že iPhony dokážu fotiť extrémne rýchlo. Za pár sekúnd tak viem urobiť veľa fotografií a vybrať si tú najlepšiu. Aplikácia je rýchla, výborne odladená a pracuje sa mi s ňou veľmi príjemne. Možno aj najlepšie zo všetkých smartfónov. Len škoda tých nastavení a profesionálneho režimu.

Kvalita fotografií

Kvalitou môžem s kľudným svedomím zaradiť nový iPhone 12 medzi aktuálnu špičku. Výraznejšie bude strácať len v zoomovaní, keďže Androidy sú v tomto smere podstatne ďalej. Počas dňa z neho lezú naozaj krásne a verné fotografie. Čo musím špeciálne pochváliť, je skvelý dynamický rozsah za akýchkoľvek podmienok. Niekedy je až prehnane dobrý, naozaj.

V porovnaní s iPhonom 11, prípadne iným lepším fotomobilom, veľa rozdielov nespoznáte. Nočné fotenie je ale kategória iná a náročnejšia. Avšak ani tu novinka nezaostáva. Škaredé a tmavé ultra-širokouhlé fotky z minulého roka sú preč, konečne pribudol nočný režim. Ten je naozaj prepracovaný a výborný.

Nesnaží sa scénu čo najviac zosvetliť aj za cenu straty prirodzenosti. Práve naopak. Výsledné fotografie tak nemajú zbytočný teplý nádych, sú prirodzené a dobre sa na ne pozerá. Nočný režim efektívne eliminuje prípadné prepaly, príliš tmavé miesta zase trochu zosvetlí. Celkovo patria nočné fotografie medzi to najlepšie na trhu.

Portrétový režim je už tradične veľmi dobrý, no nie dokonalý. iPhone 12 dokáže veľmi pekne oddeliť postavu od okolia a k dispozícii je aj viacero zaujímavých efektov.

Počas testovania som si všimol celkom nepríjemný fakt, na ktorý sa už sťažovali aj zahraniční recenzenti. Konkrétne ide o odlesky svetelných zdrojov v objektíve. Tie sú doslova až nepríjemné. Či už ide o Slnko počas dňa alebo pouličné lampy v noci. IPhone 11 týmto problémom netrpí. Spočiatku som tomu nechcel veriť, no moje obavy sa potvrdili. Ak chcem mať kvalitnú fotku, musím na to stále myslieť.

Najlepšie video v smartfóne

Video je kategória sama o sebe. V tom iPhone 12 momentálne nemá konkurenciu. Apple sa neťahá za 8K rozlíšením a podobnými zbytočnosťami. Maximom je 4K@60fps. Opäť chválim skvelý dynamický rozsah, rýchle a presné ostrenie a hlavne parádnu stabilizáciu obrazu. Novinka dokonca zvláda natáčanie 10-bit Dolby Vision HDR 4K videa, ktoré je úplne na inej úrovni. Avšak zariadení, ktoré ho dokážu prehrať v plnej kvalite, nie je veľa. Maximom je 30 snímok za sekundu, Pro modely zvládajú až 60 fps.

Na kategóriu spomaleného videa výrobcovia akosi zabudli a zabudol na ňu aj Apple. Áno, natáčanie slow motion videa tu je možné, avšak maximálne vo FullHD rozlíšeni pri 240 snímkach za sekundu. Nič svetoborné, ale niekedy sa to môže hodiť.

V ukážkovom videu môžete vidieť schopnosti vo dne aj v noci, nechýba ani ukážka 4K videa vytvoreného selfie snímačom.

Selfie video

Selfie video je možné natáčať v 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Video je veľmi pekné, ostré a dobre stabilizované. Opäť musím vyzdvihnúť veľmi dobrý dynamický rozsah, ktorý sa pri selfie fotoaparátoch len tak nevidí. Nový iPhone 12 je schopný natáčať aj spomalené selfie video v HD rozlíšeni pri 120 snímkach za sekundu.

Selfie fotky

Vpredu sa nachádza selfie fotoaparát s rozlíšením 12 megapixelov a svetelnosťou f/2.2, ktorý nedokáže zaostrovať. Pri fotení selfie snímok si môžem zvoliť širšiu alebo užšiu scénu, avšak klasický ultra-širokouhlý snímač tu nie je. Fotografie sa mi páčia, ponúkajú dostatok detailov a oceňujem aj dobrý dynamický rozsah. V noci zase dokáže pomôcť nočný režim a nechýba tu ani špeciálny portrétový režim.

Batéria a nabíjanie: Menšia batéria, rovnaká výdrž

Smartfóny od Apple nikdy nepatrili medzi tie s dobrou výdržou na jedno nabitie. Prvou lastovičkou bol model XR, a následne príjemne prekvapili všetky iPhony radu 11. Ich batérie sa poriadne zväčšili a to sa odrazilo aj na výslednej výdrži, ktorá patrila medzi najlepšie.

S príchodom iPhonov 12 sa situácia zamotáva. iPhone 12 má totiž batériu s kapacitou len 2815 mAh. A to je výrazný podpriemer. Výslednú výdrž ale musím pochváliť, je porovnateľná s iPhonom 11, ktorý má väčšiu batériu. Je to hlavne z dôvodu použitia úspornejšieho OLED displeja, no výraznú zásluhu na tom má aj nový procesor Apple A14 Bionic.

Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Vo výsledku nie som z výdrže vôbec sklamaný. Nie, nepatrí medzi absolútne najlepšie, je skôr priemerná. Keď sa pozriem na číslo, ktoré svieti pri batérii (2815 mAh), je výdrž doslova skvelá. Toto sa Applu naozaj podarilo. Pri mojom bežnom používaní som nikdy nemal problém s tým, že by som musel dobíjať počas dňa.

Bežné používania zahŕňalo niekoľko telefonátov denne, maily, sociálne siete, fotografovanie. Večer som vždy mal dostatok energie aj na časť z nasledujúceho dňa. Sťažovať sa rozhodne nemôžem.

Toto je trochu nefér zo strany Applu

Na čo sa ale sťažovať budem, je nabíjanie. Rýchlosť nabíjania som nemal možnosť otestovať, pretože nabíjací adaptér sa v balení nenachádza. Škoda. O politike Applu ohľadom nabíjania som sa rozpísal vyššie, v časti “Balenie”.

Nechýba tu ani bezdrôtové nabíjanie. Niektoré zahraničné zdroje hovoria, že nové iPhony dokážu svoju energiu bezdrôtovo aj odovzdať inému zariadeniu. Lenže ako iste tušíte, systém vás do takéhoto nastavenia nepustí, respektíve tam nie je.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Kapitolou samou o sebe je MagSafe. Priznám sa, že sa mi myšlienka tohto riešenia páči. Na zadnej strane iPhonu sa nachádza magnetický kruh, ku ktorému sa originálna nabíjačka automaticky pripojí. Vy už tak nemusíte riešiť jej polohu, nabíjanie je bezproblémové. Škoda, že som si to nemohol vyskúšať aj naživo. Apple má v ponuke špeciálne ochrahnné kryty, ktoré podporujú MagSafe nabíjanie a objavili sa napríklad aj peňaženky, ktoré sa pomocou magnetu prichytia k zadnej strane zariadenia.

Uvidíme, akí šikovní budú výrobcovia tretích strán a aké zaujímavé MagSafe príslušenstvo vymyslia. Len si dávajte pozor na svoje platobné karty, ktoré môžu byť vďaka relatívne silnému magnetu poškodené.

Recenzia Apple iPhone 12: Záverečné hodnotenie

Tým, ktorí vlastnia iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, sa prechod na nový model neoplatí. Zvýšenie výkonu nespoznajú, kvalita fotoaparátov je takmer identická. Ale ak vám chýba nočný režim pre ultra-širokouhlý objektív a páči sa vám dizajn (ktorý je naozaj nádherný), možno prechod na novú generáciu dáva zmysel.

iPhone 12 prichádza v porovnaní s predchodcom s mnohými vylepšeniami. Rozdiely medzi základným a Pro modelom neboli nikdy menšie. Ponúka výborný výkon, veľmi pekný dizajn a užitočné MagSafe bezdrôtové nabíjanie. Fotoaparát je výborný, video prakticky nemá konkurenciu. Systém iOS 14 dospel. V niektorých funkciách sa na Android nechytá, no v niečom ho prekonáva.

Apple iPhone 12
Recenzia Apple iPhone 12 | Foto: Redakcia

Avšak predávať smartfón za 900 eur so 64 GB úložiskom dokáže iba Apple. Kapitola chýbajúcej nabíjačky v balení je sama o sebe zaujímavá. Z polovice to schvaľujem, no nie štýlom, akým to urobil Apple. V konečnom dôsledku si budete musieť nový adaptér kúpiť aj tak.

Displej je síce veľmi pekný, no hodila by sa vyššia obnovovacia frekvencia. Výrez v hornej časti patrí do doby spred 3-4 rokov a dnes sa už nenosí. A čerešnička na koniec. Lightning konektor mal byť už tento rok vymenený za USB-C. Osobne proti nemu nemám nič, stále je to kvalitný konektor. Avšak v dobe, kedy máme všade USB-C, to beriem ako jednoznačné mínus.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Apple iPhone 12: Konkurencia

Samsung Galaxy S20+

Konkurenciu je veľmi ťažko spomínať. Ten, kto má rád Android, si kúpi Android a ten, kto má rád iOS, si zase kúpi iPhone. Konkurencie s operačným systémom je naozaj veľa. Za podobnú cenu, možno ešte o niečo lacnejšie, je možné kúpiť Samsung Galaxy S20+. Ten ponúka 120 Hz displej, tenšie rámiky okolo displeja, reverzné bezdrôtové nabíjanie a podstatne lepší zoom fotoaparátu.


Samsung Galaxy S20+ notifikacna lista

Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro ponúkne možno ešte o niečo kvalitnejší fotoaparát so skvelým zoomom, avšak slabšie video. Matná zadná strana vyzerá výborne, rámiky okolo displeja sú tenšie a jeho obnovovacia frekvencia je 90 Hz. Výdrž a kapacita batérie sú podstatne lepšie. Avšak chýbajú mu Google služby.


Huawei P40 Pro fotoaparat

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro je akýmsi čiernym koňom medzi vlajkovými loďami. Oproti iPhonu 12 ponúkne krajší displej s podstatne vyšším rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Silnejšia batéria je samozrejmosťou a ponúka aj teleobjektív. Vo videu zase vedie iPhone.



OnePlus 8 Pro fotenie

Plusy

  • Kvalitné spracovanie
  • Atraktívny dizajn
  • Veľmi pekný displej
  • Extrémne výkonný a úsporný procesor
  • neuveriteľný pomer kapacita batérie/výdrž
  • MagSafe a jeho možnosti
  • Kvalitné stereo reproduktory
  • Veľmi dobrý fotoaparát
  • Najlepšie video na trhu
  • Pohodlné a spoľahlivé odomykanie FaceID
  • Vzhľadom na kapacitu batérie veľmi dobrá výdrž

mínusy

  • obrovský výrez v hornej časti displeja
  • pre nastavenia konkrétnej aplikácie treba vojsť do nastavení systému
  • Lightning konektor by už mohol byť nahradený USB-C
  • Stále len 60 Hz displej
  • absencia nabíjačky, alebo ako zarobiť dvakrát na niečom, čo malo byť v balení
  • 64 GB pre základný model za 900 eur je veľmi málo

Testovaný iPhone 12 sme zakúpili na Alza.cz.

11.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+