MojAndroid

V rámci nášho rozhovoru s generálnym riaditeľom mobilného operátora 4ka, Jurajom Ondrišom, sme prebrali aj tému ponuky hardvéru. Opýtali sme sa ho na to, ako sa bude ponuka vyvíjať a prezradil nám niekoľko ďalších zaujímavostí.

4ka začala smartfóny predávať v júli tohto roka. Spočiatku bolo v ponuke 9 smartfónov rôznych cenových kategórií. Neskôr, v októbri, sa k ponuke pridalo ďalších 5 smartfónov a dva tablety.

Ako na kúpu smartfónu v 4ke

Zákazník si môže zobrať akékoľvek zariadenie k akémukoľvek paušálu. Paušály sú stále bez viazanosti. V prípade, že sa rozhodne odísť skôr, zvyšná suma za zariadenie bude započítaná do poslednej faktúry.

Aktivačný poplatok je maximálne do výšky 50 eur. Pri kombinácii smartfón + paušál SLOBODA platí zákazník výhradne na faktúru. Dôvodom je zjednodušenie platobného procesu, kde obe sumy, teda mesačný poplatok za telefón i telefónny účet dostane na jednom doklade a uhradí ich naraz.

4ka telefony ponuka

4ka týmto vstúpila do neprebádaných vôd postpaidových služieb. Doteraz operátor fungoval výhradne tak, že zákazník si službu zaplatil vopred na mesiac a potom ju využíval.

Kompletné informácie o ponuke hardvéru v 4ke nájdete v samostatnom článku: Sloboda s mobilom: 4ka začína predávať mobily, splácať ich možno aj mesačne.

Aké sú plány 4ky v oblasti ponuky hardvéru?

“V budúcom roku plánujeme rozsiahlejšiu výstavbu 5G sietí. V ponuke tým pádom určite pribudne minimálne jeden dostupný 5G smartfón. Keď budú zákazníci chcieť vyskúšať výhody 5G, budú si môcť rovno zakúpiť aj model, ktorý im to umožní.

Ponuka telefónov je veľmi dynamická záležitosť, prehodnocuje sa prakticky na mesačnej báze. Je to v pohybe. V rámci nášho cenníku budeme síce statickí, no toto zostane dynamické. Ponuku hardvéru sme spustili len pred niekoľkými mesiacmi a na to, aby sme zistili, aké sú požiadavky našich zákazníkov, potrebujeme nejaký čas. My sa snažíme o to, aby dostali to, čo od nás očakávajú. Zatiaľ máme málo dát a túto analýzu ešte nemáme dokončenú.”

potvrdil Juraj Ondriš, generálny riaditeľ 4ky

Novinky v ponuke určite pribudnú

Pre tých, ktorí majú záujem o služby 4ky spolu so smartfónom, je to rozhodne dobrá správa. Tešiť sa teda môžu na to, že v ponuke pribudne dostupný model s 5G pripojením. 5G sieť si budú môcť vyskúšať samozrejme v Banskej Bystrici, o ostatných lokalitách zatiaľ operátor veľmi hovoriť nechce. S istotou vieme, že rozširovanie v BB pokračovať nebude.

Spustenie eSIM už onedlho

Nedávno sme sa porozprávali s Jurajom Ondrišom, riaditeľom mobilného operátora 4ka. Jednou z hlavných tém bolo aj spustenie technológie eSIM. Spolu s nami tam bol aj Patrik Kollaroci, technický riaditeľ 4ky, ktorý nám fungovanie eSIM dokonca exkluzívne predviedol.

Čo je eSIM?

“V zásade je to SIM karta ako každá iná, až na to, že hardvérový čip sa nachádza na matičnej doske smartfónu, nie na fyzickej karte. Keď sa vyrába klasická SIM karta, vo fabrike sa na ňu musia napáliť rôzne autentifikačné kľúče a špeciálne kódy.

Každá SIMka je generovaná kódom, ktorý telefónu povie, aby sa zabezpečeným spôsobom pripojil do akéhosi cloudu (úložiska) kryptografických kľúčov SIM kariet. Následne sa do eSIM “naleju” tieto kľúče a karta je aktivovaná.” Odpovedá Patrik Kollaroci, technický riaditeľ 4ky.

Vyskúšali sme eSIM od 4ky, všetko funguje výborne

Ukážka bola realizovaná prostredníctvom smartfónu Apple iPhone 11, ktorý eSIM podporuje. Stačilo vojsť do nastavení a následne zvoliť “Pridať mobilný program”. Ide o štandardný postup, ktorý je prakticky rovnaký aj pre modely s operačným systémom Android.

4ka-e-sim

Následne sme naskenovali špeciálne vygenerovaný QR kód, potvrdili všetky potrebné nastavenia a SIM karta s novým číslom bola pridaná. 

Keď už bola eSIM do zariadenia pridaná, vyskúšali sme si zavolať. Všetko prebehlo bez problémov, či už prichádzajúci alebo odchádzajúci hovor. Samozrejme, keďže 4ku vnímame ako operátora, ktorý je štedrý na dáta, vyskúšali sme aj dátovať.

Aplikácia Speedtest nám ukázala hodnotu downloadu na úrovni približne 30 Mbps. Takže opäť môžeme skonštatovať, že všetko fungovalo bez najmenších problémov.

4ka-e-sim

Už len musíme počkať na to, kedy bude ukončené interné testovanie. Vyzerá to tak, že operátor je pripravený na plnohodnotné spustene eSIM.

Kedy sa dôjde k oficiálnemu spusteniu eSIM od 4ky?

Operátor nám potvrdil, že by sa tak malo udiať čoskoro, už na prelome rokov 2020 a 2021. Presný dátum zatiaľ nepoznáme, všetko závisí od toho, kedy bude ukončené interné testovanie a kedy bude všetko na ostrý štart pripravené.

Náš tip
4ka má skoro pol milióna zákazníkov, prvýkrát je v zisku. eSIM spustí čoskoro | Rozhovor
30.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+