MojAndroid

Facebook a ostatné platformy spoločnosti, vrátane Instagramu a aplikácie WhatsApp, zasiahol včera celosvetový výpadok trvajúci takmer šesť hodín. Kým na internete sa začali šíriť konšpirácie o hackerskom útoku a obrovskom úniku dát, podľa portálu KrebsOnSecurity bol výpadok spôsobený len o chybou pri aktualizácii systémov.

Zjednodušene povedané, pri aktualizácii bola odstránená mapa, ktorá svetové počítače informuje o technickým podrobnostiach stránky. Výsledkom toho je, že keď niekto zadá do prehliadača webovú stránku Facebooku alebo Instagramu, prehliadač nevie, kde má stránku nájsť. Spoločnosť Facebook problém neskôr stručne popísala v blogovom príspevku, kde sa za výpadok ospravedlnila.

Výpadok obmedzil aj zamestnancov spoločnosti

Problém nebol len v tom, že znemožnil miliardám používateľom používať platformy spoločnosti, no mal dopad aj na jej zamestnancov. Zamestnanci Facebooku totižto na prácu aj komunikáciu používajú interné nástroje vyvinuté spoločnosťou, ktoré boli taktiež zasiahnuté chybnou aktualizáciou.

To len celú situáciu skomplikovalo a predĺžilo trvanie výpadku, keďže zamestnanci sa nemohli dostať k nástrojom potrebným na odstránenie chyby. Niektorí mali údajne problém dostať sa aj k samotným počítačom, pretože výpadok znemožnil fungovanie čipových kariet na vstup do budovy.

Zuckerberga to vyšlo poriadne draho

Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa v pondelok večer za vzniknuté problémy ospravedlnil a uviedol, že platformy sa pomaly vracajú späť online. To však nezabránilo strate, ktorú utrpel jeho majetok. Podľa portálu 9to5Mac ho tento niekoľkohodinový výpadok stál viac ako šesť miliárd dolárov. Akcie spoločnosti totižto padli o 5 %, a v porovnaní s hodnotou v polovici septembra až o 15 %.

 

Doména Facebook.com bola počas výpadku na predaj

Počas výpadku niektoré spoločnosti zaoberajúce sa predajom domén uviedli, že doména Facebook.com je napredaj. Stalo sa to vďaka automatizovaným systémom hľadajúcim registrované domény, ktoré sa zdajú byť exspirované alebo nepoužívané. No podľa všetkého sa zdá, že nikomu sa ju nepodarilo kúpiť.

Dománe Facebooku na predaj
Foto: KrebsOnSecurity.com

Facebook včera nepotrápil len výpadok

Výpadok začal len niekoľko hodín po tom, čo kanál CBS odvysielal očakávaný rozhovor s Frances Haugenovou, bývalou produktovou manažérkou Facebooku, ktorá nedávno svetu odhalila množstvo interných dokumentov spoločnosti. Tie poukazujú na to, že Facebook vedel, že jeho služby spôsobujú masové škody. No aj napriek tomu sa však rozhodol uprednostniť zisk pred riešením vážnych problémov, ktoré na jeho platformách vznikajú, vrátane šírenia nebezpečných dezinformácií a nenávistných prejavov.

Náš tip
Messenger a Instagram už podporujú spoločné skupinové konverzácie
5.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+