MojAndroid

SIM karty si od svojho vzniku prešli dlhým vývojom. Okrem ich technologických možností sa menila aj ich veľkosť. Klasický ID tvar veľkosti kreditnej karty v 90. rokoch síce zákazníci slovenských operátorov nezažili, ale najznámejší formát miniSIM sa dá v starších mobiloch nájsť aj dnes.

Neskôr bol vystriedaný formátom microSIM a dnes je štandardom nanoSIM karta. S predstavením smartfónov Google Pixel 2 a Pixel 2 XL sa v zahraničí začala éra technológie eSIM, ktorá ruší nutnosť fyzickej podoby karty. Český portál MobilMania teraz upozornil na jednú z výhod tejto technológie.

Fyzickú nanoSIM zlodej zo smartfónu jednoducho vyberie

Tou výhodou je bezpečnostný prvok technológie, ktorý poslúži pri krádeži smartfónu. Český web ho prezentuje na skladacom smartfóne Samsung Galaxy Fold, ktorý okrem nanoSIM podporuje aj eSIM. V Českej republike túto technológiu podporujú mobilní operátori T-Mobile a Vodafone. Aký je teda rozdiel v bezpečnosti eSIM oproti nanoSIM? Pri nanoSIM stačí zlodejovi po ukradnutí smartfónu vybrať fyzickú kartu, čím sa aj zaheslovaný smartfón odstrihne od internetu a nie je ho možné pomocou lokalizačných služieb nájsť.

S eSIM je zaheslovaný smartfón neodpojiteľný od mobilnej siete

V prípade eSIM ale nemá karta fyzickú podobu a je uložená na matičnej doske smartfónu. Pokiaľ je zariadenie zabezpečené heslom, PINom, vzorom, odtlačkom prsta alebo skenom tváre, tak ho zlodej nemá možnosť vypnúť a ani zrušiť pripojenie k mobilnej sieti. Tým pádom je možné ho lokalizovať napríklad s pomocou služby Nájdi moje zariadenie.

Samozrejme je nutné mať vytvorený Google účet a byť v ňom cez smartfón prihlásený. Cez webové rozhranie služby je potom možneé vidieť aktuálnu polohu zariadenia, predošlé polohy, stav batérie, uzamknúť ho, prezvoniť alebo vymazať osobné data. V prvom rade ale ukradnutý smartfón s eSIM, ktorý je stále pripojený k mobilnej sieti, dáva výhodu polícií pri jeho hľadaní.

Náš tip
Skladací Samsung Galaxy Fold 2 sa objavil na živých fotografiách
31.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Dano

  Na daktorých telefónoch ide Hardreset pomocou kombinácie tlačítok. Kto vie ako toto potom dopadne, e-sim karta sa možno ale neresetuje…

 • Mato

  Takže zlodeji sú nahraní a mobil neukradnú! Ibaže by ho dali do vrecúška, ktoré neprepustí signál…

 • Kubo S

  telefón sa dá vypnúť a urobiť FR, na niektorých zariadeniach sa dá urobiť flash cez EDL a tým pádom sa obíde akákoľvek ochrana a telefón bude ako keby práve vyšiel z továrne, takže sa dá krásne predať a mňa ako zlodeja už nemusí zaujímať čo sa bude diať ďalej..strašné články píšete :)

  • Dano

   A skúsil si to na dajakom telefóne s aktívnou e-SIM? Len sa pýtam, lebo ja neviem ako sa taká e-SIM dá deaktivovať. Nie je vylúčené že po HR sa telefón spustí a stále aktivovaná e-SIM karta sa hneď prihlási do siete… Ale možno aj nie, ťažko povedať kde sú uložené informácie o stave e-SIM. Na jej prípadnú deaktiváciu treba dajaké heslo(pin)? Myslím že aj v článku chýba ešte kopa informácií k tomuto…

   • Kubo S

    eSIM je len profil v nastaveniach, ak urobíš reset zariadenia tak sa zmaže ako všetky nastavenia a je potrebné ju pridať nanovo..

+