MojAndroid

Hlasovanie a hodnotenie najlepších Android zariadení za uplynulý rok NAY Android Roka 2020 je opäť tu. Už jedenástykrát budeme spoločne s čitateľmi webu MôjAndroid.sk hľadať to “naj” zo sveta Androidu. Tento rok sa zariadenia uchádzajú o umiestnenia vo ôsmich kategóriách. Na vás, hlasujúcich, takisto ako aj po minulé roky čakajú v záverečnom žrebovaní skvelé výhry a odmeny. Tento rok ich máme pre vás pripravených 20. Poďme si teraz predstaviť ospevovanú kategóriu Pomer cena/výkon.

Google Pixel 4a

Kategóriu Pomer cena/výkon otvára výborný Google Pixel 4a. Počas vytvárania tohto zariadenia, americký gigant Google podľa nášho názoru myslel len na tie najdôležitejšie veci. Tými sú jednoduchosť, praktickosť, nízka cena a dobrá výbava.

S povestnou pravidelnosťou softvérových aktualizácií ide o výborný kúsok, ktorý si v našej ankete rozhodne zaslúži pozornosť. Má na dnešné pomery veľmi kompaktný, 5,81-palcový displej s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2340 pixelov), pričom je pokrytý tvrdeným sklom Gorilla Glass 3.

Ide o dosť starú verziu tohto skla, čo však určite nie je na škodu. Táto staršia edícia totiž je viac odolná voči škrabancom, ako proti rozbitiu pádom na zem. O pohon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 730G, ktorý plne postačí každému bežnému používateľovi.

Google Pixel 4a

Máme tu ďalej 6 GB RAM a 128 GB interného ukladacieho priestoru. Ďalším povestným znakom pre smartfóny z modelového radu Google Pixel je fotoaparát. Ten vďaka svojej softvérovej optimalizácii dokáže konkurovať i podstatne drahším kúskom.

Má 12,2 MP a svetelnosť f/1.7. Na druhú stranu sa ale nedočkáme žiadneho ďalšieho, dedikovaného objektívu. Vpredu v “hole-punch” výreze v ľavom hornom rohu sa nachádza “selfie” snímač, ktorý robí fotografie v rozlíšení 8 MP. Jeho svetelnosť činí f/2.0.

Batéria má síce menších 3140 mAh, no jeden celý deň vám telefón vydrží. Medzi skvelé vlastnosti na danú cenovú kategóriu môžeme na záver zaradiť aj stereo reproduktory, ktoré nie sú často vídanými.

Huawei P40 Lite

Aj napriek tomu, že Huawei bez Google služieb si už tak početnú komunitu ľudí nezíska, si model Huawei P40 Lite našiel v tejto kategórii svoje miesto. A ide o veru slušne vybavený model, ktorý rozhodne stojí za to, no mnohých práve spomínaná absencia služieb od amerického giganta odradí.

Na druhú stranu ale dokáže Huawei P40 Lite zaujať svojím pomerne veľkým, 6,4-palcovým IPS LCD displejom s rozlíšením Full HD+, čo nám dáva 1080 x 2340 pixelov. Na “Lite” model celkom nadpriemerne veľká obrazovka.

Huawei p40 Lite

Dobrý výkon zaručí procesor domácej výroby Kirin 810, v spolupráci so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte na používateľské dáta. Na zadnej strane nájdete hneď štyri snímače, no prakticky využijete iba dva z nich.

Primárny má rozlíšenie 48 MP a svetelnosť f/1.8. Nasleduje 8 MP ultra širokouhlý senzor s clonovým číslom f/2.4. Toto kvarteto uzatvára už len 2 MP makro snímač, spolu s 2 MP hĺbkovým senzorom. Vpredu nájdeme 16 MP a svetelnosť f/2.0. Výdrž batérie je v tomto prípade celkom dobrá a Huawei P40 Lite vydrží na jedno nabitie zhruba deň a pol.

Motorola moto g 5G plus

Zariadeniam značky Motorola sa tento rok veľmi darilo. Výrobca nám toľko parádnych kúskov, že by sme ich najradšej skoro všetky zaradili práve do kategórie pomeru ceny a výkonu. Nakoniec sme dospeli k zaradeniu modelu Motorola moto g 5G plus. Tá sa podarila prakticky po všetkých stránkach, a to od dizajnu až po hardvér.

Má skutočne veľký, 6,7-palcový IPS LCD displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou a HDR10 štandardom. Rozlíšenie panela sa zastavilo na hodnote Full HD+, respektíve 1080 x 2520 pixelov. Dočkali sme sa tak veľmi širokouhlého pomeru strán 21:9.

Výkon je tu na úrovni. Zabezpečuje ho čip Qualcomm Snapdragon 765, v kombinácii so 4, 6 až 8 GB RAM a 64 až 128 GB internej pamäte. K skvelému zážitku z používania mobilného telefónu prispieva aj operačný systém Android 10, ktorý je tu vo svojej čistej verzii.

Motorola moto g 5G plus fotoaparat

Zostava fotoaparátov na zadnej strane je opäť celkom zvláštna, keďže tu máme štyri senzory, no často budete využívať možno iba dva z nich. Prvý, 48 MP má clonu f/1.7 a ide o primárny snímač. Sekundárnym sa stal 8 MP ultra širokouhlý senzor so svetelnosťou f/2.2.

Modul s fotoaparátmi uzatvára už iba 5 MP makro objektív a 2 MP foťák na zmeranie hĺbky ostrosti. Zaujímavé to však je vpredu. V ľavom hronom rohu obrazovky sa totiž nachádzajú hneď dva fotoaparáty, ktoré sú ukryté v takzvanom “hole-punch” type výrezu.

Primárny senzor má 16 MP a clonové číslo f/2.0. Dopĺňa ho 8 MP širokouhlý “selfie” snímač, ktorý poslúži na skupinové fotky. Jeho svetelnosť sa zastavila na hodnote f/2.2. Na záver spomenieme i kapacitu batérie. Motorola moto g 5G plus má veľmi veľký, 5000 mAh akumulátor, ktorý pohodlne napojí zariadenie energiou na dva celé dni. Menej nároční jedinci to potiahnu možno aj na tri.

OnePlus Nord

OnePlus Nord je našim ďalším obľúbeným smartfónom. Možno ste si všimli, že čínsky výrobca OnePlus (alebo lepšie povedané Oppo?) sa už dávnejšie začal zaoberať viac tými top modelmi aj napriek tomu, že je preslávený výrobou “zabijakov vlajkových lodí”. OnePlus Nord je teda akousi reinkarnáciou ich pôvodných produktov a vzhľadom na jeho predajnú cenu je to fakt pecka.

Má krásny, 6,44-palcový Fluid AMOLED displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, certifikáciou HDR10+ a rozlíšením 1080 x 2400, alebo v skratke Full HD+. Nemáme tu žiaden vlajkový procesor, no na druhú stranu je možné použitý čipset Qualcomm Snapdragon 765+ považovať za jeden z tých najlepších, aké môžete v strednej triede smartfónov dostať.

OnePlus Nord fotoaparat

Postačí aj na častejšie hranie mobilných hier. Telefón má 128 GB úložného priestoru a hneď 8 GB RAM, čo sú výborné hodnoty. Najväčším lákadlom pre mnohých bude práve operačný systém. Android 10 je predsa mnohým už dôverne známy, no čo taká používateľská nadstavba OxygenOS? Tá mení OnePlus Nord na úplne inú úroveň a podľa mnohých ľudí ide o najlepšiu nadstavbu vôbec.

Model poteší aj nadšencov mobilnej fotografie. Primárny senzor má 48 MP a svetelnosť f/1.8. Máme tu aj 8 MP ultra širokouhlý fotoaparát s clonou f/2.3. Spomenieme aj 5 MP makro senzor, spolu s 2 MP fotoaparátom na rozmazanie pozadia v prípade použitia portrétového režimu.

Vpredu potom nájdeme 32 MP “selfie” snímač s clonovým číslom f/2.5. Spoločnosť mu robí aj jeho širokouhlá alternatíva. Tá má 8 MP a zhodnú svetelnosť. Akumulátor s kapacitou 4115 mAh potom neprekvapí, ale ani neurazí. Deň až deň a pol by ste s týmto smartfónom mali zvládnuť.

POCO F2 Pro

Prakticky všetky zariadenia značky Xiaomi možno zaradiť do tohto zoznamu, no vybrať sme mohli iba tie najlepšie z nich. Nakoniec sme sa rozhodli aj pre POCO F2 Pro, ktorý sa tak ako aj ostatné modely tohto výrobcu podaril. Vpredu sa nachádza 6,67-palcová Super AMOLED obrazovka, ktorá má len 60 Hz, za to však disponuje štandardom HDR10+ a Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov).

Perfektný výkon zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 865, ktorý sa aktuálne radí medzi svetovú špičku. Napomáha tomu aj 6 GB RAM a 128 GB interného úložného priestoru. K dokonalému zážitku prispieva Android 10, spolu s nadstavbou MIUI 12. Tých, čo často mobilom fotografujú, poteší zostava snímačov. Ten primárny má hneď 64 MP a svetelnosť f/1.9.

Potom tu je takzvaný 5 MP makro teleobjektív, ktorý má optický zoom a vytvára skvelé makro fotografie. 13 MP ultra širokouhlý fotoaparát využijete asi častejšie. Štvrtým senzorom je 2 MP hĺbkový snímač. Na jedno nabitie ponúkne skoro dvojdennú výdrž integrovaný, 4700 mAh akumulátor.

Realme X3 SuperZoom

Realme možno  nepatrí k tým tradičnejším výrobcom v našej krajine, no v zahraničí ide o pomerne obľúbenú značku. Realme, ktoré patrí pod giganta Oppo podobne, ako starý známy OnePlus, si pre nás prichystalo hneď niekoľko modelov. Do tejto konkrétnej kategórie sme sa rozhodli zaradiť Realme X3 SuperZoom.

Má 6,6-palcový IPS LCD displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, ktorá sa zastavila na úrovni 120 Hz. Rozlíšenie tohto panela činí Full HD+, alebo aj 1080 x 2400 pixelov. O pohon zariadenia sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 855+, ktorý sa i dnes radí medzi absolútnu špičku.

Realme X3 Superzoom zadná strana

Máme tu aj 8 GB RAM a 128 GB internej pamäte. Android 10 je doplnený o nadstavbu Realme UI. Hlavný fotoaparát má 64 MP a svetelnosť f/1.8. Sekunduje mu periskopický teleobjektív, ktorý má byť poprednou vlastnosťou tohto smartfónu.

Vyznačuje sa hneď päťnásobným optickým priblížením. Jeho clonové číslo je ale vysoké a má hodnotu f/3.4. Nechýba 8 MP f/2.3 ultra širokouhlý objektív a 2 MP makro senzor. Vpredu nájdeme hneď dva snímače, pričom ten primárny má 32 MP a svetelnosť f/2.5. Širokouhlý “selfie” senzor” má potom 8 MP. Jeden celý deň vás napojí integrovaná, 4200 mAh batéria.

Redmi Note 9 Pro

Zabudnúť nesmieme ani na podznačku Redmi, ktorá sa tento rok definitívne stala dcérskou spoločnosťou giganta Xiaomi. Prednej strane modelu dominuje 6,67-palcový IPS LCD displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Máme tu potom čipset Qualcomm Snapdragon 720G, ktorému sekunduje 6 GB operačná pamäť a 64, respektíve 126 GB interného ukladacieho priestoru.

Používateľský zážitok vylepšuje Android 10 s nadstavbou MIUI 10, ktoré pridáva extrémne veľké množstvo užitočných funkcií. Podobne, ako je tomu v prípade predchádzajúcich smartfónov, aj na zadnej strane Redmi Note 9 Pro nájdeme kvarteto snímačov. Primárny fotoaparát má 64 MP a svetelnosť f/1.9. 8 MP, ultra širokoulhý fotoaparát s clonou f/2.2 využijete počas fotenia v exteriéri.

Modul s fotoaparátmi uzatvára 5 MP f/2.4 makro senzor, spolu s 2 MP f/2.4 hĺbkovým snímačom. Na prednej strane nájdeme 16 MP f/2.5 “selfie” foťák. 5020 mAh batéria telefón napojí na dva až tri dni bežného používania.

Samsung Galaxy A71

V žiadnej z našich kategórií by nemal chýbať ani azda najznámejší Samsung. Samsung Galaxy A71 je podarený kúsok strednej triedy, ktorý má Super AMOLED Plus obrazovku s uhlopriečkou 6,7 palcov. Jej rozlíšenie sa zastavilo na Full HD+, čo je 1080 x 2400 pixelov. Pohon telefónu zariaďuje čip Qualcomm Snapdragon 730. Ten spolu so 128 GB vnútornej pamäte a 6 GB RAM tvorí skvelú kombináciu, ktorá dobre poháňa operačný systém Android 10 s nadstavbou One UI 2.5.

Stará známa kombinácia fotoaparátov na zadnej strane sa koná aj v tomto prípade. Máme tu teda 64 MP hlavný snímač so svetelnosťou f/1.8, druhý, ultra širokouhlý fotoaparát s 12 MP a clonovým číslom f/2.2, dedikovaný 5 MP f/2.4 makro senzor a 5 MP f/2.2 hĺbkový senzor. Vpredu sa nachádza 32 MP f/2.2 “selfie” fotoaparát, ktorého výsledky je možné považovať za viac než uspokojivé.

Na záver spomenieme aj kapacitu batérie. Tá ma 4500 mAh a priemernému používateľovi vydrží telefón nabitý po dobu jedného dňa, poprípade dvoch. Všetko samozrejme závisí na spôsobe, akým budete smartfón používať.

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Na sám koniec tu ešte máme Xiaomi Mi Note 10 Lite. Ten zaujme hlavne svojím zakriveným, 6,47-palcovým AMOLED displejom s HDR10 a rozlíšením 1080 x 2340 pixelov. Výkon riadi už dôverne známy procesor Qualcomm Snapdragon 730G, spolu so 6 GB operačnej pamäte a 64, respektíve 128 GB interného úložného priestoru.

Tak, ako sme už spomínali aj pri predošlých modeloch od firmy Xiaomi, aj tu máme operačný systém Android 10, v kombinácii so skvelou nadstavbou MIUI 12, ktorá softvér výrazne obohacuje o mnohé vymoženosti. Na zadnej strane nájdeme typickú zostavu štyroch fotoaparátov. Modul pozostáva s hlavného, 64 MP f/1.9 snímača, 8 MP f/2.2 ultra širokouhlého senzoru a ďalšej dvojice fotoaparátov, ktorú tvorí 2 MP f/2.4 makro objektív a 5 MP f/2.4 hĺbkový senzor.

Predný fotoaparát na občasné “selfies” má 16 MP a svetelnosť f/2.5. Samozrejmosťou je potom 5260 mAh batéria, ktorá je poprednou súčasťou telefónu. Zaručí aspoň pohodlné dva dni výdrže na jedno nabitie.

14.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+