MojAndroid

Jedna z najväčších výstav spotrebnej elektroniky označovaná ako CES alebo Consumer Electronics Show, je za nami. Tento ročník patril medzi populárne, čo dokazuje viac ako 36 000 návštevníkov z celého sveta a viac ako 14 000 prezidentov, CEO a majiteľov rôznych spoločností zo sveta IT technológií. My sme svojim spravodajstvom pokryli všetky zaujímavé novinky z CES 2014 týkajúce sa Androidu a ak ste ich v rýchlom tempe výstavy nestihli sledovať, môžete si ich prezrieť v dnešnej Téme týždňa.

ces-2014

Smartfóny

Segment smartfónov bol na výstave CES 2014 konajúcej sa v americkom Las Vegas doplnený o niekoľko zaujímavých zariadení. Ako prvá sa v tejto oblasti prezentovala spoločnosť Huawei, ktorá nám ukázala svoju novú vlajkovú loď Huawei Ascend Mate 2 4G. Ako už z názvu vyplýva, pridaná hotnota tohto zariadenia je v 4G konektivite, no výrobca pozmenil aj niekoľko ďalších detailov a parametrov. Viac si o tomto smartfóne môžete prečítať v samostatnom článku.

Huawei Ascend Mate2 4G p

Náš tip
Huawei Ascend Mate 2 predstavený, má dve verzie čipsetu a 4G konektivitu [CES 2014]

Svojou prezentáciou zaujal aj Asus, ktorý tento rok vsadil na nízku cenovku a výborné spracovanie. Trojica nových smartfónov nesie označenie radu ZenFone a okrem toho, že ponúknu 4,5 a 6-palcové uhlopriečky displejov, môžu sa pýšiť aj prítomnosťou výkonných Intel čipov, ktoré im okrem výkonu dokážu zabezpečiť aj dlhšiu výdrž batérie. Aj im sme sa venovali v osobitnom článku.

asus-ZenFone-1

Náš tip
ASUS ZenFone: Trojica nových Androidov s Intel procesorom a ZenUI [CES 2014]

Za jedno z najzaujímavejších zariadení tohtoročnej výstavy možno jednoznačne určiť novú Sony Xperia Z1 Compact. Smartfón, o ktorom sa písalo už týždne dopredu, priniesol presne to, čo sľubovali dohady a špekulácie. Ide o prvý high-end Android s uhlopriečkou displeja pod 4,5 palca, ktorý je priamym konkurentom pre takých velikánov, akými sú HTC One či Samsung Galaxy S4. Rozhodne ním však nepohrdne ani fanúšik veľkej Xperie Z1, ktorý chce získať rovnaké parametre, no v značne menšom a šikovnejšom tele.

xperia-z1-compact-3

Náš tip
Sony Xperia Z1 Compact: High-end so 4,3-palcovým displejom realitou [CES 2014]

Hoci je Lenovo považovaný za jedného z najlepších výrobcov notebookov, časť svojho výskumu venuje aj Android zariadeniam. Na CES 2014 predstavil hneď štvoricu noviniek s logom zeleného robota na obale a ako to býva zvykom, smartfóny tejto značky opäť ponúknu výborný pomer ceny a výkonu. Rozhodne však nesklamú ani po dizajnovej stránke, však posúďte sami.

lenovo-S930

Náš tip
Lenovo predstavil štvoricu nových smartfónov na čele s modelom Vibe Z [CES 2014]

Príjemným prekvapením výstavy bola spoločnosť Alcatel. Tá uviedla na svet pri tejto príležitosti nový smartfón Alcatel OneTouch Idol X+, ktorý za cenu iba 370€ ponúkne zákazníkom (aj na Slovensku) až 8-jadrový procesor, 2GB RAM a FullHD displej. Idol X+ si tak trúfa na konkurentov v najvyšších priečkach a pri dnešnej finančnej situácii slovenského národa môže zaujať viacerých používateľov, než si dokáže ktokoľvek z nás predstaviť.

IDOL X+

Náš tip
Alcatel OneTouch Idol X+ s 8-jadrovým procesorom sa bude predávať aj na Slovensku [CES 2014]

A ako sa v známom prísloví hovorí, to najlepšie na koniec. Hoci sme od ZTE na výstave CES 2014 videli len veľmi málo noviniek určených pre tohtoročný mobilný trh, stánok tejto spoločnosti spôsobil obrovský rozruch. ZTE nám totižto ukázalo, ako si predstavuje “modulárny” smartfón a priamo pri svojom stánku vystavilo aj prototyp svojho ZTE Eco-Mobius. V tomto, alebo reálnejšie v budúcom roku tak uvidíme s vysokou pravdepodobnosťou skladací mobil pochádzajúci z Číny. Motorola, už máš konkurenta!

eco-mobius-2

Náš tip
ZTE predstavil koncept vlastného modulárneho smartfónu Eco-Mobius [CES 2014]

Tablety

Výstava CES 2014 priniesla niekoľko noviniek aj z oblasti tabletov. Tie sa zrodili najmä v dielni kórejského Samsungu, ktorý na tejto výstave predstavil zariadenia radu “PRO”, no o slovo sa prihlásilo napríklad aj Audi, ktoré ukázalo svoju prvotinu s názvom Audi Smart Display. Tento tablet je určený špeciálne pre použitie v nemeckých automobiloch novej generácie, no pokiaľ sa vám veľmi páči, môžete si ho vyniesť z auta aj von. Okrem netypického dizajnu zaujme tablet aj výkonným hardvérom a množstvom užitočných aplikácií.

audi-smart-display-1

Náš tip
Audi Smart Display: Prvý Android tablet od nemeckej automobilky [CES 2014]

Ako sme už spomínali, hlavným zástupcom nových Android tabletov bol v Las Vegas kórejský Samsung. Ten nielenže uviedol na trh nový rad zariadení s označením “PRO”, ale predstavil hneď aj niekoľko jeho predstaviteľov. Menovite ide o zariadenia Samsung Galaxy NotePRO 12.2, Samsung Galaxy TabPRO 12.2, Samsung Galaxy TabPRO 8.4 a Samsung Galaxy TabPRO 10.1. Spoločnosť predstavím týchto tabletov s rôznymi veľkosťami uhlopriečok pokryla takmer celý trh a vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu môžeme očakávať, že tablety Samsungu budú patriť aj v tomto roku medzi najpredávanejšie. Viac si o jednotlivých modeloch môžete prečítať na nasledujúcom odkaze.

Samsung Galaxy TabPRO 10.1 a

Náš tip
Samsung tablety z radu PRO na CES 2014

Tabletové novinky sme na výstave mohli vidieť aj v stánku Alcatel. Ten na svet uviedol niekoľko lacnejších zariadení s dobrým pomerom ceny a výkonu, pričom vsadil aj na farebnosť a konštrukčné spracovanie svojich zariadení. Nové tablety nesú označenie Alcatel POP7 a POP8.

Alcatel-OneTouch-POP7

Náš tip
Alcatel má nové lacné tablety POP 7 a POP 8 [CES 2014]

Príslušenstvo

Mimoriadne bohatým segmentom na novinky bolo na výstave CES 2014 príslušenstvo. Za niekoľko dní stihlo svoje nové doplnky pre smartfóny a tablety predstaviť hneď niekoľko renomovaných spoločností, pričom medzi prvé patrila spoločnosť LG. Tá fanúšikom ukázala nový inteligentný náramok LG Lifeband Touch a prekvapila aj uvedením špeciálnych slúchadiel, ktoré vám okrem reprodukcie zvuku dokážu odmerať aj tep srdca.

lg-lifeband-touch

Náš tip
LG Lifeband Touch a slúchadlá pre monitoring srdcovej aktivity [CES 2014]

Na ruku si tento rok môžete zakúpiť aj nové hodinky Pebble Steel, ktorých novú generáciu predstavil výrobca rovnako v Las Vegas. Okrem pridaných funkcií a niekoľkých zmien v konštrukcii je najväčšou novinkou dizajn a spracovanie, ktoré odteraz ponúka aj náramky z chirurgickej ocele v rôznych farbách.

pebble-steel-600x393

Náš tip
Pebble Steel – Hodinky Pebble v novom šate z ocele [CES 2014]

Ku trendu nositeľných zariadení sa pridalo aj Sony. To svetu ukázalo prototyp svojho multifunkčného prístroja Sony Core, ktoré dokáže okrem merania základných aktivít snímať aj detaily o vašom spoločenskom živote. Údaje potom posiela cez Bluetooth do smartfónu, kde sa vyhodnocujú a ponúkajú vám nový pohľad na to, čo ste v poslednom období prežili.

sony-core

Náš tip
Sony Core: Príslušenstvo pre sledovanie aktivity [CES 2014]

Keď nie na ruku, tak do ucha – povedal si Intel a na CES ukázal svoje nové inteligentné slúchadlá a handsfree, ktoré dokážete nabíjať aj bezdrôtovo. Aby však nezaostával za konkurenciou, predstavil aj inteligentné hodinky so zaujímavým dizajnom a funkciami, ktoré sú však bohužiaľ zatiaľ len protypom.

intel-smart-wireless-charging-bowl

Náš tip
Intel predstavil celý rad inteligentných zariadení, aj vlastné hodinky [CES 2014]

Medzi novinky z oblasti príslušenstva patrí aj dvojica hračiek firmy Parrot. Tá je síce známa vďaka výrobe handsfree súprav do áut, no kvalitné výrobky dokáže pripraviť aj pre používateľov Androidu. Diaľkovo ovládané Parrot MiniDrone Sumo potešia malých i veľkých a vďaka zaujímavému dizajnu dokážu určite zaujať aj vás.

Parrot AR Drone mini Sumo

Náš tip
Parrot predstavil hračky A.R Drone Mini a Sumo [CES 2014]

Aby sme prešli od, povedzme netypického, príslušenstva k praktickým veciam, spomeňme si aj novinku spoločnosti MediaTek. Známy výrobca mobilných čipov si pre nás na CES 2014 pripravil novú univerzálnu bezdrôtovú nabíjačku na báze magnetickej rezonancie, ktorou bude možné v budúcnosti nabíjať niekoľko typov zariadení. Táto technológia ponúka niekoľko nesporne dôležitých výhod oproti terajšiemu riešeniu a ak vás to zaujíma, môžete si o tejto novinke prečítať v samostatnom článku.

Mediatek-Logo

Náš tip
Mediatek uviedol prvé univerzálne riešenie pre bezdrôtové nabíjanie [CES 2014]

Ďalšie novinky

CES 2014 nepatril len smartfónom, tabletom a ich príslušenstvu, ale aj ďalším zaujímavým zariadeniam, ktoré prídu tento rok do políc obchodov. Zaujať by vás mohli najmä nové počítače s Androidom v samostanej verzii alebo v dual boote s Windowsom, ktoré predstavili spoločnosti HP a Asus. Zatiaľ čo riešenie od HP ponúka All-In-One počítač s Androidom, Asus vsadil na konvertibilné zariadenie a predstavil tablet, ktorý v spojení s klávesnicou môžete používať ako klasický notebook.

HP slate21 pro

Náš tip
[CES 2014] HP Slate21 Pro: All-In-One počítač s Androidom pre biznis

Asus Transformer Book Duet

Náš tip
Asus Transformer Book Duet – hybrid s Androidom a Windows [CES 2014]

Vo svete je zrejme málo “inteligentných” zariadení, keďže sme sa na CES 2014 dočkali aj prvej kefky na zuby s týmto prívlastkom. Za jej tvorbou stojí spoločnosť Kolibree, ktorá tvrdí, že čistenie zubov s ich kefkou je zábavou. Táto zubná kefka je zatiaľ iba v štádiu prototypu a financie potrebné na začiatok výroby chce spoločnosť získať na Kickstarteri. Viac sa o nej dozviete v samostatnom článku.

kolibree-android-toothbrush-640x359

Náš tip
Zubná kefka od Kolibree spraví z bežného čistenia zubov zábavu [CES 2014]

S prívlastkom “inteligentná” sa spája aj novinka s netypickým názvom Mother. Ide o príslušenstvo, ktoré na seba dokáže zobrať povinnosti matky a pripomenúť deťom napríklad zobrať si lieky alebo vyčistiť zuby, k čomu slúžia špeciálne malé čipy v tvare piškóty a prepracovaná aplikácia určená pre smartfóny a tablety.

Mother ces 2014

Náš tip
Mother: Elektronická mama pripomenie vyčistiť si zuby, či vziať lieky [CES 2014]

Neuveriteľne bohatú ponuku noviniek tento rok prezentoval Intel, o ktorom sme v tejto Téme týždňa už pár krát písali. Medzi ďalšie novinky, ktoré spoločnosť predstavila, treba zaradiť aj inteligentný hrnček či dokonca plnohodnotný počítač vo veľkosti SD karty Intel Edison.

inteligentný hrncek

Náš tip
Intel ukázal svietiaci inteligentný hrnček [CES 2014]

Intel_Edison_2

Náš tip
Intel Edison je prvý mini-počítač spoločnosti s rozmermi SD karty [CES 2014]

V oblasti multimédií sme mohli vidieť nové UltraHD televízory spoločnosti Hisense, ktoré okrem iného ponúkajú aj operačný systém Android a rozhodne zaujímavou bola aj správa o tom, že YouTube od januára 2014 spustí prehrávanie videí v 4K (UltraHD) kvalite.

hisense-tv

Náš tip
Hisense predstavil UltraHD smart televízory s Androidom [CES 2014]

Youtube_logo-550x318-540x312

Náš tip
YouTube predstaví na CES 2014 prehrávanie 4K videa vo VP9 kodeku

Keď si už kúpite UHD televízor, môžete si k nemu pripojiť aj novú hernú konzolu spoločnosti Huawei. Názov dostala podľa futuristického filmu Tron a futuristicky môže byť rozhodne označený aj jej dizajn. Ako z budúcnosti však vyzerá aj nová tenisová raketa Play Pure Drive od firmy Babolat, ktorá vám pre zmenu nasníma všetky vaše údery a povie vám, čo robíte zle.

Huawei tron_3

Náš tip
Huawei Tron – Nová herná konzola s Androidom a Tegrou 4 [CES 2014]

inteligentna-raketa-3

Náš tip
Play Pure Drive je inteligentná tenisová raketa spoločnosti Babolat [CES 2014]

Všetky nové zariadenia potrebujú výkonný hardvér, aby mohli pracovať presne podľa požiadaviek používateľov. Preto sa na výstavu CES pripravila aj NVIDIA, ktorá ešte pred oficiálnou časťou predstavila svoj nový procesor NVIDIA Tegra K1. Ten okrem výkonných jadier v 4 alebo 2-člennom zložení ponúka po prvýkrát aj 192-jadrový grafický čip, ktorý patrí medzi špičku toho, čo ponúka priemysel s mobilnými čipmi.

tegra-k1-1

Náš tip
NVIDIA Tegra K1: 192-jadrové GPU, 64-bitová architektúra a dve verzie [CES 2014]

Z oblastí fotografie sa prezentovala spoločnosť Polaroid. Novinkou z jej dielne je fotoaparát Socialmatic, ktorý dokáže nasnímané fotografie okamžite vytlačiť pomocou špeciálneho papiera, prípadne ich rovno zdieľať aj na sociálne siete.

polaroid-socialmatic-1

Náš tip
Polaroid Socialmatic: Fotoaparát s Androidom a okamžitou tlačou fotiek [CES 2014]

Poslednou z noviniek výstavy CES 2014, ktorú si dnes predstavíme, je aplikácia pre inteligentné hodinky Samsung Galaxy Gear. Tá vznikla v spolupráci s automobilkou BMW a hlavnou funkciou tejto aplikácie je interakcia s najnovším elektromobilom BMW i3. Názov aplikácie je BMW iRemote a viac informácií nájdete v samostatnom článku, ktorého odkaz je umiestnený nižšie.

Galaxy-Gear-and-BMW-i3-1-645x395

Náš tip
Aplikácia pre Galaxy Gear umožní ovládať funkcie elektromobilu BMW i3 [CES 2014]

Hodnotenie | CES 2014

Tohtoročná výstava CES nám opäť ukázala, kam sa bude mobilný trh uberať v najbližších mesiacoch. Novinky od rôznych spoločností zaujali naozaj širokú škálu návštevníkov a poukázali na to, že vývoj IT technológií je v dnešnej dobe nezastaviteľný a napreduje obrovskými krokmi. Napovedajú to aj čísla, ktoré výstavu CES 2014 v Las Vegas charakterizujú:

  • až 15 kategórií, pod ktorými boli novinky predstavované,
  • 36 206 návštevníkov z celého sveta,
  • 14 237 prezidentov, CEO a majiteľov IT spoločností,
  • prítomných bolo až 88% populárnych predajcov spotrebnej elektroniky,
  • viac ako 3200 vystaviteľov s vlastným stánkom,
  • 78% spoločností z rebríčka Fortune 100,
  • viac ako 140 startup-ov, ktoré na výstave prezentovali svoje produkty,
  • viac ako 300 tlačových udalostí a príhovorov,
  • prítomných bolo až 6369 novinárov z rôznych krajín,
  • a výstavy sa zúčastnilo aj 141 politických a štátnych predstaviteľov z celého sveta.

My sme samozrejme vybrali to najlepšie z výstavy CES 2014 a priniesli sme vám to v samostatnom článku – TOP 7 zariadení, ktoré nás zaujali najviac  na CES 2014.

TIP_redakcie_MojAndroidSK

Náš tip
CES 2014: TOP 7 zariadení, ktoré nás zaujali najviac | TIP redakcie

Ktorá novinka z Las Vegas zaujala najviac vás? Bolo predstavené zariadenie, príslušenstvo, či softvér, na ktorý je čakali? Budeme radi, ak nám napíšete váš názor v komentároch pod týmto článkom.

12.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+