MojAndroid

Spoločnosť OnePlus sa vo svete preslávila ako zabijak vlajkových lodí. Ambíciou výrobcu vždy bolo priniesť smartfón s výkonom najvybavenejších modelov na trhu za nižšiu cenu. Zo zabijaka sa ale stal výrobca, ktorý sám predstavuje vlajkové lode. Príkladom je OnePlus 8 Pro, ktorý sa cenou vyrovná ostatným veľkým výrobcom. A tak tu máme OnePlus Nord.


datart affiliate OnePlus Nord
alza affiliate OnePlus Nord

OnePlus Nord

Časti recenzie:

Nový Nord ale nebude zabijakom vlajkových lodí, chce sa presadiť v silnej konkurencii strednej triedy. Jeho tromfmi by mali byť pravidelné aktualizácie, obľúbená používateľská nadstavba, rýchle nabíjanie, 90 Hz displej a zaujímavá cena.

Balenie OnePlus Nord: Ochranný obal poteší

Predajné balenie novinky ponúka všetko podstatné. Nájdete tu teda nabíjačku s káblom, potrebnú dokumentáciu, nástroj na vyberanie SIM karty. Príjemným spestrením je základný ochranný obal, ktorý vôbec nevyzerá zle. Všetky štyri rohy sú poriadne vyvýšené nad povrch displeja, čo som ocenil. Jedinú výhradu mám ku krytu USB-C konektora, ktorý tu vôbec nemusel byť.

OnePlus Nord balenie

Obsah balenia:

 • OnePlus Nord
 • Nabíjací adaptér s výkonom 30 W
 • USB-C kábel
 • Ochranný obal
 • Nástroj na vyberanie SIM karty
 • Dokumentácia

Konštrukcia a dizajn: Starý dobrý OnePlus

Mal som možnosť otestovať modrý farebný variant, ktorý sa mi veľmi páči. Zadná strana je síce lesklá, ale prekvapivo dobre odoláva odtlačkom prstov. Výrobca v rámci šetrenia použil kombináciu skla vpredu a vzadu, rám je plastový.

Výhodou plastového rámu je jeho nižšia hmotnosť a zároveň môže byť kompletný, bez zbytočných predelov, kam by bolo potrebné ukryť antény. Toto býva problém pri kovových rámoch. To ale neospravedlňuje použitie plastu, kovový rám by mu určite pristál viac.

OnePlus Nord

Sám som používateľom modelu OnePlus 8 Pro a už pri prvom zoznámení s Nordom sa mi novinka zapáčila. Ponúka na dnešnú dobu príjemné rozmery, vďaka čomu sa veľmi dobre drží v ruke. Smartfón vôbec nepôsobí lacno. Je pravdou, že tu trochu chýba ten skvelý pocit, ktorý zvyknem mať pri drahých vlajkových lodiach, no cena tohto zariadenia je len 399 eur a na to treba myslieť.

OnePlus Nord USB-C

Tlačidlá sa na môj vkus stláčajú príliš ľahko, mohli by byť o niečo tvrdšie. Párkrát sa mi stalo, že som ich stlačil omylom. Pozícia dvojtlačidla hlasitosti oproti zamykaciemu tlačidlu je skvelá na vytváranie screenshotov. Aj vtedy, keď screenshot vytvoriť nechcem. Osobne by som radšej privítal všetky hardvérové tlačidlá na jednej strane.OnePlus Nord

Rýchly prepínač profilov sa hodí

OnePlus sa drží zaužívaného a opäť tu máme špeciálny posuvník, Alert Slider, ktorým rýchlo pepnete medzi režimom vyzváňania, vibrovaním alebo tichým režimom. Podobné riešenie ponúka snáď len Apple v svojich iPhonoch. Osobne sa mi to veľmi páči a u mnohých používateľov to určite nájde svoje využitie. O zmene režimu som informovaný aj pri vypnutej obrazovke, na displeji sa po prepnutí zobrazí informácia o aktuálne zvolenom režime.

OnePlus Nord

Vrchná strana zariadenia obsahuje sekundárny mikrofón a na tej ľavej nie je okrem spomínanej regulácie hlasitosti vôbec nič. Spodná strana patrí tradične USB-C konektoru, slotu na dve SIM karty a reproduktoru.

OnePlus Nord

Konštrukcia vodoodolná nie je, no v tejto cenovej kategórii to je úplne v poriadku. Z konkurencie ponúka zvýšenú odolnosť voči vode napríklad Sony Xperia 10 II, no tá je na tom ostatnými parametrami podstatne horšie.

Displej OnePlus Nord: Stredná trieda s 90 Hz

Displej síce nepatrí medzi absolútnu špičku, ale ani neurazí. Jeho hlavným lákadlom je 90 Hz obnovovacia frekvencia, ktorá sa v tejto cene len tak nevidí. A uznávam, podarilo sa to. Displej ma baví, je pekný a kontrastný. Problém s ním nemám ani na priamom Slnku, jeho čitateľnosť je plne postačujúca.

OnePlus Nord displej

Keďže ide o AMOLED panel, výrobca doň mohol umiestniť snímač odtlačkov prstov. Potešia sa aj milovníci tmavého režimu, ktorý dokáže vďaka technológii ušetriť nejaké to percento batérie. Rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov je plne postačujúce a obraz je dostatočne ostrý. Vďaka uhlopriečke 6,44″ a pomeru strán 20:9 je samotné zariadenie príjemne úzke, čo napomáha istejšiemu pocitu z držania.

Automatická regulácia jasu vyhodnocuje podmienky tak, že je displej vždy o niečo svetlejší, ako by som si prial. Ochranu proti poškriabaniu zabezpečí krycie sklo Corning Gorilla Glass 5. generácie. To sa mimochodom nachádza aj na zadnej strane.

Rovný displej sa ovláda veľmi pohodlne

Čo v porovnaní s mojím OnePlus 8 Pro oceňujem na displeji najviac, je to, že nie je zahnutý. Jednoduchšie naň nájdem kvalitné tvrdené sklo a ovládanie je vďaka tomu istejšie. Mimochodom, už od výroby je na displeji nalepená základná ochranná fólia, ktorá ho ochráni pred prípadnými škrabancami.

OnePlus Nord displej menu

Rámiky okolo displeja sú príjemne malé. Jediné, čo ho narúša, sú dva objektívy selfie fotoaparátu. Keďže tu nemáme vodoodolnosť, selfie fotoaparát by sa mohol napríklad vysúvať z hornej časti. OnePlus toto riešenie má už dávno zvládnuté, displej by tak na prvý pohľad vyzeral ešte lepšie.

OnePlus už tradične ponúka svoj vlastný “always on displej”, ktorý nie je tak úplne always on. Výrobca ho nazval Ambientné zobrazenie. Informácie sa zobrazia len v prípade, že vám príde notifikácia, klepnete na displej alebo zariadenie zdvihnete. Toto všetko sa dá zapnúť alebo vypnúť. Displej však nesvieti stále. To by sa konečne malo napraviť s príchodom novej verzie nadstavby a systému Android 11.

Z nastavení a úprav displeja ešte stojí za zmienku prítomnosť nočného režimu a možnosť nastaviť si farebné podanie panelu podľa seba.

Výkon a pamäť: Prvýkrát OnePlus s nevlajkovým procesorom

Presne tak. Doteraz sme boli zvyknutí na to, že každý jeden smartfón od OnePlus ponúkol ten najvýkonnejší procesor, ktorý bol v tom čase na trhu. Nord je iný. V tomto prípade výrobca siahol po vyššej strednej triede, vlastne druhom najvýkonnejšom čipsete tohto roku. Je ním Snapdragon 765G.

Okrem toho, že zvláda 5G pripojenie, ponúka aj dostatočný výkon prakticky na čokoľvek. V porovnaní so Snapdragonom 865 stráca najmä v grafickom výkone, a to celkom výrazne. Aspoň to hovoria čísla. Avšak aj napriek tomu je výkon v hrách plne dostatočný. Ako príklad môžem uviesť PUGB Mobile, kde som absolútne nezaznamenal žiadne sekanie či trhanie.

Ak by som to mal zhrnúť jednou vetou, tak v rámci výkonu je pre mňa Snapdragon 765G plne postačujúci a vôbec by mi neprekážalo vlastniť smartfón práve s týmto čipsetom. A to vždy kupujem len modely s vlajkovými procesormi.

Je síce pravdou, že pri priamom porovnaní s vlajkovými modelmi je na tom výkonovo horšie, no rozdiel inak nespoznáte. Výborne odladený systém v kombinácii s 90 Hz displejom robia zo smartfónu OnePlus Nord zariadenie, ktoré je veľmi príjemné používať.

AnTuTu výsledky, 3 testy rýchlo za sebou

Skóre Teplota
Test 1 321132 37,2 st.
Test 2 319995 38,9 st.
Test 3 318720 39,8 st.

Geekbench test a porovnanie s konkurenciou

Procesor Single core skóre Multicore skóre
OnePlus Nord Snapdragon 765G 607 1902
Apple iPhone SE Apple A13 Bionic 1327 2316
Google Pixel 4a Snapdragon 730G 385 1625
Motorola moto g 5G plus Snapdragon 765 596 1856

V rámci svojej cenovej kategórie na tom OnePlus Nord výkonom nie je zle, skôr naopak. Je výkonnejší ako Pixel 4a a je podobne výkonný ako Motorola moto g 5G plus. Na nový iPhone SE s výkonným procesorom Apple A13 Bionic zase stráca.

Na Slovensku sa predáva model so 128 GB úložiskom a 8 GB RAM, prípadne verzia s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom. V oblasti operačnej pamäte nemám výhrady, 8 GB je viac než dostatok aj pre vlajkovú loď, 12 GB už trochu prehnané. Osobne som testoval práve verziu s 12 GB RAM, ktorej cena je cez 500 eur. Pri bežnom používaní mi systém hlási približne 6 GB voľnej operačnej pamäte.

Pri výbere modelu si dajte pozor na veľkosť úložiska, pretože zariadenie nepodporuje pamäťové karty. A 128 GB by niekomu stačiť jednoducho nemuselo, ešteže tu máme spomínaný 356 GB variant.

OnePlus Nord: Systém a multimédiá

V tejto časti nebudem kompletne komentovať všetky funkcie, ktoré mi OnePlus Nord ponúka. Zameriam sa na to najdôležitejšie a spomeniem funkcie, ktoré sú podľa môjho názoru tie najlepšie, prípadne tie, v ktorých OnePlus zaostáva.

Opäť tu máme vychvaľovanú nadstavbu OxygenOS. Osobne patrím medzi používateľov, ktorí ju majú radi tiež. U mňa vyhrávajú Pixely so svojím čistým Androidom, OxygenOS je tesne za nimi. Táto nadstavba je obľúbená z viacerých dôvodov.

V prvom rade je nenáročná a skvele odladená. To znamená, že modely OnePlus patria medzi najrýchlejšie smartfóny vôbec. Toto sa týka aj Nordu, ktorého nelimituje ani (v porovnaní s vlajkovými loďami) menej výkonný procesor.

Kvalitná a rýchla nadstavba

Naozaj, všetko je tu rýchle a na nič sa nečaká. A presne o to ide. O pocit z používania, ktorý je tu jednoducho skvelý. Ďalším dôvodom, prečo je OxygenOS obľúbený, je podpora zo strany výrobcu. Keďže OnePlus nevyrába toľko modelov ako napríklad Samsung či Huawei, zostáva im viac času na to, aby dokázali ponúknuť dlhšiu podporu a rýchle aktualizácie. Výsledkom toho je, že práve modely od OnePlus patria v aktualizáciách medzi tie najrýchlejšie. Inak tomu nebude ani po predstavení Androidu 11.

Zariadenie samozrejme beží na aktuálne najnovšom Androide 10 a ponúka všetky jeho vymoženosti, na čele s tmavým režimom alebo pohodlným ovládaním gestami. Väčšinu dizajnových prvkov prostredia si môžem upraviť v nastaveniach, konkrétne v zložke Prispôsobenie. Tu si zmením napríklad štýl hodín v ambientnom režime, animáciu snímania prsta pri odblokovaní, farebné nastavenia alebo aktivujem spomínaný nočný režim. Všetko pekne pokope, to sa mi páči.

Podrobné systémové nastavenia a maličkosti

Oceňujem aj možnosti úpravy stavového riadku. Jednoducho si vyberiem, čo tam má byť a čo nie. Môžete si tu nechať zobraziť napríklad aj aktuálnu rýchlosť siete, úroveň batérie len pomocou ikony, čísla alebo ich kombináciou a oveľa viac.

V ponuke Rýchle gestá mám možnosť aktivovať vytvorenie snímky obrazovky troma prstami a špeciálne zaujímavou funkciou sú gestá na vypnutej obrazovke. Príklad z praxe. Zoberiem telefón do ruky, na obrazovku napíšem písmeno W, zariadenie ihneď rozozná moju tvár a ja automaticky skočím do aplikácie s počasím. Spustenie rôznych aplikácií je možné nastaviť na písmená O, V, S, M, W.

Priemerný reproduktor a bez 3,5 mm jacku

Multimediálnu výbavu zastrešuje pekný 90 Hz displej a vďaka dostatočnému výkonu vás v multimediálnom zážitku nebude nič limitovať. Slúchadlá sa v balení bohužiaľ nenachádzajú a nie je tu ani 3,5 mm jack. To môže byť konkurenčnou nevýhodou, pretože v cenovej kategórii do 400 eur ešte audio jack vídame bežne.

Reproduktor je tu len jeden a nachádza na spodku. To môže byť problém pri držaní naležato, často sa mi stávalo, že som reproduktor zakryl dlaňou. Našťastie je umiestnený vpravo. Keby bol na opačnej strane, bolo by to o poznanie horšie. Kvalitou by som ho zaradil medzi priemer. Dokáže síce hrať poriadne nahlas, ale pri maximálnej hlasitosti ide kvalita poriadne dole. Na počúvanie hudby to ale nie je.

Konektivita a zabezpečenie: 5G v strednej triede

Mať možnosť pripojiť sa k sieťam 5G, už nie je ničím výnimočným. Pri vlajkových lodiach je to samozrejmosťou, no v strednej triede nie. Za podobnú cenu ponúka 5G konektivitu snáď len Motorola moto g 5G plus.

Na Slovensku nám to zatiaľ môže byť jedno. Ak si telefóny kupujete na dva roky a dlhšie, určite stojí za to zvážiť aj 5G konektivitu.

Dual SIM, bez pamäťových kariet

Pre používateľa je pripravený slot na dve SIM karty, podpora pamäťových kariet chýba. Nechýbajú tu všetky dôležité možnosti práce so SIM kartami. Vybrať si tak môžem predvolenú sieť pre telefonovanie, písanie SMS správ či dátovanie. Rovnako, ako pri OnePlus 8 Pro, aj tu som ocenil funkciu “Dvojkanálové zrýchlenie siete”.

Ide o akési spojenie Wi-Fi pripojenia a klasického dátového pripojenia, čo by malo poskytnúť plynulejší zážitok z používania internetu. A áno, funguje to, nejaké straty signálu kvôli odpojeniu od Wi-Fi a podobne som nepocítil. Smartfón všetko zariadil tak, aby internet fungoval bez ohľadu na to, aké pripojenie práve využívam. To môže mať samozrejme negatívny vplyv na spotrebované dáta u operátora, preto odporúčam túto funkciu aktivovať len v prípade, že ich máte dostatok.

Kompaktnejšie rozmery zaručia veľmi pohodlné telefonovanie. Reproduktor je dostatočne hlasný a kvalitný, s ním som problémy nemal. Zaujímavou možnosťou je nechať si zobraziť aktuálnu rýchlosť pripojenia priamo v stavovom riadku. Na infračervený port sa nedostalo, NFC je samozrejme prítomné a vyskúšal som si aj niekoľko mobilných platieb. Všetko bez problémov.

OnePlus Nord odomknete spoľahlivo a rýchlo

Snímač odtlačkov prstov patrí vo OnePlus zariadeniach medzi najrýchlejšie už dlhodobo. V tomto smere sa nič nemení, snímač je rýchlostne na úrovni môjho OnePlus 8 Pro. Keďže výrobca použil AMOLED displej, nachádza sa priamo v ňom a ide o optický snímač. S rýchlosťou odblokovania som teda spokojný a spokojný som aj s jeho presnosťou.

Nezabudlo sa ani na odomykanie tvárou. Zariadenie mi už tradične ponúka po rozpoznaní tváre skočiť rovno na domovskú obrazovku, prípadne zostať na tej zamykacej (podobne ako v prípade iPhonov). Opäť ma teší rýchlosť odomykania, v drvivej väčšine prípadov je zamykacia obrazovka preskočená tak rýchlo, že si ju ani nevšimnem. Pokiaľ ale patríte medzi tých, ktorí majú radi svoj smartfón zabezpečený poriadne, zostal by som len pri odomykaní pomocou odtlačku prsta. Je to predsalen bezpečnejšie.

Fotoaparát: Nenadchne, no ani nesklame

Na prvý pohľad to vyzerá dobre, no pri bližšom skúmaní to až také super nie je. Tak by som jednoducho zhrnul fotoaparáty OnePlus Nord. 4 snímače vzadu, dva vpredu, veď to musí byť super. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Začnem hneď zostra. Makro objektív a snímač hĺbky, bez ohľadu na rozlíšenie a ich kvalitu. OnePlus 8 Pro, ale aj predchádzajúce modely dokázali, že pre vytvorenie kvalitnej makro fotografie absolútne nie je potrebné zbytočný makro objektív, ktorý navyše ani nevie zaostrovať.

OnePlus Nord fotoaparat

To isté platí aj pre rozmazanie pozadia, všetko je to možné urobiť softvérovo. Tieto dva snímače tu vôbec nemuseli byť a nenahneval by som sa. Na druhú stranu, výrobcu chápem, pretože nie všetci záujemcovia o nový telefón sú technologicky zdatní a zoberú automaticky zariadenie, ktoré má fotoaparátov viac. V domnienke, že kúpili lepší fotomobil.

Tak som si pekne odbil dva nezaujímavé snímače, poďme na to zaujímavejšie. Tým hlavným je 48 MP objektív so svetelnosťou f/1.8 (rovnaký má aj OnePlus 8) a optickou stabilizáciou obrazu. Výsledné fotografie sú v rozlíšení 12 megapixelov, no problém nie je prepnúť ani na to maximálne. Zariadenie dokáže fotiť aj do RAW formátu. Osobne kvôli lepšiemu dynamickému rozsahu odporúčam fotografovať práve v 12 MP rozlíšení.

Spájanie pixelov využijete aj v noci, kedy na ne dopadne viac svetla a fotografie sú svetlejšie, samozrejme aj detailnejšie. V porovnaní s konkurenciou si snímky z hlavného fotoaparátu vedú veľmi dobre. Ponúkajú veľmi slušný dynamický rozsah a dostatok detailov. Vyložene zlé to nie je ani v noci. Pixel 4a ale fotí ešte o niečo lepšie.

Nočný režim je niekedy až príliš agresívny, inokedy zase slabší. Vo všeobecnosti platí, že fotografiám pomôže celkom výrazne. Samozrejme, nie vždy. Sú svetlejšie, zlepší sa dynamický rozsah a celkovo vyzerajú lepšie. Opäť platí, že na Pixel to určite nemá, ten je so svojím Night Sight niekde úplne inde.

Nočné ultra-širokouhlé fotografie

Ultra-širokouhlý objektív je zase oproti Pixelu výhodou. Čo sa kvality týka, videl som už aj lepšie. Rozlíšenie 8 megapixelov je trochu nízke a na fotografiách mi chýba ostrosť. Hlavne k rohom sú fotky dosť mäkké. Cez deň sa na ne ale pozerať dá, v noci je to výrazne horšie. Tu dokáže celkom dobre pomôcť nočný režim.

Lákadlom sú aj dva objektívy vpredu, z ktorých lezú celkom podarené fotky. Hlavný snímač je doplnený o ultra-širokouhlý objektív, takže na skupinové selfie už nebudete potrebovať “selfie paličku”. Ukážkové selfie fotografie si môžete pozrieť nižšie.

Paradoxom je, že video dokáže hlavný fotoaparát natáčať v 4K rozlíšení s 30 snímkami za sekundu, zatiaľ čo ten predný snímač až so 60. Taktiež v 4K. Kvalitou sa ale s hlavným snímačom porovnávať nemôže.

Video je celkom pekné a dobre stabilizované. Optická, ale aj digitálna stabilizácia obrazu tu pracujú maximálne, ako sa len dá. V rámci strednej triedy patria videá z OnePlus Nord medzi to lepšie.

Výborná výdrž a plné nabitie už do hodiny

OnePlus Nord je osadený batériou s kapacitou 4115 mAh. To nie je na dnešnú dobu nijako veľa, no ani málo. Presne túto vetu potvrdili aj moje reálne skúsenosti. Ide o klasický jednodenný telefón, avšak jednodenný s prehľadom. Pri mojom bežnom používaní, ktoré zahŕňalo niekoľko telefonátov, nonstop zapnuté dáta a Wi-Fi, odpovedanie na pracovné e-maily, písanie poznámok, surfovanie po webe, sociálne siete, Spotify a pár fotografií, mi s prehľadom vydržal do večera. A to v 90 Hz režime displeja.

OnePlus Nord

Takže za mňa je výdrž úplne v poriadku. Nepatrí medzi rekordérov, no na celý pracovný deň bez nabíjačky sa môžete určite spoľahnúť. V prípade, že dáte prednosť výdrži pred 90 Hz frekvenciou, môžete sa pri menej náročnom používaní dostať aj na dva dni výdrže. Celkovo by som tak výdrž zaradil medzi lepší priemer.

Warp Charge nabíjanie s výkonom 30 W je už iná káva. OnePlus ponúka už tradične poriadne rýchle nabíjanie a Nord nie je výnimkou. Jediný problém je, že takýto výkon dosiahnete len s použitím originálnej nabíjačky a originálneho kábla. V ostatných prípadoch sa musíte pripraviť na podstatne pomalšie nabíjanie.

Test rýchlosti nabíjania:

 • 15 min: 38 %
 • 30 min: 72 %
 • 45 min: 95 %
 • Celkové nabitie: 51 min.

Čas nabíjania je jednoducho skvelý. Len polhodina stačí na to, aby som zvládol celý deň bez nabíjačky a absolútne sa nemusel obmedzovať. 72 % za 30 minút je naozaj výborné. Celkové nabitie trvá len 51 minút.

Bezdrôtové nabíjanie tu chýba úplne. To sa ale v tejto cenovej kategórii dalo čakať. Obzvlášť pri OnePlus, ktorého prvým bezdrôtovo nabíjateľným  modelom je 8 Pro. A ten bol predstavený len pred niekoľkými mesiacmi.

Záverečné hodnotenie: OnePlus Nord

OnePlus Nord je asi jediným smartfónom strednej triedy, ktorý by som ja osobne dokázal normálne používať a neprekážalo by mi, že nemám vlajkovú loď. V modrej farbe vyzerá výborne a nezachytáva odtlačky prstov. Dobre padne do ruky, ponúka veľmi pekný 90 Hz displej rýchle nabíjanie, podarenú nadstavbu a veľmi slušný výkon. Určite však nie je dokonalý. V cenovej kategórii do 400 eur by sa hodil napríklad kovový rám, reproduktor je skôr priemerný a opäť tu máme dva zbytočné fotoaparáty, ktoré si výrobca mohol odpustiť. Ale chápem, nie všetci používatelia sú technologicky zdatní. A predsa 4 fotoaparáty sú lepšie ako dva.

Prehľad parametrov

Rozmery 158,3 x 73,3 x 8,2 mm
Hmotnosť 184 gramov
Procesor Snapdragon 765G
RAM 8/12 GB
Úložisko 128/256 GB
Operačný systém Android 10 + OxygenOS
Fotoaparát 48 MP, f/1.8, OIS, PDAF (hlavný snímač)

8 MP, f/2.3 (ultra-širokouhlý)

5 MP, f/2.4 (snímač hĺbky)

2 MP, f2.4 (makro)

32 MP, f/2.5 (selfie)

8 MP, f/2.5 (selfie, ultra-širokouhlý

3,5 mm jack nie
NFC áno
Batéria 4115 mAh, 30 W káblové nabíjanie
Cena 399 eur (8/128 GB)
datart affiliate OnePlus Nord
alza affiliate OnePlus Nord

OnePlus Nord

V strednej triede môže byť nevýhodou aj absencia 3,5 mm audio jacku. Ústupky sa samozrejme robiť niekde museli, toto nie je vlajková loď. Chýba mi tiež plnohodnotný always on displej, to by sa ale malo vyriešiť s príchodom Androidu 11. OnePlus Nord osobne jednoznačne odporúčam.

OnePlus Nord a konkurencia

Google Pixel 4a

V rámci operačného systému Android je najväčšou konkurenciou Google Pixel 4a. Ten ponúka menej kvalitnú konštrukciu, len 60 Hz displej, slabšiu batériu a pomalšie nabíjanie. Tak prečo sa rozhodnúť pre tento model? Hlavne kvôli fotoaparátu, ktorý je neporovnateľné kvalitnejší. Pixel 4a je dôkazom toho, že stačí aj jeden objektív a fotky môžu byť kvalitné. Bohužiaľ, Google tento model oficiálne na Slovensku nepredáva. Šikovnejší si ho zoženú bez problémov.

Náš tip
Google Pixel 4a vs OnePlus Nord vs Apple iPhone SE (2020) | Porovnanie

Google Pixel 4a vs Google Pixel 3a porovnanie

Motorola moto g 5G plus

Ďalšia silná konkurencia s 90 Hz displejom s pomerom strán 21:9 a silnejšou batériou, ale s pomalším nabíjaním. OnePlus vedie v kvalite displeja (AMOLED vs IPS), fotoaparát je možno tiež o niečo lepší, no výsledky sú porovnateľné. Oba modely ponúkajú 5G konektivitu, Motorola má eso v rukáve v podobe čistého Androidu. OnePlus stavil na obľúbenú nadstavbu a rýchlejšie aktualizácie.

Motorola moto g 5G plus fotoaparat

iPhone SE

Horúca novinka od Applu, ktorú si kúpi len Apple fanúšik. V porovnaní s Nordom výrazne zaostáva v kapacite batérie a tým aj vo výdrži. Nabíjanie je pomalšie, dizajn spred piatich rokov a displej je podstatne horší. Ponúka však neporovnateľne vyšší výkon, kvalitnejšiu vodoodolnú konštrukciu, veľmi slušný fotoaparát a stereo reproduktory.

iPhone SE

8.2

OnePlus Nord

Prvý smartfón spoločnosti OnePlus, ktorý môžeme zaradiť do strednej triedy. Medzi jeho najväčšie výhody patrí skvelá nadstavba, slušný výkon, podpora 5G a veľmi pekný 90 Hz AMOLED displej. Páči sa mi aj kvalita hlavného fotoaparátu a tiež som ocenil duálny selfie snímač. Čo zamrzí, je plastový rám, slabší reproduktor a dva zbytočné fotoaparáty na zadnej strane. Ani ten ultra-širokouhlý nepatrí medzi tie podarenejšie.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

 • 90 Hz AMOLED displej
 • 5G
 • Slušný výkon
 • Cena
 • Pravidelné aktualizácie
 • Podarená nadstavba
 • Veľmi rýchle nabíjanie
 • Slušný hlavný fotoaparát

 • Plastový rám
 • Dva zbytočné objektívy fotoaparátu
 • Ultra-širokouhlý fotoaparát mohol byť lepší
 • Chýba plnohodnotný always on displej (vyrieši to Android 11)
 • Príliš veľká diera v displeji
 • Slabší reproduktor
 • Tlačidlá sa stláčajú veľmi ľahko

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+