MojAndroid

Spoločnosť Orange sa stala prvým mobilným operátorom na Slovensku, ktorý spustil podporu pre elektronické SIM karty, tzv. eSIM. Táto technológia začína byť vo svete čoraz populárnejšia a v podobe inteligentných hodiniek Samsung Galaxy Watch prichádza aj na Slovensko.

Najskôr iba jedno konkrétne zariadenie

Orange spúšťa oficiálnu podporu eSIM zatiaľ iba na jednom zariadení. Tým sú hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm eSIM. Zároveň Orange zaraďuje hodinky do svojej ponuky – doposiaľ boli k dispozícii iba hodinky v dámskej 42mm verzii. Aj tie by mali v budúcnosti dostať podporu pre eSIM, no operátor sa chce ubezpečiť, aby bola technológia dostatočne otestovaná na každom zariadení, pre ktoré novinku prinesie.

Elektronická SIM slúži na to isté, na čo aj klasická SIM karta. Zabezpečuje spojenie operátora so zákazníkom, resp. jeho zariadením. V prípade eSIM je však čip umiestnený priamo na základnej doske zariadenia. Odpadá preto nutnosť použitia plastovej kartičky, na akú sme zvyknutí prakticky od počiatku mobilných zariadení u nás.

Túto technológiu ale musí podporovať aj konkrétne zariadenie. U nás sa ich predáva iba hŕstka a aby eSIM správne fungovala, najskôr ju musí operátor otestovať a ubezpečiť sa, že všetko funguje tak, ako má a zákazníci tak nebudú mať pri používaní žiadne problémy. Aj preto je zavádzanie postupné, jedno zariadenie po druhom.

„Sme veľmi radi, že na záver roka prinášame ďalšiu technologickú novinku, ktorou tiež dokazujeme našu pripravenosť na digitálnu dobu. eSIM karty považujeme za skutočnú technologickú inováciu, ktorá zákazníkom prináša nové možnosti komunikácie. Pevne veríme, že smart hodinky od Samsungu s eSIM, ktoré sú oddnes v našej ponuke, zákazníci ocenia a budú si naplno užívať všetky výhody, ktoré táto technológia prináša,“ vysvetľuje Ivan Golian, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Ako prebieha aktivácia eSIM a koľko to stojí?

Oproti klasickej plastovej SIM karte bude proces aktivácie výrazne odlišný a trochu komplikovanejší. Je potrebné získať špeciálny QR kód, ktorý vám poskytne operátor. Tento QR kód je potom potrebné naskenovať v príslušnej aplikácii, v prípade hodiniek od Samsungu ide o aplikáciu Galaxy Wearable. Tu stačí nájsť nastavenie Sieťové pripojenie a pokračovať podľa inštrukcií. Je teda potrebný aj smartfón s touto aplikáciou.

Ak všetko prebehne správne, po naskenovaní QR kódu sa hodinky reštartujú a po opätovnom zapnutí už budú pripojené k sieti operátora. Výhoda je aj v tom, že takýmto spôsobom je možné na jednom zariadení mať aj 10 eSIM profilov, teda ako keby 10 SIM kariet. Vždy je však aktívna iba jedna, nejde teda o riešenie typu dual-SIM.

Aktivácia SIM karty je trošku komplikovanejšia, ešte komplikovanejšie je, ak by ste eSIM chceli preniesť na iné zariadenie. eSIM profil z jedného zariadenia musíte odstrániť a znovu požiadať o zaslanie QR kódu, pomocou ktorého sa zaregistrujete do ďalšieho zariadenia.

Ak si kupujete novú službu s podporou eSIM, prvý QR kód máte zadarmo. Ak chcete už aktivovanú eSIM preniesť na iné zariadenie, zaplatíte poplatok 10 EUR za prvé prenesenie, prípadne 2,99 EUR za každé ďalšie prenesenie v danom mesiaci. Poplatok 10 EUR zaplatíte aj v prípade, že teraz máte plastovú SIM kartu a toto číslo chcete preniesť na eSIM. Zároveň platí, že zatiaľ nie je možné mať to isté číslo na eSIM a zároveň na ďalšej, fyzickej SIM karte. Toto by však chcel operátor priniesť v budúcnosti.

Neskôr aj ďalšie zariadenia

Hodinky od Samsungu sú zatiaľ jedinými, ktoré novinku prinášajú a majú plnú podporu od operátora. Na trhu však nájdeme aj ďalšie zariadenia, ktoré disponujú eSIM funkcionalitou, no operátor ich zatiaľ nepodporuje. Ide napríklad o najnovšie iPhony od Apple. Orange sa usiluje čo najskôr otestovať eSIM riešenie aj pre ďalšie zariadenia s touto funkciou, no tento proces je náročný a napríklad v prípade zariadení od Apple vyžaduje aj schvaľovanie zo strany výrobcu. Môžeme ale očakávať, že postupne budú v ponuke operátora pribúdať ďalšie zariadenia s touto funkcionalitou.

5.12.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+